“Jaki czytnik wybrać?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań, z którym się spotykam. Pamiętajmy, że wybór czytnika zależy od wielu czynników. Należy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od kupowanego urządzenia, jak i jaką kwotę planujemy przeznaczyć na jego zakup. Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii “Jaki czytnik wybrać?”, gdzie skupię się na pierwszym kryterium, którym najczęściej kierujemy się przy zakupie – budżecie. Zatem jaki czytnik do 350 złotych możemy kupić na naszym rynku?
Aktualizacja: sierpień 2021
Artykuł ten powstał w czerwcu 2019 roku, gdzie w tej cenie mogliśmy znaleźć jeszcze kilka podstawowych modeli (bez podświetlenia ekranu lub dotykowych ekranów), które sprawdzały się nie tylko u początkujących eCzytelników, ale również osób, które nie wymagają od czytnika specjalnych udogodnień i “wodotrysków”.
Jednak od tamtego czasu rynek czytników uległ diametralnej zmianie, przez co dzisiaj w tej cenie nie znajdziemy już w sprzedaży wcześniejszych modeli, z racji premier nowszych, bardziej funkcjonalnych czytników. Ich obecność spowodowała wycofanie starszych modeli, gdyż dalsza ich produkcja była dla producentów nieopłacalna.
Czy w takim razie to oznacza, że w tym budżecie nie znajdziemy zupełnie nic? Absolutnie nie.
Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba jeszcze bardziej ograniczyć swoje oczekiwania od czytnika, który chcemy kupić lub uzbroić się w cierpliwość.
Gdzie szukać czytników do 350 złotych?
Przede wszystkim pozostają nam oferty używanych czytników, czytników licytowanych lub z outletu. Na pomoc przychodzi nam platforma Allegro, na której znajdziemy wspomniane oferty.
Wciąż znajdziemy okazje na czytniki takich producentów jak Amazon Kindle, Onyx BOOX, PocketBook, inkBOOK czy Tolino, które bez problemu kupimy w cenie do 350 złotych.
Poza nimi znajdują się również oferty mniej znanych marek, jednak osobiście zalecałbym powstrzymanie się od ich zakupu. Są to modele nie tylko archaiczne, ale również produkcji firm, które przeważnie swoje czytniki traktowały jako “dodatek” do swojej głównej oferty, przez co ich funkcjonalności i technologia pozostawiają sporo do życzenia.
Odnośnik do ofert dostępnych na Allegro, zawężonych do polecanych przeze mnie marek, znajdziecie o, tutaj. Spośród tej listy można zastanawiać się nad każdym z dostępnych tam modeli. Końcem zeszłego roku, można było w tej cenie dorwać na przykład PocketBook Touch Lux 4.
Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie czytać opisy aukcji, jeśli planujemy zakup czytników używanych lub ze zwrotów. Wśród nich zdarzają się również czytniki z wadą, która nie zawsze wiąże się ze zwyczajnymi rysami na obudowie, ale mogą dotyczyć kłopotów z funkcjonowaniem sprzedawanego czytnika.
Pamiętaj, że jeśli jakaś oferta wpadnie Ci “w oko”, jednak będziesz mieć jakieś wątpliwości, możesz śmiało napisać do mnie zarówno na Messengerze, jak i wysłać maila – z chęcią pomogę!
Zachęcam też do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku, gdzie często pojawiają się oferty sprzedaży używanych czytników.
Przecenione czytniki do 350 złotych
Jeśli jesteśmy cierpliwi, możemy również wypatrywać przecen na czytniki, o których piszę na łamach eczytelnika. Możemy również wypatrywać ofert Ceneo lub obserwować wyżej wspomniane aukcje Allegro.
Mówiąc o przecenach, warto przyjrzeć się czytnikowi Kindle 10, który bardzo często pojawia się na niemieckim Amazonie, przeceniony do 20€. Wówczas jesteśmy w stanie dorwać taki czytnik za ok. 320zł, kupując z oficjalnego kanału (Amazon).
Cena oczywiście dotyczy wersji bez reklam, która jest bezpośrednio wysyłana do Polski. Jeśli jednak znamy sposób na zakup na terenie Niemiec (np. mając znajomych/rodzinę mieszkających w Niemczech), kupując wersję z reklamami, oszczędzamy kolejne 10€.
Aktualizacja 04.08: Kindle 10 jest już obecny również w polskim Amazonie i dopadła go pierwsza przecena – model ten kupimy już za 288,99 złotych.
Więcej na temat tego podstawowego modelu Kindle przeczytacie tutaj. Wspominam o nim przede wszystkim dlatego, bo jeśli jesteśmy cierpliwi i mamy czas, aby zaczekać na jego przecenę, to jest to obecnie najbardziej wart uwagi model czytnika, jaki możemy kupić w tej cenie.
Kindle 10 możemy zakupić w dwóch wariantach kolorystycznych:
Polski Amazon:
Niemiecki Amazon:
Czy warto kupować czytnik do 350 złotych?
Biorąc pod uwagę fakt kombinacji, których obecnie trzeba się podjąć, aby znaleźć w tej cenie coś wartego uwagi, pamiętajmy, że czytnik to sprzęt na co najmniej kilka lat. Dlatego zastanówmy się, czy wolimy poczekać na jakąś ciekawą promocję (co ma sens w przypadku polowania na Kindle 10), czy może lepiej poświęcić czas na odłożenie nieco większego budżetu i kupić coś nowszego, co posłuży nam przez dłuższy czas?
Pamiętaj jednak, że jeśli decyzja będzie trudna lub będziesz mieć wątpliwości co do swojego wyboru, przypominam, że możesz skorzystać z mojej bezpłatnej konsultacji – porozmawiamy, wybierzemy, ale kupisz już Ty 😉