Dla miłośników spędzania czasu przy książce, miejsce na lekturę nie ma znaczenia. Wielu z nas czyta podczas wakacji w scenerii szumiącej wody jeziora, rzeki, morza lub oceanu. Warto zatem zadbać o to, by nasza eksiążka nie została „utopiona”. A co gdyby istniał czytnik odporny nie tylko na wodę, ale ciepły, drobny morski piasek? PocketBook dla wymagających moli książkowych stworzył PocketBook Aqua, dla którego Twój styl życia jest wyzwaniem.
Ekran i wyświetlacz
Ekran PocketBooka jest 6″ wyświetlaczem e-Ink Pearl, który nie posiada podświetlenia. Fakt ten, może stanowić utrudnienie dla osób przyzwyczajonych do czytania książek na tabletach lub smartfonach, jednak jak już wspominałem podczas innych recenzji, istnieją specjalne lampki, które możemy przymocować do czytnika. Pamiętajmy, że jest to o wiele zdrowsze dla naszych oczu, niż czytanie na telefonie. Plusem jest natomiast dotykowy ekran, który ułatwia nawigację. Jedyny mankament stanowi klawiatura, która podczas korzystania działa z lekkim opóźnieniem. Procesor czytnika pozwala na szybkie i praktyczne przeskakiwanie stron. Niemniej jednak efekt ghostingu jest zauważalny przy ustawieniu odświeżania, gdzie ma ono miejsce powyżej pięciu przeczytanych stron. Zalecam ustawienie odświeżania co parę stron (np. co dwie, trzy strony). Efekt odświeżania nie jest uciążliwy, a powidoki wówczas nie będą psuły nam wygody czytania. Oczywiście – jak to w przypadku dotykowych ekranów bywa – jego działanie zaburzone jest, gdy podczas używania ekran wchodzi w kontakt z wodą. Oferowana rozdzielczość ekranu to 800 x 600. Przez wzgląd na użycie starszej wersji technologii e-papieru, biel ekranu nie jest tak wyrazista, jak w przypadku nowszych modeli tego samego producenta.
Wygląd i obudowa
Czytnik zawdzięcza wytrzymałość obudowy powlekanemu plastikowi, co czyni go lekkim (waży zaledwie 170 gramów). Przystosowana jest do kontaktu z wodą, dzięki zastosowaniu warstwy gumowej na przyciskach pod ekranem oraz zabezpieczeniem gniazda microUSB u dołu obudowy. Obok gniazda możemy zauważyć przycisk zasilający, za pomocą którego włączamy czytnik. Uruchomienie go wymaga jednak siły, co wynika z dodatkowych zabezpieczeń przycisku przed wodą. Warto podkreślić, że obudowa spełnia kryteria IP57. Świadczy to o tym, że czytnik sprosta zanurzeniu na poziom jednego metra na czas 30 minut oraz poradzi sobie z zakurzeniem. Dzięki temu czyszczenie czytnika jest bardzo łatwe i praktyczne – nie musimy bowiem martwić się o zamoczenie urządzenia. Czytnik nie posiada dodatkowego wejścia na kartę pamięci, choć 4GB pamięci wewnętrznej sprawia, że ciężko uznać to za defekt czytnika. Matowa i ergonomiczna obudowa w połączeniu z niewielkim rozmiarem czytnika zapewnia wygodę trzymania urządzenia w ręku.
Pod ekranem widzimy cztery przyciski:
– Home – za pomocą którego możemy powrócić do ekranu głównego
– Nawigacja w lewo i w prawo – umożliwiający zmianę stron
– Menu – za pomocą którego możemy otworzyć menu opcji do poruszania się po otwartej aplikacji.
Są to przyciski pomocnicze, przez wzgląd na wcześniej wspomniany ekran dotykowy, za pomocą którego możemy korzystać ze wszystkich możliwości czytnika.
Funkcjonalność czytnika
Po włączeniu czytnika widzimy listę ostatnio czytanych lub dodanych książek. Widoczne jest również menu, które w każdej chwili możemy ukryć. Czytnik zapewnia nam sporo możliwości sortowania czytanych tytułów. Możemy je posortować wg. kolejności alfabetycznej, ostatnio przeczytanych lub najwcześniej dodanych książek. Bardzo praktyczną funkcją jest możliwość przełączania się między aplikacjami i czytaną książką bez potrzeby wychodzenia do menu głównego, jak to bywa w przypadku niektórych, bardziej podstawowych czytników. Jeśli chodzi o konfigurację wyświetlacza, możemy włączyć tryb kolumnowy oraz możemy dobrać wygodną dla nas szerokość strony. Użytkownik ma możliwość skorzystania ze sporej listy aplikacji, którą czytnik oferuje: Czytnik RSS, Dropbox PocketBook, Kalendarz, Kalkulator, Księgarnia, Odręczny notatnik, Pasjans, PocketBook Sync, Przeglądarka lub Send-to-PocketBook. Możemy nawet zagrać w Sudoku, Szachy i poprzeglądać zdjęcia.
Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością jest przypisywanie klawiszy do określonych funkcji. Dzięki temu użytkownik ma możliwość dobrania wedle uznania, jaka akcja zostanie wykonana przy naciśnięciu interesującego go przycisku. Niestety od producenta nie otrzymujemy dokładnych informacji na temat czasu pracy baterii. Możemy się jednak dowiedzieć, że pojemność 1300 mAh powinna pozwolić na bezproblemowe przeczytanie nawet dwudziestu tytułów.
Moje podsumowanie
Czytnik jest wygodny w użytkowaniu i działa sprawnie. Ekran dotykowy ułatwia pracę, ale czy warto dopłacać za wodoodporną funkcjonalność? Jeśli chcemy bez przeszkód czytać w wannie lub często czytamy na plaży (gdzie dodatkowo jesteśmy chronieni przez to, że czytnik jest również kurzoodporny), jest to na pewno bardzo praktyczne rozwiązanie. Warto wspomnieć o tym, że poza tą możliwością czytnik ten za bardzo nie różni się od pozostałych tego typu urządzeń, nie mówiąc o dość podstawowej rozdzielczości ekranu. Dlatego przed zakupem sugeruję przemyśleć, czy na pewno to, co oferuje nam PocketBook Aqua przyda nam się na co dzień. W końcu – jak można się łatwo domyślić – wiąże się to z dodatkowym kosztem, który musimy ponieść za tę funkcjonalność.
Korzystając z odnośników zawartych w poście, wspierasz prowadzenie serwisu 🙂
Dane techniczne:
Aplikacje | Czytnik RSS, Dropbox PocketBook, Kalendarz, Kalkulator, Księgarnia, Odręczny notatnik, Pasjans, PocketBook Sync, Przeglądarka internetowa, Send-to-PocketBook, Sudoku, Szachy, Galeria zdjęć |
Ekran | – rozmiar: dotykowy 6″ – rozdzielczość: 800×600, 166 PPI – E Ink Pearl (posiadający 16 odcieni szarości) |
Komunikacja bezprzewodowa | Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz) |
Pamięć | wewnętrzna 4 GB |
Pojemność baterii | Li-Ion, 3,7 W, 1300 mAh |
Waga czytnika | 170 g |
Wspierane formaty plików | – odczytywane formaty książek: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI) – odczytywane formaty grafiki: JPEG, BMP, PNG, TIFF |
Wymiary czytnika | 114,6mm x 174,4mm x 9mm |
System | Linux 2.6 |