9 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w czytniku

Jestem pewien, że każdy użytkownik jakiegokolwiek mobilnego urządzenia elektronicznego, przynajmniej raz zadał sobie pytanie – “Co zrobić żeby moja bateria wytrzymywała dłużej?”. Pomimo tego, że bateria w czytniku jest już wystarczająco energooszczędna, to stosując kilka prostych zasad, jej żywotność może być jeszcze lepsza!

Po co dbać o baterię?

Czytelnik może korzystać z urządzenia przez dłuższy czas i nie przejmować się wyczerpującą baterią. Przecież jak nadejdzie czas, to go naładuje, a kiedy nie korzysta z czytnika, to co za różnica, czy jest rozładowany czy nie? No nie do końca…

Nieświadomość niektórych konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia wydajności baterii, a w efekcie negatywnych skutków funkcjonowania naszego urządzenia. Pamiętajmy zatem, że dbanie o baterię jest kluczem do długowieczności czytnika, jak i każdego urządzenia elektronicznego.

1. Wyłącz WiFi

Jeden z najważniejszych punktów dla użytkowników czytników. Połączenie z Internetem przydaje się w telefonie, tablecie, ale czy potrzebujemy go w czytniku? Łączność z chmurą, księgarnią dokonywana jest poza procesem samego czytania. Podobnie jak w przypadku oświetlenia ekranu, korzystajmy z tego dobrodziejstwa tylko wtedy, kiedy tego rzeczywiście potrzebujemy, a nie zawsze, “bo jest taka możliwość”.

2. Wyłącz automatyczne odświeżanie

Ekran czytnika różni się od tych, które stosowane są w innych urządzeniach. Korzysta on z technologii papieru elektronicznego i imituje on kartkę papieru. Taki wyświetlacz ma wiele zalet, takich jak między innymi oszczędność baterii, brak odblasku i jest zdrowy dla oczu.
Jednak każdy kij ma dwa końce – przeskakując między stronami, zauważalny jest tak zwany efekt ghostingu. Objawia się on widocznymi pozostałościami treści poprzednich stron. Wymagane jest wówczas odświeżenie ekranu czytnika, gdzie większość z dostępnych dzisiaj czytników posiada już automatyczną funkcję, dzięki czemu nie musimy robić tego ręcznie.
Niemniej jednak należy pamiętać, że możemy robić to w momencie, kiedy taki efekt ma miejsce i rozprasza nas w czytaniu. Również istotny jest fakt, że automatyczne odświeżanie powoduje znaczne obciążenie baterii.
Wyłączenie automatycznego odświeżania poskutkuje tym, że nie zrezygnujemy z niego całkowicie, a będziemy mogli to kontrolować i robić po prostu rzadziej.

3. Wyłącz oświetlenie ekranu

Doświetlenie inkBOOK Prime - przedłużenie żywotności bateriiCzęsto zużywamy swoją baterię wykonując proste działania, które nie są w tej chwili konieczne. Zmiana niektórych przyzwyczajeń podczas korzystania z czytnika może mieć znaczenie. Jedną z takich zmian jest wyłączenie oświetlenia ekranu, co może mieć zbawienny wpływ na przedłużenie żywotności baterii. Zadajmy sobie pytanie – czy oświetlenie ekranu jest nam potrzebne za każdym razem, kiedy korzystamy z czytnika? Pamiętajmy, że oświetlenie często jest regulowane i stanowi dodatkową, a nie obowiązkową funkcjonalność. Tym samym ograniczenie korzystania z oświetlenia tylko do sytuacji, kiedy koniecznie tego potrzebujemy na pewno pozytywnie wpłynie na żywotność baterii naszego urządzenia.

4. Aktualizuj oprogramowanie

Pamiętajmy, że aktualizacja oprogramowania nie dotyczy tylko naprawy błędów, czy wprowadzania nowych właściwości lub kosmetycznych zmian. Bardzo często programiści skupiają się również na optymalizacji urządzenia, dzięki czemu użytkownicy korzystają z bardziej wydajnych urządzeń.

5. Wprowadzanie czytnika w tryb uśpienia

Wielu z nas może potwierdzić, że po skończeniu czytania lub w przerwie, po prostu odkłada czytnik na bok. “Prędzej czy później sam się uśpi”. Owszem, ale tym samym doprowadzamy do sytuacji, gdzie przy aktywnych aplikacjach, połączeniu z siecią czy włączonym oświetleniu, czytnik do czasu wyłączenia może niepotrzebnie z nich korzystać. Wypracuj w sobie nawyk każdorazowego usypiania czytnika przed odłożeniem urządzenia. To nic nie kosztuje, nie wymaga poświęcenia więcej niż sekundy na wciśnięcie jednego przycisku, a bateria na pewno będzie Ci za to wdzięczna.

6. Nie wrzucaj za dużo książek na urządzenie

Za każdym razem kiedy nowe tytuły pojawiają się na Twoim urządzeniu, czytnik indeksuje je w całości. Im więcej książek, tym dłużej zajmuje indeksowanie wszystkich pozycji i generowanie plików i rekordów dla każdej z nich. Proces jest jednorazowy, natomiast zżera bardzo dużo pamięci, jeśli mówimy o sporej ilości pozycji przekazanych do indeksowania. Rozumiem, że pojemność urządzenia może być kusząca i powoduje wręcz zbędną potrzebę “wypchania” czytnika książkami po brzegi, niemniej jednak dobrze wiemy, że nawet czytając kilka książek naraz, można wrzucić jeszcze kilka dodatkowych pozycji, a pozostałe są nam do niczego niepotrzebne.

7. Nie zostawiaj zupełnie rozładowanej baterii

Jeśli nie będziesz korzystać w najbliższym czasie z czytnika, zawsze pamiętaj, aby nie pozostawiać go zupełnie rozładowanego. Ma to negatywny wpływ na żywotność jego baterii. Najlepiej, aby bateria czytnika, który nie będzie używany, utrzymana była na poziomie 25-30% naładowania czytnika. Jeśli chodzi o stale użytkowane czytniki, kiedy urządzenie prosi Cię o podładowanie, grzecznie daj mu jeść. Nie planując przerwy, a użytkując czytnik, również nie powinniśmy schodzić poniżej minimalnych, ostrzegawczych wartości baterii.

8. Nie formuj baterii

W czasach starszych baterii niklowo-kadmowych (Ni-Cd), mieliśmy do czynienia z tzw. formowaniem baterii (niepoprawnie nazywanego “formatowaniem”). O co chodziło? Cały proces polegał na trzykrotnym powtórzeniu procesu rozładowania i naładowania baterii, zanim zaczniemy z niej korzystać w normalnym trybie. Efektu pamięci w aktualnie stosowanych bateriach litowo-jonowych (Li-Ion) nie zastaniemy, dlatego też zabieg ten jest o tyle już niekonieczny, co może doprowadzić wręcz do negatywnych skutków.

9. Pamiętaj o temperaturze

Baterie najlepiej znoszą temperaturę pokojową. Dlatego w trakcie upałów, czytników nie powinniśmy trzymać tam, gdzie panuje ukrop (na przykład przegrzany schowek w samochodzie), a w zimie powinniśmy im zapewnić nieco więcej czułości i ciepła (etui i trzymanie w kieszeni kurtki, blisko ciała – jeśli rozmiary czytnika na to pozwalają). Również należy uważać na gorące kąpiele, gdzie para może spenetrować obudowę i dostać się do wnętrza czytnika. W takich przypadkach sprawdzą się wyłącznie czytniki wodoodporne.

2 Replies to “9 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w czytniku”

Zostaw komentarz