Rejestracja Kindle – poradnik i wyjaśnienie

Czy rejestracja Kindle ma sens? Proces ten nie jest obowiązkowy, a przez to często pomijany. Niemniej jednak rejestracja Kindle niesie ze sobą kilka korzyści, o których warto pamiętać. W artykule przyjrzę im się nieco bliżej, jak i wyjaśnię jak przebrnąć przez proces rejestracyjny.

Rejestracja Kindle

Kupując czytnik prosto z Amazonu, jest on domyślnie rejestrowany na nasze konto w Amazonie. Jednak jeśli otrzymamy czytnik w prezencie lub kupując go w sklepie stacjonarnym, egzemplarze wymagają ręcznej rejestracji. Kupując z kolei czytnik “z drugiej ręki”, najprawdopodobniej będziemy musieli czytnik wyrejestrować z konta poprzedniego właściciela (jeśli o tym nie pomyślał przed sprzedażą). Jak to zrobić? Opisałem to w punkcie trzecim poniższego artykułu.

  1. Dlaczego rejestracja Kindle się opłaca?
  2. Rejestracja Kindle
  3. Proces wyrejestrowania Kindle
  4. Zmiana nazwy zarejestrowanych urządzeń

1. Dlaczego rejestracja Kindle się opłaca?

Jak wspomniałem w nagłówku – jak najbardziej opłaca i nie powinniśmy tego procesu bagatelizować, bo umożliwia nam dostęp do znaczących funkcjonalności. Do najważniejszych zalet rejestracji możemy zaliczyć:

  1. Zakup książek w Kindle Store.
  2. Korzystanie z darmowych książek z Kindle Store. Jest to powiązane z punktem 1., natomiast gdy nie chcemy korzystać z oficjalnego sklepu do zakupu książek, a chcemy pobierać tytuły, które są w nim dostępne za darmo, mimo wszystko musimy swój czytnik zarejestrować.
  3. Wysyłanie plików za pośrednictwem adres mailowego. Gdy dokonamy rejestracji, mamy możliwość zdefiniowania indywidualnego adresu w domenie @kindle.com/@free.kindle.com, za którego pośrednictwem możemy wysyłać pliki prosto do pamięci czytnika (adres ten również może zostać wykorzystany w konfiguracji Calibre).
  4. Gwarancja – czytnik niezarejestrowany, nie jest brany pod uwagę przez serwis Amazonu! Rejestracja Kindle jest dowodem na to, że czytnik jest naszą własnością. W przypadku uszkodzenia czytnika, to nie dowód zakupu (paragon, faktura), a rejestracja Kindle jest podstawą do realizacji gwarancji!
  5. Kolekcje – organizacja półek użytkownika dostępna jest tylko w przypadku zarejestrowanego czytnika przez wzgląd na to, że są one przechowywane na serwerach Amazonu. Zatem w przypadku, gdy zmienimy czytnik na inny model, możemy je bez problemu przywrócić – korzystając z naszego konta.

2. Rejestracja Kindle

Możliwość rejestracji pojawia się przy wstępnej konfiguracji czytnika. Możemy podać dane do konta istniejącego lub założyć nowe bezpośrednio na konfigurowanym urządzeniu. Od kilku lat, możliwość rejestracji za pośrednictwem strony Amazonu jest już niemożliwe. Proces rejestracji wymaga połączenia z Internetem (WiFi, 3G).

W celu dokonania rejestracji Kindle:

  1. Z poziomu strony startowej czytnika, wybieramy Menu i:
    1. Dla czytników od 6-tej generacji: przechodzimy do My account
    2. Dla czytników sprzed 6-tej generacji: wybieramy opcję Registration
  2. Naszym oczom ukaże się ekran dający do wyboru dwie możliwości:
    • If you already have an Amazon account – w przypadku, gdy posiadamy aktywne konto Amazonu i chcemy z niego skorzystać.
    • If you do not have an Amazon account – w przypadku, gdy nie posiadamy konta i chcemy je z tego poziomu założyć

Rejestracja Kindle - opis procesu Rejestracja Kindle - proces

3. Proces wyrejestrowania Kindle

Wyrejestrować konto możemy również z poziomu czytnika oraz – w przeciwieństwie do rejestracji – z poziomu strony internetowej Amazonu. Wyrejestrowanie Kindle uniemożliwia użytkownikowi dostępu do treści zawartych na koncie. Proces wyrejestrowania również wymaga łączności z Internetem (za pośrednictwem WiFi lub 3G).

Wyrejestrować czytnik możemy na dwa sposoby:

Sposób pierwszy – z poziomu czytnika

  1. Z poziomu strony startowej czytnika, wybieramy Menu i:
    1. Dla czytników od 6-tej generacji: przechodzimy do My account i wybieramy opcję Deregister Device i potwierdzamy wybór.
    2. Dla czytników sprzed 6-tej generacji: wybieramy opcję Deregister.

Sposób drugi – za pośrednictwem witryny Amazonu

  1. Na witrynie Amazonu, przechodzimy do zakładki Manage Your Content and Devices.Rejestracja Kindle - zarządzanie urządzeniami
  2. Przechodzimy na zakładkę Your Devices
  3. Z poziomu tej zakładki widzimy wszystkie nasze zarejestrowane urządzenia oraz aplikacje.
  4. Wybieramy urządzenie, które planujemy wyrejestrować i wybieramy opcję Deregister.

4. Zmiana nazwy zarejestrowanych urządzeń

Domyślnie, urządzenia rejestrowane są jako [Twoje imię]’s Kindle (np. Krzysztof’s Kindle). Dla urządzeń mobilnych z kolei – [Twoje imię]’s Android Device/iPhone/iPad. Kolejne urządzenia oczywiście otrzymują liczebniki 2nd3rd, itd.

W przypadku posiadania kilku urządzeń, na liście może narobić się nieco bałaganu. Dlatego użytkownicy mają również możliwość zmiany nazwy tych urządzeń, wedle własnego widzimisię. Możemy tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej Amazonu.

1. Powtarzamy kroki 1-3, opisane w procesie wyrejestrowania czytnika za pośrednictwem witryny Amazonu 🙂

4. Wybieramy urządzenie, któremu planujemy zmienić nazwę i wybieramy opcję Edit, dostępną zaraz obok jego nazwy (jak widać przy kroku 4. podczas opisu wyrejestrowania Kindle).

5. Zmieniamy nazwę i voila! Panowanie nad licznymi urządzeniami stało się właśnie wygodniejsze 🙂