Jak zaktualizować oprogramowanie w czytnikach PocketBook?

Być na bieżąco z najnowszym wydaniem oprogramowania jest dość istotną kwestią każdego użytkownika czytnika. Miejmy na uwadze, że nowe oprogramowanie nie wiąże się wyłącznie z wprowadzaniem nowych funkcjonalności, ale również z wszelkiego rodzaju poprawkami błędów systemowych, jak i wydajności samego urządzenia.

Dlatego jest to takie istotne. Aktualizacja oprogramowania, właśnie przez wzgląd na optymalizację użytkowanego systemu, może wpłynąć pozytywnie nawet na żywotność baterii w czytniku. Jak zatem zadbać o aktualność oprogramowania jeśli jesteśmy użytkownikami czytników PocketBook?

Jak sprawdzić wersję oprogramowania czytnika PocketBook?

Jeśli chcemy sprawdzić aktualnie zainstalowaną wersję systemu na czytniku PocketBook, należy przejść następującą ścieżkę:

  1. Należy otworzyć menu Aplikacje
  2. Następnie wybrać opcję Ustawienia
  3. Na ekranie wybrać pozycję Oprogramowanie
  4. Spośród dostępnych rekordów, należy wybrać Wersja oprogramowania

Zostanie nam zaprezentowane okno dialogowe z numerem oraz datą wydania wersji oprogramowania, którą obecnie posiada nasz czytnik.

Z tego poziomu możemy również sprawdzić, czy nasz czytnik potrzebuje aktualizacji. Wystarczy wybrać obecną w oknie dialogowym opcję Sprawdź aktualizacje, a czytnik sam spróbuje odnaleźć, czy istnieje dostępna paczka z nowym oprogramowaniem dla naszego czytnika.

Pamiętajmy również, że bardzo często czytniki PocketBook same informują użytkownika o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Zazwyczaj ma to miejsce przy ponownym włączeniu lub wybudzeniu czytnika.

Aby jednak sprawdzenie dostępnych aktualizacji oprogramowania było możliwe, czytnik musi być połączony z siecią WiFi.

Gdzie znajdę informacje o aktualnej wersji mojego modelu PocketBook?

Jeśli chcemy znaleźć aktualne oprogramowanie naszego modelu PocketBook, należy odwiedzić sekcję Pomoc na stronie PocketBook i w wyszukiwarce wpisać nazwę swojego modelu. Gdy wybierzemy właściwy rekord ze znalezionej listy, ujrzymy stronę zawierającą informacje o ostatnich wersjach oprogramowania dla wybranego modelu oraz:

  • możliwy do pobrania plik z paczką aktualizacyjną do wybranej wersji oprogramowania
  • dokumentację użytkownika dla wybranej wersji oprogramowania (w wersji polskiej)
  • opis zmian wprowadzonych w wybranej wersji oprogramowania (w wersji angielskiej)

Można również skorzystać z poniżej przygotowanej listy najświeższych wersji oprogramowania dostępnych modeli PocketBook:

Aktualizacja: 12.08.2021

Model Wersja oprogramowania Data wydania Link do pobrania
PocketBook Basic Lux 2 5.17.21732021-02-17 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook Touch Lux 4 6.3.5692021-03-11 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook Touch Lux 5 6.4.4062021-07-15 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook Touch HD 3 6.4.4662021-08-02 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook InkPad 3 6.1.12292020-11-27 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook InkPad 3 Pro 6.4.3302021-06-30 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook Color 633.6.4.4672021-08-02 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook InkPad Color 6.3.5602021-03-10 Pobierz plik z aktualizacją
PocketBook InkPad X 6.3.7982021-04-30 Pobierz plik z aktualizacją

Jak automatycznie zaktualizować czytnik PocketBook?

Aby automatycznie pobrać aktualizację czytnika PocketBook, należy przede wszystkim być podpiętym pod sieć WiFi. Wówczas, jak wspominałem już wyżej, gdy pojawi się nowe oprogramowanie, użytkownik może otrzymać stosowny komunikat o takiej możliwości po włączeniu lub wybudzenia czytnika.

Można również wykonać aktualizację podejmując następujące kroki:

  1. Należy otworzyć menu Aplikacje
  2. Następnie wybrać opcję Ustawienia
  3. Na ekranie wybrać pozycję Oprogramowanie

I z tego poziomu mamy dwie możliwości:

  1. a) Spośród dostępnych opcji, należy wybrać Wersja oprogramowania
    b) Wybrać opcję Sprawdź aktualizacje
    c) Jeśli nowe oprogramowanie będzie dostępne, potwierdzić chęć instalacji aktualizacji opcją Tak
  2. a) Spośród dostępnych opcji wybrać Aktualizacja oprogramowania
    b) Jeśli nowe oprogramowanie będzie dostępne, potwierdzić chęć instalacji aktualizacji opcją Tak

Wówczas rozpocznie się proces aktualizacji czytnika.

Jak ręcznie zaktualizować czytnik PocketBook?

Jeśli chcemy ręcznie zainstalować nowe oprogramowanie, należy wykonać następujące kroki (kroki 1-4 można pominąć korzystając z plików z oprogramowaniem znajdującym się w wyżej opisanej części tego artykułu):

1. Wejść na oficjalną stronę PocketBook

2. Wybrać pozycję Pomoc znajdującą się w górnym menu

3. W wyszukiwarce wpisać model czytnika, którego aktualizacją jesteśmy zainteresowani

4. Pobrać plik z paczką aktualizacyjną znajdującą się przy pozycji Firmware znajdujący się pod nagłówkiem z numerem wersji oprogramowania

5. Pobrany plik należy rozpakować

6. Następnie podłączyć czytnik kablem do komputera i otworzyć na komputerze katalog pamięci wewnętrznej urządzenia

7. Kolejnym krokiem jest przekopiowanie rozpakowanego pliku SWUPDATE.BIN do głównego katalogu pamięci czytnika

8. Należy rozłączyć czytnik z komputerem i wyłączyć czytnik (wyłączyć, a nie uśpić)

9. Gdy czytnik zostanie wyłączony, naciskamy jednocześnie:
– klawisz Wstecz (klawisz 2)
– klawisz Dalej (klawisz 3)
– klawisz zasilania (klawisz 6)

10. Kiedy wszystkie trzy klawisze przytrzymamy przez kilka sekund, urządzenie się uruchomi i rozpocznie się proces aktualizacji czytnika

A co zrobić jeśli…

… wiem, że już wyszło nowe oprogramowanie dla mojego modelu, ale mój czytnik nie chce się automatycznie zaktualizować?

Tak zwane oprogramowanie OTA (tj. Over The Air), czyli automatyczna aktualizacja oprogramowania, jest udostępniana partiami. Dlatego może zdarzyć się tak, że inni użytkownicy mogą mieć dostęp do aktualizacji przed Tobą. Trzeba niestety wykazać się cierpliwością

… po aktualizacji mój czytnik nie widzi Legimi?

Oznacza to, że Twój egzemplarz może nie figurować w bazach Legimi. Wystarczy napisać na fanpage Legimi, podając numer seryjny swojego urządzenia. Cały proces opisałem w tym artykule.

… po aktualizacji mój czytnik nie widzi Empik Go?

Taki problem wystąpił u niektórych użytkowników, gdy wyszła aktualizacja dla modelu PocketBook InkPad 3 Pro w wersji 6.3.639. Można temu łatwo zaradzić przywracając czytnik do ustawień fabrycznych.

… po aktualizacji chcę wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania?

Wystarczy pobrać odpowiednią paczkę z oprogramowaniem (w wersji, do której chcemy wrócić) i wykonać kroki 5-10 procesu ręcznej aktualizacji czytnika.

PocketBook InkPad X otrzymuje aktualizację w wersji 6.3

Kolejnym modelem czytników PocketBook, który otrzymał aktualizację w wersji 6.3 jest InkPad X.  

Informacja prasowa: PRcontext

W największym z urządzeń z oferty producenta wprowadzono zmiany, które optymalizują działanie czytnika. Dzięki usprawnieniom z pakietu 6.3.798 dostępnego poprzez łącze Wi-Fi oraz na stronie, PocketBook InkPad X szybciej się uruchamia, sprawniej przetwarza polecenia, a także lepiej radzi sobie z odtwarzaniem okładek e-booków i plikami w formacie pdf.

Pakiet aktualizacji zawiera także opcję dostosowywania jasności, kontrastu i korekcji Gamma w plikach pdf i DjVu. Czytnik obsługuje już pliki LCP DRM z ochroną praw autorskich. Najnowsza wersja oprogramowania oferuje także pozostałe usprawnienia, które wcześniej pojawiły się na czytnikach PocketBook Touch Lux 4, Touch Lux 5 i InkPad 3 Pro.

Test PocketBook InkPad X

W ostatnim kwartale roku 2019, w ofercie PocketBook pojawił się dziesięciocalowy model InkPad X z elastycznym ekranem. Czytnik ten doskonale sprawdza się przy czytaniu PDF w formie wszelakiej. Jakie są jeszcze jego inne zalety?

Wprowadzenie 10,3″ wyświetlacza jest ciekawym uzupełnieniem oferty PocketBook, który to wypracował już pewien standard wśród swoich czytników. Kiedy zaczęły pojawiać się głosy, że różnice między nowymi modelami zaczynają się zacierać, udało się im zaskoczyć nas swoim nowym wynalazkiem.

PocketBook InkPad X zapowiedziany został już początkiem października ubiegłego roku. Do regularnej sprzedaży trafił niecałe dwa miesiące później.

Dotychczas znane funkcje, takie jak SMARTlight, obsługa plików dźwiękowych i 19 formatów plików tekstowych, to już podstawa. Teraz będą dostępne na urządzeniu z wyświetlaczem o przekątnej 10,3 cala i zaskakującej wadze zaledwie 300 gramów.

Informacja prasowa: PocketBook

Wykonanie

Czytnik miałem okazję przetestować po raz pierwszy na Krakowskich Targach Książki 2019, gdzie złapać go do ręki miał okazję każdy z nas.

Byłem zaskoczony, jak tak duży czytnik może być tak chudziutki. W porównaniu ze swoimi mniejszymi braćmi, wygląda przecież na olbrzymie urządzenie..

…a jednak waży zaledwie 300g. Doszedłem do wniosku, że dodatkowe odchudzenie było możliwe dzięki zastosowaniu elastycznego ekranu w technologii E Ink Mobius.

Czytnik pomimo swoich gabarytów, nie wygina się (trzeba się postarać, ale też nie ma co przesadzać 😉 ), a użytkownik nie musi zamartwiać się dodatkowo ryzykiem pęknięcia wyświetlacza, właśnie dzięki plastikowej, elastycznej fakturze ekranu.

Dzięki temu też, producent może odetchnąć z ulgą w kwestii otrzymywania kolejnych zgłoszeń odnośnie pękających ekranów 😉

Sama faktura obudowy jest wykonana z podobnego materiału, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich modeli. Tył z kolei został wykonany z eleganckiego, “paskowanego”, plastikowego panelu, który nie jest taki śliski, na jaki wygląda – czytnik trzyma się bezpiecznie i nie “jeździ” w ręce.

Ekran

Kiedy na początku nie miałem jeszcze potwierdzenia, że ekran w tym modelu będzie elastyczny, miałem nadzieję, że PocketBook nie popełni tego błędu i nie wpakuje do niego zwyczajnego, szklanego E Ink Carta.

Kiedy czytniki sięgają takich gabarytów, zastosowanie elastycznego ekranu jest wręcz obowiązkowe. No i nie zawiodłem się. Tak jak wspominałem wcześniej, PocketBook InkPad X został zaopatrzony w ekran E Ink Carta Mobius.

Rozmiar ekranu to 10,3″, osiągający rozdzielczość 1404 x 1872 (227 dpi), czyli tyle samo, co oferuje jego poprzednik – model InkPad 3. Dzięki temu, otrzymujemy obraz w jakości HD, zapewniający zadowalającą ostrość wyświetlanego tekstu oraz sporą powierzchnię, na którym mieści się treść czytanej książki.

W porównaniu z klasycznymi sześciocalowcami, zarówno w trybie pionowym, jak i horyzontalnym, tekstu mieści się kilkukrotnie więcej.

PocketBook InkPad X – tekst w trybie pionowym
PocketBook InkPad X – tekst w trybie poziomym

Ilość wyświetlanej treści widoczna jest jednak w przypadku samej treści książki. Jeśli chodzi o ekrany funkcjonalne (np. spisy treści, ustawienia, itp.), tekst jest odpowiednio skalowany, wyświetlając takie same ilości.

PocketBook InkPad X – ekran funkcjonalny [ilość tekstu skalowana]

Wielkość ekranu, wpływa również pozytywnie na rozpływ doświetlenia ekranu po powierzchni wyświetlacza, przez co unikamy zbyt ostrych kolorów oświetlenia przy skrajnych ustawieniach, co widać w przypadku mniejszych ekranów.

Podobnie jak w przypadku poprzedników z serii InkPad i Touch HD, model InkPad X również oferuje szeroką gamę regulacji zarówno natężenia oświetlenia, jak i regulację barwy oświetlenia przy zastosowaniu technologii SMARTlight.

Odczytywanie PDFów

PocketBook od zawsze szczycił się zaawansowaną i kompleksową obsługą plików PDF. Przy takim ekranie, te odczucia są jeszcze lepsze.

Można bez problemu dopasować tekst do szerokości lub całości ekranu, przycinać marginesy lub uruchomić świetnie działający tryb kolumnowy.

Wielkość ekranu pozwala również na wygodne czytanie wielokolumnowych czasopism, które przy mniejszych gabarytach mijało się z celem. Odpowiednie ustawienie przybliżenia treści umożliwia czytelne wyświetlenie tekstu, nawet wtedy, kiedy operujemy na wątpliwej jakości skanie.

Jeszcze większą wygodę, w zależności od układu kolumn czytanego egzemplarza, możemy oczywiście zastosować się do drugiego trybu wyświetlania tekstu, jakim jest tryb horyzontalny.

Jak widać, w tym trybie pojawia się jeszcze więcej miejsca na tekst i można operować na takich plikach jeszcze wygodniej, w odpowiedni sposób operując przybliżaniem treści.

Jeśli czytasz ten artykuł na telefonie, zdjęcie może nie potwierdzić moich słów 😉 W rzeczywistości jednak, 25-centymetrowe urządzenie radzi sobie z tym doskonale.

Tworzenie notatek na plikach w InkPad X działa dość żwawo, dzięki dwurdzeniowemu procesorowi i 1GB pamięci RAM. Dlatego to, do czego mogę się przyczepić, to brak stylusa, który byłby w zestawie. Notowanie na czytniku testowałem już w ramach recenzji Onyx BOOX Note, gdzie byłem tą możliwością zachwycony.

Oczywiście można posiłkować się stylusem nabytym “we własnym zakresie”, ale uważam, że byłby to całkiem miły i użyteczny dodatek.

Technikalia

Komponent Charakterystyka
Rodzaj ekranu E Ink® Carta
Rozdzielczość ekranu 1404 × 1872
Rozmiar ekranu 10,3″
DPI 227
Odcienie szarości 16
Wyświetlacz Pojemnościowy, wielodotykowy
Przednie podświetlenie
(SMARTlight)
Procesor Dual Core (2×1 GHz)
RAM 1 GB
Wbudowana pamięć* 32GB 
Akumulator** litowo-jonowy polimerowy, 2000 mAh, do miesiąca użytkowania
G-sensor +
Czujnik zamknięcia okładki +
Wi-Fi +
Bluetooth +
USB USB typu C (USB 2.0)
System operacyjny Linux 3.10.65
Wymiary 249,2 х 173,4 х 7,7-4,5 mm
Waga 300 g
Kolory Metaliczny szary
W zestawie Czytnik, kabel USB C, audio-adapter USB C, instrukcja, gwarancja, opakowanie
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji) ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwięków MP3, OGG (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Obsługiwane formaty audiobooków MP3, M4B (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech) Angielski, (darmowa dostępność 15 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Słowniki ABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), angielsko-niemiecki,  Webster’s Dictionary 1913
Aplikacje odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio i muzyki, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook

Wydajność urządzenia porównywalna jest do jego mniejszego brata, InkPad 3, z którego użytkowania byłem również zadowolony. Nie jest jednak wodoodporny, ale ten brak nadrabia elastycznym ekranem, który moim zdaniem jest bardziej uniwersalny i użyteczny.

Urządzenie jest “szybkie”, nie zauważyłem problemów i opóźnień związanych z prędkością uruchamiania, przełączania stron, czy też ogólnego operowania i nawigacji po czytniku.

Po dwóch tygodniach testów, straciłem niecałe pół baterii, po wcześniejszym naładowaniu go do poziomu 95%. Z oświetlenia korzystałem wieczorami, dziennie czytając przynajmniej 1-2h. Nie korzystałem z WiFi.

Podsumowanie

Często korzystam ze stwierdzenia, że Touch HD to mniejsza wersja InkPad 3. Tutaj też mogę stwierdzić, że InkPad 3 jest mniejszą wersją InkPad X.

Można nawet powiedzieć, że chcąc przeczytać więcej na temat samego modelu, mogę po prostu odesłać do swojego testu InkPad 3 i InkPad 3 Pro.

Niemniej jednak InkPad X przekonuje mnie, że rozmiar ekranu ma kolosalne znaczenie, nawet, jeśli nie oferuje więcej funkcjonalności, niż jego mniejsza wersja. W skrócie można stwierdzić, że to, co działało świetnie na sześciu calach, działa wprost proporcjonalnie lepiej, wraz ze zwiększaniem rozmiaru wyświetlacza 😉

Bez ogródek mogę stwierdzić, że jest to zakup do gruntowego przemyślenia dla każdej osoby, która:

  • czyta sporo komiksów
  • korzysta z kompleksowych dokumentacji technicznych w formie ebooka
  • często operuje na rozbudowanych PDFach
  • lubi duże ekrany
  • chce dokonywać wygodnych notatek w pliku / czytniku

Mogę ten model zaliczyć do naprawdę udanych i oficjalnie dołączam go do grona czytników, z których użytkowania byłem więcej, niż “bardzo” zadowolony.

PocketBook InkPad X już w sprzedaży – informacja prasowa

Informacja prasowa: PRcontext

Zapowiedziany w pierwszej dekadzie października przełomowy, 10-calowy czytnik PocketBook InkPad X jest już dostępny w pełnej sprzedaży. Wyświetlacz w technologii E Ink Carta™ Mobius, podświetlenie SMARTlight, pojemna pamięć i obsługa plików dźwiękowych to rozwiązania, które debiutant ma „na pokładzie”.

Wyświetlacz E Ink Carta™ Mobius – same zalety

Dzięki technologii E Ink Carta™ Mobius, PocketBook InkPad X zyskał dodatkowe, cenne właściwości. Poczynając od niskiej wagi (zaledwie 300 gramów przy przekątnej 10,3 cala), poprzez format, który świetnie sprawdzi się podczas pracy z nie tylko beletrystyką i komiksami, ale przede wszystkim literaturą naukową, czy nawet zapisami nutowymi, aż po sprężystość znacząco różniącą się od wyświetlaczy E Ink z taflą szklaną – oto korzyści wynikające z nowej technologii. Zastąpiono w niej podłoże plastikowe, co znacząco podnosi komfort użytkowania.

PocketBook InkPad X, w porównaniu z innymi rozwiązaniami opartymi na technologii Mobius, jest pełnowartościowym czytnikiem – mówi Maksym Zhelezniak, szef sprzedaży w firmie PocketBook. Jego podstawowym celem jest zapewnienie wysokiej wygody korzystania z tak dużego urządzenia, z zachowaniem bezpieczeństwa dla wzroku, pakietu przydatnych funkcjonalności i atutów wyświetlacza pozbawionego warstwy szklanej.

Użyteczność przede wszystkim

Wbrew ewentualnym obawom najnowszy czytnik PocketBook jest naprawdę mobilnym rozwiązaniem. Pomimo, że wymaga nieco większej torby na czas transportu, to w jest pełni dostosowany do wymogów użytkowników. Regulowane natężenie barwy światła, wydajny procesor, bateria o pojemności 2000 mAh, gniazdo USB-C, obsługa plików dźwiękowych, jak również opcja konwersji tekstu na mowę w jednym z 16 języków, łączność bezprzewodowa Bluetooth oraz wsparcie dla 19 formatów plików tekstowych to zestaw, który mieści się w tak lekkim urządzeniu.

Czytnik dostępny jest w sprzedaży w cenie 1939 zł.

PocketBook InkPad X – dziesięć cali od PocketBooka

Informacja prasowa: PocketBook (PRcontext)

PocketBook InkPad X – mistrzowskie urządzenie z 10-calowym wyświetlaczem

PocketBook InkPad X jest modelem, który świetnie uzupełni portfolio rozwiązań firmy. Dotychczas znane funkcje, takie jak SMARTlight, obsługa plików dźwiękowych i 19 formatów plików tekstowych, to już podstawa. Teraz będą dostępne na urządzeniu z wyświetlaczem o przekątnej 10,3 cala i zaskakującej wadze zaledwie 300 gramów.

Poszerzając granice e-czytania

Wyświetlacze E Ink Carta™ o rozdzielczości HD i 1404 × 1872 pikselach nie są już niczym zaskakującym. Jednak taki ekran w wielkości 10,3 cala jest zdecydowaną nowością w ofercie PocketBook. Już niebawem powinien pojawić się na polskim rynku PocketBook InkPad X – czytnik, który dzięki swoim parametrom doskonale sprawdzi się do czytania nie tylko beletrystyki i komiksów, ale przede wszystkim literatury naukowej, cyfrowych wersji gazet i magazynów, a nawet zapisów nutowych. Użytkownicy zyskają rozwiązanie z jeszcze większym wyświetlaczem, na którym zmieści się duża ilość tekstu i na którym nie będzie potrzeby dodatkowego zmniejszania rozmiaru czcionki.

PocketBook InkPad X oferuje użytkownikom jeszcze więcej możliwości e-czytania, mówi Maksym Zhelezniak, szef sprzedaży w firmie PocketBook. Dodatkowa korzyść wynikająca z dziesięciocalowego wyświetlacza, to nie jedyna zmiana zaproponowana przez naszą firmę. Najnowszy model dysponuje pamięcią wewnętrzną o pojemności aż 32GB. Taka biblioteczka pomieści około 15 tysięcy plików EPUB lub 10 tysięcy ebooków w formacie PDF, komiksów czy cyfrowych gazet. Oczywiście ta liczebność zależy od rozmiaru plików, ale to i tak pokaźny zbiór ebooków lub audiobooków, które zawsze można mieć pod ręką.

SMARTlight – i zapominasz o lampce

Model PocketBook InkPad X jest czytnikiem, który służy użytkownikom o każdej porze dnia i nocy. Dlatego też wykorzystano w nim technologię SMARTlight. Dzięki niej dostosowanie natężenia podświetlenia i dobranie temperatury jego barwy w zależności od cyklu dobowego jest możliwe nawet bez przerywania czytania. Wystarczy tylko przesunąć palcem wzdłuż ścianek obudowy. Dodatkowo istnieje możliwość zachowania wybranych ustawień i aktywowania ich w dowolnie wybranym momencie.

Audiobooki i muzyka prosto z czytnika PocketBook

Jeśli coś może współzawodniczyć z czytaniem, to chyba tylko słuchanie audiobooków. Taka forma kontaktu z literaturą pozwala także wykonywać inne czynności w tym samym czasie, nawet w trakcie prowadzenia samochodu! W czytniku PocketBook InkPad X dostępna jest opcja wykorzystania łączności bezprzewodowej Bluetooth, dzięki czemu pliki dźwiękowe i audiobooki w formatach MP3, M4B i OGG mogą być bez przeszkód odsłuchiwane nawet na większą odległość. W przypadku tradycyjnych ebooków doskonale sprawdzi się funkcja Text-to-Speech, która umożliwi wysłuchanie tekstu książki czytanego przez automatycznego lektora w jednym z 16 dostępnych języków.

Prawdziwy mocarz

Wydajny procesor, bateria o pojemności 2000 mAh i do miesiąca czytania bez konieczności ładowania czytnika to argumenty dla osób, które nie lubią ograniczeń. PocketBook InkPad X ma także G sensor, który umożliwia automatyczną rotację tekstu, co przy formacie 10 cali znacząco ułatwia posługiwanie się urządzeniem.

W pakiecie z czytnikiem jest dostępny adapter audio pasujący do gniazda USB typu C, które jest w urządzeniu i pozwalający zarówno ładować czytnik, jak i korzystać ze słuchawek z końcówką audio-jack 3,5 mm.

W każdym formacie, w jakimkolwiek języku, wszędzie

Najnowszy model w ofercie PocketBook jest kontynuacją firmowej filozofii dotyczącej swobody e-czytania. W przypadku czytnika InkPad X widać to wyjątkowo wyraźnie. Urządzenie to, podobnie jak najbardziej zaawansowane czytniki PocketBook, nie tylko bez konwersji obsługuje 19 formatów plików tekstowych, 4 graficzne i 3 formaty audio, ale bardzo dobrze sprawdza się w pracy z materiałami wymagającymi większego wyświetlacza. Ponadto urządzenie dysponuje preinstalowanymi słownikami Abbyy Lingvo® i umożliwia korzystanie z takich funkcjonalności jak internetowe usługi Dropbox, Send-to-PocketBook czy PocketBook Cloud. Ta ostatnia opcja pozwala synchronizować elektroniczne zasoby pomiędzy różnymi urządzeniami, a jednocześnie zachowuje postęp czytania, przenosi notatki i zakładki, dzięki czemu praca na dokumentach jest dużo bardziej komfortowa.

Spodziewana cena czytnika PocketBook InkPad X to 1939 zł.

Specyfikacja PocketBook InkPad X

Komponent Charakterystyka
Rodzaj ekranu E Ink® Carta
Rozdzielczość ekranu 1404 × 1872
Rozmiar ekranu 10,3″
DPI 227
Odcienie szarości 16
Wyświetlacz Pojemnościowy, wielodotykowy
Przednie podświetlenie
(SMARTlight)
Procesor Dual Core (2×1 GHz)
RAM 1 GB
Wbudowana pamięć* 32GB 
Akumulator** litowo-jonowy polimerowy, 2000 mAh, do miesiąca użytkowania
G-sensor +
Czujnik zamknięcia okładki +
Wi-Fi +
Bluetooth +
USB USB typu C (USB 2.0)
System operacyjny Linux 3.10.65
Wymiary 249,2 х 173,4 х 7,7-4,5 mm
Waga 300 g
Kolory Metaliczny szary
W zestawie Czytnik, kabel USB C, audio-adapter USB C, instrukcja, gwarancja, opakowanie
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji) ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwięków MP3, OGG (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Obsługiwane formaty audiobooków MP3, M4B (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech) Angielski, (darmowa dostępność 15 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Słowniki ABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), angielsko-niemiecki,  Webster’s Dictionary 1913
Aplikacje odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio i muzyki, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook

* pojemność pamięci wewnętrznej może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania

** czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego