Babciu, dziadku – mamy dla Was czytnik ebooków!

Wielu z nas na pewno pamięta, jak w dzieciństwie rodzice lub dziadkowie czytywali nam bajki do snu. Nadchodzące niebawem święto – Dzień Babci i Dzień Dziadka – to dobra okazja, żeby pomyśleć o e-czytelniczym prezencie dla naszych kochanych seniorów.

Dziś określenie „Babcia” i „Dziadek” jest tak pojemne jak „senior”. Stereotypowo widzimy osobę w wieku emerytalnym, z trudem poruszającą się, posiwiałą i niechętną nowościom technologicznym. Ale myśląc w ten sposób, pominiemy ogromną rzeszę aktywnych osób, które mają różnorodne zainteresowania i chętnie nadal poszerzają swoją wiedzę. Badania Biblioteki Narodowej wskazują, że nawet połowa respondentów cyklicznego badania czytelnictwa, którzy lubią czytać i to robią, to osoby powyżej 60 r.ż[1]. A co może być dla takiej babci lub dziadka lepszym prezentem niż czytnik książek elektronicznych?

Przyjazne dla wzroku, podręczne, poręczne

Wszystkie czytniki ebooków dostępne w tej chwili na rynku wyposażone są w technologię E-Ink, która imituje wygląd prawdziwego papieru. Dzięki temu zminimalizowane jest obciążenie dla oczu, a czytanie staje się tak naturalne, jak przy tradycyjnej książce. Dodatkowo nie emitują one szkodliwego światła niebieskiego, co jest dużym atutem dla zdrowia oczu.

Przenośne biblioteczki są także znacznie lżejsze i bardziej poręczne niż większość książek. Dla seniorów (ale także i każdej energicznej osoby), trzymanie ciężkiej książki przez dłuższy czas, to jest ogromna zaleta. Czytnik można łatwo przenieść z miejsca na miejsce, co czyni go idealnym towarzyszem podróży podczas wycieczek czy przejazdów komunikacją miejską.

W naszej ofercie mamy najróżniejsze modele, które można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika – wyjaśnia Maksym Zhelezniak, odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce. Od najbardziej poręcznych czytników, jak PocketBook Verse, z wyświetlaczem o przekątnej 6 cali, który waży tyle, co jedna gruszka, po największe – niemal 10-calowe.

Oprócz specjalnego wyświetlacza i rozmiaru czytników jest jeszcze kilka innych argumentów, które przemawiają za korzystaniem z tych urządzeń przez nasze babcie i dziadków.

Wielkość czcionki i podświetlenie

Dla wielu seniorów, szczególnie tych z pogarszającym się wzrokiem, czytanie tradycyjnej książki może być trudne i męczące. Czytniki ebooków oferują możliwość regulacji wielkości czcionki, co pozwala na dostosowanie tekstu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu, nawet osoby z problemami ze wzrokiem mogą cieszyć się czytaniem bez dodatkowego wysiłku.

Ponadto w takich urządzeniach jest wbudowane podświetlenie, które można dostosować do aktualnych warunków oświetlenia. Można regulować jasność i temperaturę światła, co pozwala na komfortowe czytanie zarówno w słoneczny dzień, jak i wieczorem, gdy światło jest słabsze. To jest szczególnie korzystne dla seniorów, którzy mogą mieć problemy z odczytywaniem tekstu przy słabym oświetleniu.

Od pewnego czasu nasze urządzenia mają dodatkowe udogodnienie: czytelnik nie musi przerywać lektury, żeby dobrać odpowiedni poziom czy barwę podświetlenia – tłumaczy Maksym Zhelezniak. Wystarczy, że przesunie palcem wzdłuż prawej krawędzi ekranu, a będzie mógł regulować natężenie podświetlenia. Jego barwę dostosuje zaś po lewej stronie wyświetlacza.

Biblioteczka na wyciągnięcie ręki

Przeciętny czytnik ebooków to prawdziwa skarbnica książek w cyfrowej wersji. Dzięki nim nasi kochani seniorzy mogą mieć dostęp do tysięcy książek w jednym, lekkim urządzeniu. Bez względu na to, czy jest to najnowszy bestseller, czy ulubiona powieść z lat młodości, prawdopodobnie jest dostępna w formie elektronicznej.

Pobieranie nowych tytułów nie jest trudne, ale jeśli sprawi babci czy dziadkowi kłopot, to takie zadanie będzie świetną okazją do częstszych wizyt wnuków – zachęca Maksym Zhelezniak. Wiemy, że starsze pokolenie często nie chce absorbować nas i angażować w swoje sprawy, ale jednak chętnie zwraca się o pomoc do młodszych pokoleń.

I tu wnuczęta mogą mieć pole do popisu. W prosty sposób można przecież pokazać babci czy dziadkowi jak włączyć czytnik i otworzyć książkę. Zwłaszcza, że są to urządzenia naprawdę łatwe w obsłudze.

Jeśli seniorzy radzą sobie choćby w podstawowym zakresie ze smartfonami, to czytniki PocketBook nie powinny sprawiać im trudności – przekonuje Maksym Zhelezniak.

Artykuł powstał przy współpracy z PocketBook

[1] Raport „Stan czytelnictwa książek w Polsce 2022” https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2022

Ebookpoint i #ZACZYTANI2024 – 57 tysięcy pozycji, rabaty sięgają nawet 98%!

Oficjalnie ruszyła kolejna edycja corocznej akcji promocyjnej ebookpoint.pl – #ZACZYTANI2024, w której przeceniono 57 tysięcy tytułów! Promocją objęto również wydania papierowe!

W akcji promocyjnej, przecenionych zostało 57 tys. pozycji w różnych formatach! Akcja rozpoczęła się dzisiaj, a jej koniec przewidywany jest na koniec dnia 4.01 (tj. nadchodzący czwartek). Promocją objęto nie tylko ebooki, audiobooki i kursy wideo, ale również książki papierowe.

Poniżej, analogicznie do poprzednich edycji akcji, dzielę się plikiem Excel wraz z odnośnikami do konkretnych tytułów*:

Zaczytani_2024_eczytelnik_com.xlsx

Plik można sortować po dowolnych kolumnach (tytuł, kategoria, cena, autor, wydawnictwo), co powinno znacząco ułatwić przegląd niemałej oferty.

* Linki w artykule i arkuszu zawierają linki afiliacyjne. Oznacza to, że korzystając z odnośników zawartych w artykule/arkuszu, wspierasz prowadzenie serwisu.

Wpis gościnny: Jak skłonić młodzież do sięgania po klasyki lektur szkolnych?

Poziom czytelnictwa w Polsce od lat jest niski, a duży odsetek dorosłych nie czyta nawet jednej książki w skali roku. Nieco lepiej sytuacja w ostatnich latach przedstawia się wśród dzieci i młodzieży, ale wciąż wiele osób nie docenia korzyści płynących z czytania książek czy tym bardziej ze znajomości kanonu polskich lektur. Dlaczego warto je znać i w jaki sposób nakłonić młodzież do sięgania po klasyków?

Dlaczego warto czytać książki?

Nie ma większego truizmu niż stwierdzenie, że książki poszerzają horyzonty. A jednak to jeden z tych powodów, dla których rzeczywiście warto po nie sięgać. Książki to niepozorne przedmioty o prostej konstrukcji, które dzięki swojej treści zapewniają czytelnikom podróż bez konieczności wychodzenia z domu. Mało tego! Może to być podróż zarówno pod względem geograficznym, jak i podróż w czasie. Osoby, które czytają dużo książek, regularnie zwiększają swoją wiedzę w najróżniejszych dziedzinach, poszerzają zakres słów, poprawiają swoje umiejętności komunikacyjne, rozwijają empatię i wrażliwość, a także kreatywność. Książki stanowią połączenie rozrywki i osobistego rozwoju i to niezależnie od tego, czy sięgamy po literaturę popularnonaukową czy też po beletrystykę. Badania dowodzą również, że czytanie książek podtrzymuje aktywność mózgu i wspiera jego pracę na wielu polach. Istnieje jednak pewien rodzaj książek, po które młodzież sięga niechętnie. Lektury szkolne dla wielu uczniów stanowią prawdziwą bolączkę i przykry obowiązek pozwalający na dobre oceny z języka polskiego czy też zdanie egzaminów ósmoklasisty czy matury.

Niechęć do lektur – z czego wynika?

Lista lektur szkolnych jest niezmiernie zróżnicowana i nie można zakładać, że wszystkie z nich budzą awersję młodzieży. Problemy z czytaniem lektur mogą wynikać z bardzo różnych przyczyn, takich jak kłopot ze zrozumieniem poetyckich metafor w poematach wieszczów i dramaturgów, trudne słownictwo i terminologia w powieściach historycznych czy też brak umiejętności odczytywania poszczególnych symboli w powieściach pozytywistycznych. O ile bazująca na prostocie literatura obozowa, która jest przerabiana przez uczniów liceów, wpisuje się językowo w ich pojmowanie świata, o tyle powieści Henryka Sienkiewicza czy dramaty Williama Szekspira stanowią dla nieczytającej młodzieży swoistą egzotykę. Wiele lektur szkolnych wymaga szerokiej wiedzy historycznej, aby można je było w pełni zrozumieć. Inne zaś przerażają trudnym językiem i gabarytami, a w rezultacie uczniowie sięgają po streszczenia. Dobrym rozwiązanie tego problemu jest sięganie po audiobooki. Na przykład audiobook “Krzyżacy” online dla wielu uczniów będzie o wiele przyjemniejszą alternatywą dla opasłego tomu napisanego w języku wymagającym ogromnego skupienia podczas czytania. Audiobooki cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością, ponieważ pozwalają na kontakt z literaturą w najróżniejszych okolicznościach. Można ich słuchać w trakcie podróży czy w domu, a lektorzy umiejętnie skupiają uwagę na ważnych fragmentach i budują dramaturgię. Warto również tłumaczyć młodzieży, jak ważne jest to, aby znać niektóre z dzieł literackich.

Dlaczego znajomość lektur jest potrzebna?

Kiedy dziecko nie przepada za matematyką, bardzo często słyszy, że jest to przedmiot przydający się przez całe życie. Ostatecznie w życiu codziennym nieustannie dokonujemy obliczeń. Jakie są więc argumenty za tym, aby znać lektury, skoro po szkole nikt o nie pyta? Znajomość najważniejszych dzieł literackich jest jak wytrych otwierający drzwi do ciekawszych rozmów czy inspirujący pracę skojarzeniową podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Trudno dziś wyobrazić sobie nastolatka, który nie znałby Dawida Podsiadły. Artysta ten nagrał niegdyś utwór pod tytułem “4:30”, a godzina ta nawiązuje do godziny aresztowania bohatera “Kamieni na szaniec”, Janka Bytnara. Z kolei tytuł “Kamienie na szaniec” nawiązuje do utworu “Testament mój” Juliusza Słowackiego, w którym wieszcz wzywa żywych do oddawania życia za ojczyznę “jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. Ten schemat nawiązań kulturowych pojawia się w wielu dziełach, a znajomość literackich dzieł pozwala lepiej odczytywać sztukę, ale i rzeczywistość.

Wpis gościnny: audioteka.pl

 

Czym jest czytnik ebooków?

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z czytaniem w formie elektronicznej, na pewno trafi na pojęcie jakim jest “czytnik ebooków”. Zastanawiając się w jaki sposób najwygodniej pochłaniać swoje ulubione tytuły w formie cyfrowej, to urządzenie jest zdecydowanym zwycięzcą. Dlaczego?

Sam czytnik ma na celu imitowanie książki papierowej. Tym samym waga i rozmiar klasycznego czytnika nie odbiega znacząco od rozmiarów i wagi przeciętnej książki.

Poza samą formą fizyczną, głównym aspektem mającym na celu imitację papieru jest zastosowanie w czytnikach technologii e-papierowego wyświetlacza. Technologia ta zastąpiła piksele znane z wyświetlaczy w innych urządzeniach (monitory, laptopy, tablety, telefony) kapsułkami z czarnym i białym pigmentem, które układają się w odpowiedniej pozycji w zależności od tego, co ma być wyświetlone obecnie na ekranie.

Przeczytaj więcej o: Czym jest papier elektroniczny?

Ekran e-papierowy sam w sobie nie emituje światła, a matowa powłoka ekranu dodatkowo wzmacnia efekt czytania na kartce papieru. Jeśli mowa o oświetleniu takiego ekranu, możemy skorzystać z zewnętrznego źródła światła (np. lampa, która zazwyczaj oświetla nam książkę papierową) lub ze zintegrowanego światła w formie diod, które oświetlają ekran z góry. Takie oświetlenie również jest zdrowsze dla wzroku (światło odbija się od ekranu w stronę oczu, analogicznie do światła zewnętrznego padającego na powierzchnię) w przeciwieństwie do oświetlenia stosowanego  w ekranach LCD, w przypadku którego światło świeci spod ekranu prosto w oczy użytkownika, co męczy nie tylko wzrok, ale i czytelnika.

Przeczytaj więcej o: Jaka jest różnica między zwyczajnym podświetleniem ekranu, a oświetleniem ekranu czytnika?

Dodatkowo, zdecydowana większość czytników ma na celu zapewnienie pełnego skupienia czytelnika na czytaniu, aby nie rozpraszał się innymi czynnościami, jak np. sprawdzanie poczty, czytanie powiadomień, pisanie wiadomości czy oglądanie śmiesznych filmików, od czego ciężko się oderwać podczas korzystania z tabletu czy telefonu.

Kolejną istotną zaletą czytników jest rozmiar plików z książkami. Dzięki dużej pojemności pamięci czytnika i niewiele ważących plików ebooków, jedno urządzenie potrafi pomieścić ich nawet kilkaset, które można dowolnie sortować i grupować w pamięci urządzenia, trzymając gigantyczną bibliotekę w urządzeniu, które zmieści się w torbie, plecaku, a nawet kieszeni.

Przeczytaj więcej o: Co to jest ebook?

Rosnąca popularność czytników i ebooków spowodowała również rozwój usług dostępnych na rynku, które zwykle nazywam “Netflixem dla czytelników”. Mowa tutaj o takich usługach jak np. Legimi, Empik GO czy Storytel, które za niewielką opłatą miesięczną dają dostęp do dziesiątek tysięcy tytułów dostępnych w formie ebooków i audiobooków. Opłata miesięczna zazwyczaj wynosi tyle, że przeczytanie dwóch książek w ciągu miesiąca sprawia, że kwota abonamentu już się zwraca.

Dlatego jeśli planujesz czytać ebooki, czytnik książek elektronicznych jest urządzeniem, które koniecznie musisz kupić, a Twoje czytelnicze życie nieodwracalnie rozkwitnie. Korzystając w tym celu z innych urządzeń, można się bardzo łatwo zniechęcić, a czytanie będzie męczarnią.

Oczywiście gdy na przykład nie wzięliśmy ze sobą książki/czytnika, wówczas inne urządzenia mogą być dobrą alternatywą (przy zastosowaniu np. filtrów światła niebieskiego, użycia trybu czytania, korzystania z trybu samolotowego), ale jednak to czytnik ebooków jest urządzeniem, które powinno być wykorzystywane do czytania ebooków, chcąc w pełni czerpać przyjemność z czytania w formie elektronicznej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie czytnika, napisz śmiało, a pomogę dobrać Ci model, który spełni Twoje oczekiwania.

Wakacyjne barwy e-czytania z PocketBook InkPad Color 2

Oczekiwany przez wielu użytkowników nowy model czytnika z kolorowym wyświetlaczem właśnie pojawił się na polskich półkach. Po dwóch miesiącach od prezentacji na Targach Książki w Lipsku PocketBook InkPad Color 2 jest dostępny w sprzedaży w cenie 1499 zł.

Informacja prasowa: PRcontext

Udoskonalony ekran E Ink Kaleido™ Plus o przekątnej 7,8 cala, wbudowany głośnik, łączność Bluetooth®, podświetlenie SMARTlight i wodoodporność IPX8 to wyróżniki najnowszej propozycji firmy PocketBook.

W nowej wersji poręcznego czytnika wykorzystany jest wyświetlacz, który (w porównaniu z modelem PocketBook InkPad Color) zapewnia jeszcze lepsze odwzorowanie odcieni i nasycenia kolorowych ilustracji.

Model zakupiony z dystrybucji firmy 71media (dostępny również na stronie czytio.pl) ma preinstalowane aplikacje Legimi i EmpikGo.

Specyfikacja PocketBook InkPad Color 2

 

Komponent Charakterystyka
Rodzaj ekranu E Ink Kaleido™ Plus
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1872 (w odcieniach szarości)

468 x 624 (dla kolorów)

Rozmiar ekranu 7,8”
DPI 300 (w odcieniach szarości)

100 (dla kolorów)

Głębia koloru     16 (w odcieniach szarości)

4096 (w kolorze)

Wyświetlacz Pojemnościowy, wielodotykowy
Przednie podświetlenie +  SMARTlight
Procesor czterordzeniowy (4×1,8 GHz)
Wodoodporność + (IPX8)
RAM 1 GB
Wbudowana pamięć* 32 GB
Akumulator** litowo-jonowy polimerowy, 2900 mAh, do miesiąca użytkowania
G-sensor +
Czujnik zamknięcia okładki +
Wi-Fi + (Dual band 2,4/5GHz)
Bluetooth + (5.0)
USB + (typ C)
Obsługa OTG + (tylko pamięć zewnętrzna)
Audio przez USB + (poprzez adapter 3,5 mm)
Wbudowane głośniki + (mono)
System operacyjny Linux 4.9.56
Wymiary 134 × 189,5 × 7,95 mm
Waga 267 g
Kolory księżycowy szary
W zestawie Czytnik, kabel USB C, audio-adapter USB C, instrukcja, gwarancja, opakowanie
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji) ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwięków MP3, MP3.zip, OGG, OGG.zip (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Obsługiwane formaty audiobooków M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech) Angielski, (darmowa dostępność 25 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Słowniki ABBYY Lingvo® (42 opcje językowe), angielsko-niemiecki,  Webster’s Dictionary 1913
Aplikacje odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio i muzyki, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook , Cloud (zamiennie z Legimi, Empik Go)

 

* pojemność pamięci wewnętrznej może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania

** czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego

Wpis gościnny: Plik epub. Czym otworzyć i jak przeczytać książkę?

Plik epub to jeden z najpopularniejszych formatów, w jakich występują e-booki, czyli książki elektroniczne. Ta forma staje się coraz bardziej popularna. Z roku na rok przybywa zwolenników książek i czasopism w wersji elektronicznej. Dlaczego? To dużo bardziej wygodna opcja do czytania dużych i ciężkich pozycji. Poza tym, czytając e-booki w jednym, małym urządzeniu możesz pomieścić zasoby, jakie normalnie przechowują całe biblioteki! Czy to Cię przekonuje?

Kobieta korzystająca z czytnika książek

Czytnik książek. Cała biblioteka w jednym małym urządzeniu

Lubisz czytać książki, choć czasami brakuje Ci czasu na lekturę? Chcesz kontynuować swoje ulubione opowieści, jednak czytany egzemplarz jest ciężki i nieporęczny, dlatego rezygnujesz z wrzucenia go do torby lub plecaka i czytania w wolnej chwili w ciągu dnia? Rozwiązaniem na tę bolączkę może być czytnik książek! To małe i absolutnie genialne urządzenie, dzięki któremu możesz przerzucić kilka stron aktualnie pochłanianej książki w dosłownie każdym wolnym momencie. Czytnik książek bardzo często jest niewiele większy od typowego smartfona. To całkiem niewiele, prawda? A teraz wyobraź sobie, że w urządzeniu, które z łatwością trzymasz w jednej dłoni, posiadasz tysiące książek i możesz do nich zajrzeć kiedy tylko sobie zapragniesz!

Czytniki ebook: Kindle vs PocketBook. Co wybrać?

Decyzja zapadła: przerzucasz się na książki elektroniczne. Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć, będzie wybór urządzenia, na którym będziesz czytać. Czym się kierować? Na początek zrób krótkie rozeznanie, co oferuje rynek jeśli chodzi o czytniki ebook. Kindle, PocketBook, inkBOOK, Kobo. Do wyboru jest całkiem sporo marek i modeli. Sprawdź opinie osób, które z danego sprzętu już korzystają i mają opinię popartą swoim doświadczeniem. Może wśród Twoich znajomych są osoby, które korzystają z czytników książek? Poszukaj informacji o wadach i zaletach poszczególnych urządzeń. Sprawdź ceny, bo często jest to jedna z rzeczy, która przeważa o możliwości zakupu. Trwałość produktu i czas pracy baterii to także ważne informacje! Jeśli zależy Ci na oryginalnym wyglądzie, przyjrzyj się oferowanym przez sklepy wariantom kolorystycznym oraz dostępnością etui dla wybranego przez Ciebie modelu.

Pliki epub. Czym otworzyć? Czy potrzebuję do tego czytnika?

Standardowym i w zasadzie najpopularniejszym formatem ebooków są pliki epub. Czym otworzyć taki dokument? Wcale nie potrzebujesz do tego czytnika książek. Takie pliki bez większych trudności przeczytasz za pomocą aplikacji na smartfony i tablety, w większości w pełni darmowych. Wystarczy plik epub przesłać na urządzenie, na którym chcesz czytać, a następnie uruchomić odpowiednią aplikację! Prawda, że proste? Do czytania pojedynczych książek będzie to wystarczająca opcja. Jeśli jednak czytasz sporo, warto zastanowić się nad zakupem czytnika książek. Jest to urządzenie dostosowane do czytania, zatem Twój wzrok nie będzie się tak męczył, jak może to mieć miejsce podczas czytania na smartfonie lub tablecie.

Czytnik Ebooków Onyx Boox Note Air 2

Czytniki ebook. Nowa era czytelnictwa!

Nigdy więcej ciężkich i nieporęcznych książek, do których czytania wręcz trudno znaleźć wygodną pozycję! Postaw na czytniki ebook! To niewielkie, lekkie i poręczne urządzenie, w którym zmieścisz nie tylko całą swoją domową biblioteczkę, ale nawet książki z to do read list. W dowolnym momencie wrócisz do wybranej książki, odszukasz zaznaczone fragmenty lub zapisane cytaty. Jeśli znuży Cię lektura ciężkiej powieści, po prostu otwórz zupełnie inny tytuł! Przeglądaj polecane pozycje i inspiruj się do odkrywania nowych postaci, miejsc i wydarzeń!

Wpis gościnny: gandalf.com.pl

PocketBook InkPad Color 2: ulepszony kolorowy ekran, wodoodporność i wbudowany głośnik

Na rozpoczynających się jutro Targach Książki w Lipsku PocketBook zaprezentuje kolejny model w swojej linii kolorowych czytników. PocketBook InkPad Color 2 to urządzenie z udoskonalonym ekranem E Ink Kaleido™ Plus, wyposażone we wbudowany głośnik, łączność Bluetooth®, podświetlenie SMARTlight i wodoodporność IPX8.

Informacja prasowa: PRcontext

Najnowszy czytnik PocketBook ma 7,8-calowy kolorowy ekran E Ink Kaleido™ Plus, który może wyświetlać 4096 kolorów – prezentuje debiutanta Maksym Zhelezniak odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Dzięki ulepszonemu układowi filtrów kolorów teraz zapewniamy użytkownikom PocketBook InkPad Color 2 jeszcze lepsze odwzorowanie odcieni i nasycenia ilustrowanych książek dla dzieci, mang, literatury biznesowej i czasopism. Ekran ma przekątną 7,8 cala – to wielkość książki, w której ilustracje i kolorowe treści są bardziej atrakcyjne i żywe niż wcześniej.

Komfort o odcień większy i ton głośniejszy

PocketBook InkPad Color 2 to ulepszona wersja wcześniejszego modelu z tej linii. Urządzenie nie tylko zyskało wyświetlacz nowej generacji, ale także podświetlenie SMARTlight. Minimalny poziom jasności jeszcze mocniej uwidacznia właściwości optyczne ekranu E Ink Kaleido™ Plus.

Nowy czytnik to także kolejna propozycja PocketBook dla entuzjazmów odczytywanych treści.  Obsługuje on 6 formatów audio, posiada wbudowany głośnik, łączność Bluetooth oraz funkcję Text-to-Speech.

Niemal ośmiocalowa mobilna biblioteczka została zaprojektowana tak, aby wytrzymać nieoczekiwany kontakt z wodą. Zgodnie ze standardem IPX8 PocketBook InkPad Color 2 wytrzymuje zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokość do 2 metrów na czas do 60 minut bez żadnych szkodliwych konsekwencji.

Połączenie wygody, jakości i estetyki sprawia, że ​​jest to idealne urządzenie do czytania, które wielu czytelników będzie chciało mieć przy sobie na co dzień.

Producent przewiduje, że czytnik niebawem będzie dostępny w sprzedaży w cenie 1499 zł.

PocketBook InkPad Color 2 oferuje również:

 • 32 GB wbudowanej pamięci na wymarzoną bibliotekę;
 • Wszystkie popularne formaty bez konwersji – czytnik obsługuje 21 formatów książek i 4 formaty graficzne, w tym AZW, EPUB, FB2, DOC, TXT, PDF, DJVU, CBR, CBZ, JPEG;
 • Obsługa 6 formatów audio – to audiobooki lub muzyka w formatach M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP odtwarzane bezpośrednio z urządzenia
 • Wsparcie Adobe DRM – bezpłatne wypożyczanie książek w bibliotekach internetowych dzięki technologii Adobe DRM;
 • Wydajny czterordzeniowy procesor;
 • Dwuzakresowe Wi-Fi, PocketBook Cloud (zamiennie z Legimi i EmpikGo) i Dropbox – do szybkich zakupów, zarządzania biblioteką i synchronizacji z innymi urządzeniami;
 • Bezpłatne słowniki — 11 wstępnie zainstalowanych kombinacji językowych i 42 kombinacje dostępne do bezpłatnego pobrania.

Specyfikacja PocketBook InkPad Color 2

 

Komponent Charakterystyka
Rodzaj ekranu E Ink Kaleido™ Plus
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1872 (w odcieniach szarości)

468 x 624 (dla kolorów)

Rozmiar ekranu 7,8”
DPI 300 (w odcieniach szarości)

100 (dla kolorów)

Głębia koloru     16 (w odcieniach szarości)

4096 (w kolorze)

Wyświetlacz Pojemnościowy, wielodotykowy
Przednie podświetlenie +  SMARTlight
Procesor czterordzeniowy (4×1,8 GHz)
Wodoodporność + (IPX8)
RAM 1 GB
Wbudowana pamięć* 32 GB
Akumulator** litowo-jonowy polimerowy, 2900 mAh, do miesiąca użytkowania
G-sensor +
Czujnik zamknięcia okładki +
Wi-Fi + (Dual band 2,4/5GHz)
Bluetooth + (5.0)
USB + (typ C)
Obsługa OTG + (tylko pamięć zewnętrzna)
Audio przez USB + (poprzez adapter 3,5 mm)
Wbudowane głośniki + (mono)
System operacyjny Linux 4.9.56
Wymiary 134 × 189,5 × 7,95 mm
Waga 267 g
Kolory księżycowy szary
W zestawie Czytnik, kabel USB C, audio-adapter USB C, instrukcja, gwarancja, opakowanie
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji) ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwięków MP3, MP3.zip, OGG, OGG.zip (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Obsługiwane formaty audiobooków M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech) Angielski, (darmowa dostępność 25 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Słowniki ABBYY Lingvo® (42 opcje językowe), angielsko-niemiecki,  Webster’s Dictionary 1913
Aplikacje odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio i muzyki, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook , Cloud (zamiennie z Legimi, Empik Go)

 

* pojemność pamięci wewnętrznej może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania

** czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego

 

Wpis gościnny: Ebooki – jakie warto przeczytać w 2023 roku?

Nie ma co się dziwić, że w dobie rozwoju technologii i cyfryzacji wiele osób wybiera formę ebooków jako wygodny sposób na czytanie książek. Doświadczyliśmy tego szczególnie w czasach pandemii, kiedy wielu z nas zostało zmuszonych do pozostania w domach. Wtedy ebooki stały się jeszcze bardziej popularne, ponieważ nagle okazało się, że nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, by skompletować swoją biblioteczkę – wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy w internecie. Sprawdź więc, jakie ebooki warto przeczytać w 2023 roku!

Dlaczego warto sięgnąć po ebooki?

Wielu czytelników wciąż zastanawia się jednak, czy warto sięgnąć po ebooki. Oczywiście jeśli lubimy kupować książki w formie fizycznej, po to by ustawiać je na półce, ebooki nigdy nie zastąpią nam papierowych wersji. Jeżeli jednak stawiamy wyłącznie na treść, to na pewno zauważymy, że ebooki stały się bardzo popularne w ostatnich latach, a to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, czytniki w których przechowujemy ebooki. są wygodne i łatwe do noszenia. Wystarczy jedno urządzenie (nawet telefon), na którym można przechowywać wiele książek, a to pozwala czytelnikom na dostęp do swoich ulubionych tytułów gdziekolwiek się znajdują. Nie ma potrzeby taszczyć ze sobą ciężkich tomów, co jest bardzo praktyczne zwłaszcza w podróży. Jeśli zdarzyło ci się zalać książkę na plaży lub nad basenem, chyba nie musimy więcej wyjaśniać, jaka jest przewaga ebooków nad wersją papierową książek…

Po drugie, ebooki są zwykle tańsze niż tradycyjne książki drukowane. Wniosek jest więc jasny – możemy przeczytać więcej książek bez konieczności wydawania dużych sum na zakup nowości. Co więcej, księgarnie internetowe prześcigają się w promocjach na ebooki, sprzedając atrakcyjne cenowo pakiety. Dostępne są również platformy, gdzie płacimy miesięczny abonament i mamy wręcz nielimitowany dostęp do tysięcy tytułów. Brzmi zachęcająco prawda?

Jakie ebooki warto przeczytać w 2023 roku?

Jeśli szukasz inspiracji, by wybrać najlepsze ebooki do przeczytania w 2023 roku, zobacz nasze trzy propozycje. Przedstawimy tytuły, które zdobywają uznanie czytelników i krytyków, a także są doceniane w różnych plebiscytach literackich. Sprawdź, jakie ebooki polecamy!

Ten drugi

Koniecznie zobacz tytuł “Ten drugi. Książę Harry”. To jedna z najbardziej wyczekiwanych autobiografii w ostatnich latach. Robiąca furorę na całym świecie, przyciąga uwagę czytelników, którzy chcą poznać życie księcia Harry’ego i wszystkie kontrowersje, jakie budził od lat. To szczera prawda o życiu w rodzinie królewskiej, na której koncentrują się oczy milionów ludzi.

Sapiens. Od zwierząt do bogów

Książka która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie, niezwykle popularna również u nas, autentyczny bestseller. Autor Yuval Noah Harari, izraelski historyk, stworzył niezwykle interesującą, i co najważniejsze, przystępną opowieść o historii ludzkości – od czasów prehistorycznych po współczesność. Pisarz analizuje kwestie takie jak rozwój gospodarczy, polityczny i kulturowy, a także to, co odróżnia człowieka od innych gatunków.

Ślepnąc od świateł

Na koniec coś dla fanów powieści – hit od Jakuba Żulczyka, który świetnie na duży ekran przeniósł Krzysztof Skonieczny. “Ślepnąc od świateł” Żulczyka to wciąż aktualna i kontrowersyjna powieść, poruszająca problemy młodych ludzi w żyjących w dużych miastach, z naciskiem na zagrożenia jakie niesie ze sobą nadużywanie narkotyków oraz kontakt ze światem przestępczym. Powieść Jakuba Żulczyka została nominowana do Paszportu Polityki, zyskała uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Warto nadmienić, że serialowa adaptacja książki stała się wielkim sukcesem, na tyle, że niektóre dialogi wypowiadane przez znakomitych aktorów można uznać za kultowe. Warto sięgnąć po tę powieść!

Wpis gościnny: empik.com

PocketBook Viva – pierwszy w Europie kolorowy czytnik z przełomowym wyświetlaczem

PocketBook przedstawia PocketBook Viva, pierwszy w Europie kolorowy czytnik z przełomowym wyświetlaczem E Ink GalleryTM 3. Innowacyjny 8-calowy ekran może wyświetlać pełną gamę kolorów, dzięki czemu kolorowe treści na przyjaznym dla oka ekranie E Ink są jaśniejsze niż kiedykolwiek.

PocketBook Viva dysponuje również wbudowanym głośnikiem i funkcją Text-to-Speech, wodoodpornością IPX8 i podświetleniem SMARTlight. Urządzenie otrzymało także potężny czterordzeniowy procesor i 64 GB pamięci do gromadzenia tysięcy książek. Ultranowoczesny design z bocznymi przyciskami sterującymi i nienaganna ergonomia sprawiają, że PocketBook Viva to czytnik, który inspiruje do czytania od pierwszego wejrzenia i dotyku.

Kolorowy PocketBook Viva powinien pojawić się na sklepowych półkach pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku w cenie zbliżonej do 599 euro.

Najbardziej kolorowy wyświetlacz na rynku

PocketBook Viva to pierwszy w Europie czytnik, który wykorzystuje rewolucyjny kolorowy ekran E Ink Gallery 3 – wyjaśnia Maksym Zhelezniak odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Każdy piksel jest wypełniony kolorowymi pigmentami, dzięki czemu ​​kombinacje kolorów są bogatsze i bardziej nasycone. E Ink Gallery 3 powstał w oparciu o nowe podejście, które nie wiąże się z wykorzystaniem filtrów kolorów, a to pozwala na wyświetlanie pełnej gamy kolorów. Czas otworzyć nową stronę e-czytania w kolorze!

Wykorzystanie w czytniku nowego wyświetlacza sprawia, że zarówno obraz kolorowy, jak i czarno-biały mają teraz tę samą wysoką rozdzielczość 1440 × 1920 i 300 PPI. Innowacyjny kolorowy ekran E Ink Gallery 3 posiada wszystkie unikalne cechy i właściwości optyczne klasycznego E Ink, które sprawiają, że czytnik jest wyjątkowo energooszczędny i bezpieczny dla oczu. Co więcej, dzięki technologii E Ink ComfortGazeTM można teraz złagodzić efekt „niebieskiego światła”. Ta technologia, w porównaniu z poprzednią generacją podświetleń, zmniejsza Współczynnik Niebieskiego Światła (BLR) nawet o 60 procent, co zapewnia dodatkowy komfort i ochronę. PocketBook Viva ma także funkcję regulacji jasności i barwy podświetlenia SMARTlight.

8-calowy ekran wielkości książki idealnie nadaje się do wyświetlania dowolnych treści: od zwykłych książek po kolorowe komiksy, czasopisma czy dokumenty z wykresami i tabelami.

 

Wbudowany głośnik i wiele innych funkcji audio

PocketBook Viva to idealny czytnik dla także fanów audiobooków: obsługuje 6 formatów audio, ma wbudowany głośnik, Bluetooth i funkcję Text-to-Speech.

Czytnik wyposażony jest w Bluetooth w wersji 5.2 do szybkiego połączenia z bezprzewodowymi słuchawkami, głośnikami lub innymi systemami audio. Dzięki funkcji Text-to-Speech urządzenie może przeczytać na głos dowolny plik tekstowy niemal naturalnie brzmiącymi głosami, zamieniając go w audiobook.

 

Estetyczna perfekcja i ergonomia

PocketBook Viva to prawdziwe dzieło sztuki, które łączy w sobie wyrafinowaną elegancję, przemyślaną ergonomię i wygodę tak ważną w codziennym użytkowaniu. Mimo dużego ekranu czytnik pozostaje lekki i kompaktowy. Boczne przyciski nawigujące sprawiają, że trzymanie i sterowanie urządzeniem jest przyjemne i wygodne. A dzięki G-sensorowi, który automatycznie obraca ekran, czytnik jest tak samo komfortowy w użytkowaniu dla lewo- i praworęcznych osób.

 

Ochrona przed wodą IPX8

PocketBook Viva jest chroniony przed wpływem wody zgodnie ze standardem IPX8. Oznacza to, że czytnik wytrzyma zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokość do 2 metrów na czas do 60 minut bez żadnych negatywnych konsekwencji. Ochrona przed wodą daje większą pewność użytkownikom podczas deszczu lub relaksu z ulubioną książką w wannie.

Czterordzeniowy procesor i inne funkcje PocketBook Viva:

 • 64 GB wbudowanej pamięci – na dużą bibliotekę, która jest zawsze pod ręką;
 • Rekordowa liczba formatów bez konwersji – 23 formaty (19 formatów książkowych i 4 graficzne),
  w tym formaty komiksów;
 • Obsługa 6 formatów audiobooków – pliki audio w formatach M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP;
 • Potężny czterordzeniowy procesor;
 • Dwuzakresowe usługi Wi-Fi i PocketBook Cloud – do synchronizacji z innymi urządzeniami
  i wygodnego zarządzania biblioteką;
 • Ogromna liczba słowników – oprócz 11 fabrycznie zainstalowanych kombinacji językowych, do dyspozycji są 42 kombinacje do bezpłatnego pobrania.

Etui Yoga do czytników inkBOOK w nowym kolorze!

Tym razem marka postawiła na połączenie dwóch odcieni: granatowego oraz fioletowego. Dzięki temu powstała wyjątkowa barwa Blue Violet, którą już teraz możesz dopasować do koloru swojego czytnika.

✔️ Dedykowane etui do czytników inkBOOK Calypso, Calypso Plus, Classic 2, Lumos, Prime, Prime HD

✔️ Idealnie dopasowany kształt etui zapewnia komfort czytania

✔️ Wysokiej jakości materiały zabezpieczają i chronią przed uszkodzeniem

✔️ Funkcja stojaka pozwala na wygodne czytanie bez konieczności trzymania urządzenia w rękach

Kup etui inkBOOK Yoga Blue Violet

Etui inkBOOK Yoga

inkBOOK Yoga to stylowe etui zaprojektowane specjalnie dla Twojego czytnika. Idealnie dopasowany do inkBOOKa kształt nadaje nie tylko interesujący wygląd, ale i zapewnia pełną funkcjonalność czytnika. inkBOOK Yoga jest kompatybilny z modelami:

Calypso Plus, Classic 2, Lumos, Prime, Prime HD. Wybierz swój ulubiony kolor i ciesz się wolnością czytania, gdziekolwiek jesteś!

Ochrona i bezpieczeństwo

Precyzyjnie zaprojektowane etui Yoga pomoże ochronić Twój czytnik, zabezpieczając go przed zadrapaniem lub uszkodzeniem. Wbudowane magnesy uniemożliwią przypadkowe otwarcie czytnika, dzięki czemu możesz bezpieczniej przewozić go w plecaku, czy torebce!

Przemyślana konstrukcja

Wygodna konstrukcja etui inkBOOK Yoga zapewnia nie tylko pełną funkcjonalność wszystkich przycisków, ale również

pozwala na korzystanie z opcji uniwersalnego stojaka, umożliwiającego kilka wariantów ułożenia czytnika, zwiększając tym samym komfort czytania, gdziekolwiek masz na to ochotę!

Automatyczne usypianie i wybudzanie

Dedykowane etui Yoga zapewni nie tylko doskonałą ochronę Twojego czytnika, ale również pozwoli utrzymać dłuższą żywotność baterii, dzięki funkcji automatycznego usypiania*. Zamknięcie klapki powoduje uśpienie czytnika, a ponowne jej otwarcie wybudzi inkBOOKa do miejsca, w którym został zamknięty, tak aby móc szybko wrócić do swojej ulubionej lektury!

Kup etui inkBOOK Yoga Blue Violet

*Funkcja dostępna tylko na modelach Prime HD, Prime, Calypso i Calypso Plus