Dlaczego warto czytać książki?

Do form rozrywki możemy ująć wiele różnych aktywności. Możemy do nich zaliczyć między innymi oglądanie filmów, seriali, uprawianie sportu, spędzanie czasu ze znajomymi. Nie możemy też zapominać o czytaniu książek. Jednak czy poza samą wartością rozrywkową, czytanie zapewnia nam coś więcej?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że czytanie wpływa na nasz umysł. Dzięki książkom poznajemy świat, ludzi, ich kulturę. Poszerza się nasza wiedza na temat różnych istotnych kwestii i problemów. Poszerzamy swoje słownictwo i znajomość zasad pisowni. Dzięki naszej wyobraźni, możemy zagłębić się w świat przedstawiony w książce i przeżywać niesamowite chwile.

Dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie – TAK, warto czytać książki, bo…

… czytając wzbogacamy słownictwo

Niewątpliwie jedna z największych zalet czytania książek. Czytając wiele różnorodnych książek, trafiamy na słownictwo, z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Dzięki temu zwracamy uwagę na nietypowe słowa lub sposoby budowania zdań, co poszerza nasz zasób słownictwa. Im więcej czytamy książek, tym więcej słów zapamiętujemy.

Każdy z nas choć raz na pewno znalazł się w sytuacji, w której, chcąc zbudować jakąś myśl, zabrakło nam słowa 😉 Ćwicząc, możemy temu zapobiec, a najlepszym ćwiczeniem jest właśnie czytanie. Szersze słownictwo pozwala na bardziej szczegółowe opisanie swoich przemyśleń i uczuć. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj tylko o umiejętność pisania, ale również wysławianie się i operowanie językiem.

Bogate słownictwo poprawia również pewność siebie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Oczytane osoby bez wątpienia mają zdolność do prowadzenia bardziej zróżnicowanych i błyskotliwych konwersacji.

… czytanie poszerza wiedzę

Książki to skarbnica wiedzy. Ciężko wyobrazić sobie temat, na który nie powstała przynajmniej jedna książka.

Dlatego ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ludzie czytający są mądrzejsi. Właśnie dlatego określenie “oczytany” jest traktowane jako synonim “człowieka inteligentnego”.

Książki nie ograniczają drogi, którą chcemy podążać, aby poszerzyć naszą wiedzę – bo tylko od nas zależy, czego chcemy się nauczyć i czego rzeczywiście nauczymy się z czytanych książek. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy i potrafimy zapamiętać. Dodatkowo, poprawie ulega umiejętność subiektywnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości, problemów, z którymi się borykamy i decyzji, które podejmujemy.

Ludzie oczytani są bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół nich. Mają większą kontrolę nad swoim życiem i relacjami utrzymywanymi z innymi ludźmi. Dzięki temu można stwierdzić, że czytanie kształtuje nasz charakter – potrafimy postawić się w skórze drugiego człowieka i przeanalizować potencjalne rozwiązanie każdej sytuacji, dzięki czemu stajemy się bardziej empatyczni.

Jest to jednak bardzo ważna umiejętność nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Chcąc rozwijać się na rynku pracy, jak i starając się o awans, poszerzanie wiedzy jest bardzo ważnym czynnikiem rozwojowym. Podnosząc swoje kwalifikacje, stajemy się nie tylko bardziej wartościowym człowiekiem, ale również partnerem biznesowym.

… czytanie inspiruje

Książki wpływają na nasze życiowe wybory. Czytanie historii inspirujących ludzi, potrafi zmotywować nas do podejmowania decyzji, do których nie mieliśmy wcześniej odwagi. Bohaterowie powieści mobilizują nas do poprawy jakości naszego życia – ich charakter, światopogląd i postawa rozbudzają potrzebę zmian naszych zachowań, aby stać się lepszymi ludźmi.

Dzięki książkom dowiadujemy się również jakie zachowania są społecznie akceptowalne, a jakie krytykowane. Poznajemy jeszcze lepiej różnice pomiędzy dobrem i złem. Książki inspirują nas również do podjęcia rozmaitych działań, odwiedzin różnych miejsc na świecie, czy też obrania właściwego kierunku w naszym życiu.

Poradniki i książki motywacyjne, których głównym celem jest inspiracja czytelnika, pomagają poprawić jakość zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Czytanie takich książek może być równie motywujące, co rzeczywiste spotkanie z takim człowiekiem.

Można zatem stwierdzić, że czytanie pozwala osiągnąć sukces! W końcu co łączy wielkie osobistości z Doliny Krzemowej? Mianowicie to, że znacząca większość z nich to zapaleni czytelnicy, którzy uważają, że kluczem do sukcesu jest właśnie czytanie książek!

… czytanie poprawia pamięć

Pamięć to jeden z podstawowych obszarów naszego umysłu, na który wpływ ma czytanie. Różnorodność pochłanianych tytułów wymaga zapamiętywania zupełnie różnych rzeczy. Powieści wymagają od nas zapamiętywania postaci i historii bohaterów, wątków fabularnych i różnych powiązań. Książki historyczne wymagają od nas zapamiętywania dat, poradniki różnych scenariuszy i rad, którymi powinniśmy się kierować, kreowania nawyków. Analiza historii rozgrywającej się w książce rozwija również zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.

Dzięki czytaniu i zagłębianiu się w proces rozumienia tekstu, nasza pamięć zyskuje na efektywności i skuteczności. Czytanie pobudza mózg do ciągłego wysiłku, dlatego ta aktywność trenuje pamięć, a dzięki lepszej pamięci jesteśmy mądrzejsi i bystrzejsi.

… czytanie poprawia skupienie i koncentrację

Skupiając się na lekturze przez dłuższy czas, rozwijamy swoją umiejętność koncentracji. Uczymy się eliminować źródło rozpraszających aktywności, poświęcając całą uwagę na czytanym tekście. To właśnie dzięki umiejętności koncentracji, z tekstu rozumiemy znacznie więcej, poprawia się nasza pamięć i szybkość przyswajania wiedzy.

Stan ciągłego skupienia wymusza w mózgu powstawanie nowych wiązań neuronowych, co ma znaczący wpływ na naszą inteligencję.

Dzięki temu osoby oczytane mają mniejszy problem z nauką, a powierzonym obowiązkom oddają się z należytym zaangażowaniem i wykonują swoją pracę od początku do końca, unikając bodźców zewnętrznych. Dzięki temu zachowują pełne skupienie, a dzięki temu rośnie ich produktywność.

Codzienne ćwiczenie umysłu w postaci czytania, wpływa na szare komórki, dzięki czemu aktywność ta hamuje rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w wieku podeszłym. Oznacza to, że czytanie ma pozytywny wpływ na zapobieganie demencji, jak i rozwoju choroby Alzheimera!

… czytanie rozwija wyobraźnię

Sceny akcji, rozmaite postacie, piękno przedstawionego świata – kiedy oglądamy film, to wszystko robią za nas aktorzy, ekipa filmowa i eksperci od efektów specjalnych. Z kolei czytając książkę, widzimy tylko litery, słowa i rozbudowane opisy fabuły. Sposób, w jaki przedstawimy sobie świat czytanej książki, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Za cały proces odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu, która stymulowana czytanym tekstem, rozwija naszą wyobraźnię. Dzięki jej ćwiczeniu, jesteśmy w stanie nie tylko wyobrażać sobie wszystko, o czym czytamy, ale również zupełnie inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość i jesteśmy bardziej wrażliwi na sztukę!

… czytanie poprawia zdolność pisania

Jak zostać dobrym pisarzem? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zostania dobrym czytelnikiem 😉

Obcowanie z tekstem nie tylko rozwija nasze słownictwo, ale również zwracamy większą uwagę na poprawność językową, gramatykę i ortografię. W dzisiejszych czasach, każdy z nas pisze bardzo dużo, czy to na ekranie komputera, czy telefonu. Jednak czy zawsze pamiętamy o interpunkcji, zwrotach grzecznościowych, polskich znakach?

Czytanie sprawia, że “słowa są bardziej sexy” – sami wyrobimy w sobie nawyk poprawnego pisania, dzięki czemu nasze wiadomości będą czytelniejsze, a sami zyskamy w oczach innych!

A co jeśli planujesz napisać książkę? Wszystko przed Tobą – czytaj i pisz, pisz i czytaj!

Wybierz swoich ulubionych autorów, naśladuj ich styl lub rozwiń swój unikatowy, indywidualny sposób pisania. Jest to niewątpliwie jedna z wielu, ale najważniejszych zalet czytania książek.

… czytanie redukuje stres

Lektura książki pomaga się zrelaksować i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Kiedy łapiemy za książkę, zatracamy się w świecie przedstawionym w lekturze, przez co problemy, z którymi borykamy się na co dzień, schodzą na dalszy plan. Książka pozwala nam zapomnieć o dręczących nas kłopotach, dzięki czemu nasz umysł odpoczywa.

Z badań naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex wynika, że sześć minut czytania wystarczy, aby zredukować poziom stresu o prawie 70%!

… czytanie pomaga zasnąć

Wyżej wspomniałem już o tym, że czytanie relaksuje i pomaga w redukcji stresu. Dlaczego zatem tego nie wykorzystać, jeśli chcemy poprawić swoją jakość snu? Udając się do łóżka, zrezygnujmy z ekranów emitujących niebieskie światło, które tylko zaburzą nasz sen. Zamiast tego, wybierzmy lampkę nocną i dobrą książkę lub czytnik z delikatnym oświetleniem, które działa zupełnie inaczej, niż w ekranach telefonów i tabletów.

Media społecznościowe, powiadomienia, pobudzają nasz mózg nadmiarem bodźców, rozpraszają nas i atakują tysiącami informacji, których natłok ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. Dlatego zaleca się, aby zrezygnować przed snem z używania telefonów i wyrobić w sobie nawyk przynajmniej 30 minut czytania przed snem – dzięki temu nasz umysł się wycisza, a ciało dostaje informację, że już pora na sen. Dlatego w wygodnych warunkach, nawet nie zorientujemy się kiedy uśniemy.

Dzięki temu możemy być przekonani, że na następny dzień obudzimy się bardziej wypoczęci, zapowiadając produktywny dzień!

Niech pierwszy rzuci kamień, kto nie oberwał książką lub czytnikiem w twarz! 😉


A jak jest z Wami? Czy jest jeszcze coś, dlaczego uważacie, że warto czytać książki?

Zostaw komentarz