Wpis gościnny: Ebooki – jakie warto przeczytać w 2023 roku?

Nie ma co się dziwić, że w dobie rozwoju technologii i cyfryzacji wiele osób wybiera formę ebooków jako wygodny sposób na czytanie książek. Doświadczyliśmy tego szczególnie w czasach pandemii, kiedy wielu z nas zostało zmuszonych do pozostania w domach. Wtedy ebooki stały się jeszcze bardziej popularne, ponieważ nagle okazało się, że nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, by skompletować swoją biblioteczkę – wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy w internecie. Sprawdź więc, jakie ebooki warto przeczytać w 2023 roku!

Dlaczego warto sięgnąć po ebooki?

Wielu czytelników wciąż zastanawia się jednak, czy warto sięgnąć po ebooki. Oczywiście jeśli lubimy kupować książki w formie fizycznej, po to by ustawiać je na półce, ebooki nigdy nie zastąpią nam papierowych wersji. Jeżeli jednak stawiamy wyłącznie na treść, to na pewno zauważymy, że ebooki stały się bardzo popularne w ostatnich latach, a to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, czytniki w których przechowujemy ebooki. są wygodne i łatwe do noszenia. Wystarczy jedno urządzenie (nawet telefon), na którym można przechowywać wiele książek, a to pozwala czytelnikom na dostęp do swoich ulubionych tytułów gdziekolwiek się znajdują. Nie ma potrzeby taszczyć ze sobą ciężkich tomów, co jest bardzo praktyczne zwłaszcza w podróży. Jeśli zdarzyło ci się zalać książkę na plaży lub nad basenem, chyba nie musimy więcej wyjaśniać, jaka jest przewaga ebooków nad wersją papierową książek…

Po drugie, ebooki są zwykle tańsze niż tradycyjne książki drukowane. Wniosek jest więc jasny – możemy przeczytać więcej książek bez konieczności wydawania dużych sum na zakup nowości. Co więcej, księgarnie internetowe prześcigają się w promocjach na ebooki, sprzedając atrakcyjne cenowo pakiety. Dostępne są również platformy, gdzie płacimy miesięczny abonament i mamy wręcz nielimitowany dostęp do tysięcy tytułów. Brzmi zachęcająco prawda?

Jakie ebooki warto przeczytać w 2023 roku?

Jeśli szukasz inspiracji, by wybrać najlepsze ebooki do przeczytania w 2023 roku, zobacz nasze trzy propozycje. Przedstawimy tytuły, które zdobywają uznanie czytelników i krytyków, a także są doceniane w różnych plebiscytach literackich. Sprawdź, jakie ebooki polecamy!

Ten drugi

Koniecznie zobacz tytuł “Ten drugi. Książę Harry”. To jedna z najbardziej wyczekiwanych autobiografii w ostatnich latach. Robiąca furorę na całym świecie, przyciąga uwagę czytelników, którzy chcą poznać życie księcia Harry’ego i wszystkie kontrowersje, jakie budził od lat. To szczera prawda o życiu w rodzinie królewskiej, na której koncentrują się oczy milionów ludzi.

Sapiens. Od zwierząt do bogów

Książka która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie, niezwykle popularna również u nas, autentyczny bestseller. Autor Yuval Noah Harari, izraelski historyk, stworzył niezwykle interesującą, i co najważniejsze, przystępną opowieść o historii ludzkości – od czasów prehistorycznych po współczesność. Pisarz analizuje kwestie takie jak rozwój gospodarczy, polityczny i kulturowy, a także to, co odróżnia człowieka od innych gatunków.

Ślepnąc od świateł

Na koniec coś dla fanów powieści – hit od Jakuba Żulczyka, który świetnie na duży ekran przeniósł Krzysztof Skonieczny. “Ślepnąc od świateł” Żulczyka to wciąż aktualna i kontrowersyjna powieść, poruszająca problemy młodych ludzi w żyjących w dużych miastach, z naciskiem na zagrożenia jakie niesie ze sobą nadużywanie narkotyków oraz kontakt ze światem przestępczym. Powieść Jakuba Żulczyka została nominowana do Paszportu Polityki, zyskała uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Warto nadmienić, że serialowa adaptacja książki stała się wielkim sukcesem, na tyle, że niektóre dialogi wypowiadane przez znakomitych aktorów można uznać za kultowe. Warto sięgnąć po tę powieść!

Wpis gościnny: empik.com

Dziecinnie proste, czyli ebooki dla dzieci

Czytanie ebooków przez dorosłych jest czymś naturalnym, natomiast fakt, że ebooki są doskonałe również dla najmłodszych nie jest już tak oczywisty. A dlaczego? Odpowiedź dla wielu nasuwa się sama: skoro nie czytają książek dostępnych w bibliotece szkolnej, jak i tych zapychających domowe regały, to dlaczego mają czytać ebooki?
dzieciA to dlatego, że ich forma, powiew nowoczesności i trendu z korytarza szkolnego, staje się coraz bardziej „na topie”. Wielu dorosłych bywa zaskoczonych jak obsługa urządzeń bywa „dziecinnie prosta” dla każdego malucha i o ilu ciekawostkach informują nas wszechwiedzące przyszłe pokolenia.

Ale co z formą i zapachem papieru, który tak zachwyca miłośników tradycyjnych książek?

Otóż korzystanie z ebooków nie wyklucza zaszczepiania w dzieciach miłości do czytania „namacalnych” książek, szeleszczących i pachnących tuszem. Przecież nam dorosłym na niczym tak nie zależy jak na obudzeniu w naszych Dzieciach pasji, chęci odkrywania, poszukiwania, dociekania, pytania i wyrabiania w sobie zmysłu estetyki.

A to czy dziecko pozna Plastusia, Tomka Sawyera, Muminki czy Karolcię poprzez ebooki czy tradycyjną książkę nie powinno być sprawą pierwszorzędną. Każdy sposób poznania bohatera literackiego i tajemnic skrywanych przez bajkowy świat jest ogromnie ważna dla dziecięcej wyobraźni, która podlega rozwojowi o charakterze skokowym. Zatem Drodzy Rodzice, wspólnie wykonajmy „skok” ku lepszemu jutru Waszego Malucha.

W końcu kto powiedział, że nie można czytać ebooka pod kocem, przy świetle latarki w tajemnicy przed całym dorosłym światem?

Rozejrzyj się i zachęć swoją Pociechę do lektury!

Bajki
Baśnie
Gry, zabawy
Literatura dziecięca
Wierszyki i opowiastki

Warte uwagi promocje na książki elektroniczne dla dzieci:

Kursy video od videopoint dla dzieci:

Książki i materiały do pobrania w języku ukraińskim

Poniżej zamieszczam aktualizowaną listę źródeł, z których możliwe jest pobieranie darmowych książek i materiałów w języku ukraińskim.
Jeśli znasz miejsca, o które warto zaktualizować poniższe zestawienie, daj znać w komentarzu lub napisz tutaj.

Нижче наведено оновлений список джерел, з яких можна безкоштовно завантажити книги та матеріали українською мовою.
Якщо ви знаєте місця, які варто оновити список нижче, повідомте нам про це в коментарі або напишіть тут.


Rozmówki i nauka języków / Розмовник і вивчення мови


Książki / Книги


Audiobooki / Аудіокниги


Inne zestawienia / Інші колекції

Opowiadania nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla 2020 – za darmo w formie ebooka

Pojawił się darmowy ebook zawierający antologię nominowanych opowiadań do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wręczenie nagród odbędzie się szesnastego października w Zielonej Górze (Bachanalia Fantastyczne).

Publikacja dostępna będzie do pobrania do końca roku w trzech podstawowych formatach:


Do tegorocznej nagrody nominowano pięć następujących opowiadań:

  • Magdalena Kubasiewicz – Sen nocy miejskiej (opublikowane w: Harde baśnie, wyd. Sine Qua Non)
  • Krzysztof Matkowski, Krzysztof Rewiuk – Święci z Vukovaru (opublikowane w: Nowa Fantastyka 10/2020)
  • Katarzyna Berenika Miszczuk – Gdzie Mikołaj nie może… tam diabła pośle! (opublikowane w: Wigilijne opowieści, wyd. W.A.B.)
  • Krzysztof Rewiuk – Córka poławiacza żachw (opublikowane w: Weird fiction po polsku. Tom 1, wyd. Phantom Books)

Nominowano również cztery powieści:

  • Maciej Głowacki – Pieśni Chołów (Wertofix Media)
  • Agnieszka Hałas – Czerń nie zapomina (Rebis)
  • Marta Kisiel – Płacz (Uroboros)
  • Krzysztof Matkowski – Trzecia część człowieka (Alegoria)

Ebook z antologią opowiadań dostępny jest do pobrania na początku artykułu.

Dlaczego warto czytać książki?

Do form rozrywki możemy ująć wiele różnych aktywności. Możemy do nich zaliczyć między innymi oglądanie filmów, seriali, uprawianie sportu, spędzanie czasu ze znajomymi. Nie możemy też zapominać o czytaniu książek. Jednak czy poza samą wartością rozrywkową, czytanie zapewnia nam coś więcej?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że czytanie wpływa na nasz umysł. Dzięki książkom poznajemy świat, ludzi, ich kulturę. Poszerza się nasza wiedza na temat różnych istotnych kwestii i problemów. Poszerzamy swoje słownictwo i znajomość zasad pisowni. Dzięki naszej wyobraźni, możemy zagłębić się w świat przedstawiony w książce i przeżywać niesamowite chwile.

Dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie – TAK, warto czytać książki, bo…

… czytając wzbogacamy słownictwo

Niewątpliwie jedna z największych zalet czytania książek. Czytając wiele różnorodnych książek, trafiamy na słownictwo, z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Dzięki temu zwracamy uwagę na nietypowe słowa lub sposoby budowania zdań, co poszerza nasz zasób słownictwa. Im więcej czytamy książek, tym więcej słów zapamiętujemy.

Każdy z nas choć raz na pewno znalazł się w sytuacji, w której, chcąc zbudować jakąś myśl, zabrakło nam słowa 😉 Ćwicząc, możemy temu zapobiec, a najlepszym ćwiczeniem jest właśnie czytanie. Szersze słownictwo pozwala na bardziej szczegółowe opisanie swoich przemyśleń i uczuć. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj tylko o umiejętność pisania, ale również wysławianie się i operowanie językiem.

Bogate słownictwo poprawia również pewność siebie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Oczytane osoby bez wątpienia mają zdolność do prowadzenia bardziej zróżnicowanych i błyskotliwych konwersacji.

… czytanie poszerza wiedzę

Książki to skarbnica wiedzy. Ciężko wyobrazić sobie temat, na który nie powstała przynajmniej jedna książka.

Dlatego ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ludzie czytający są mądrzejsi. Właśnie dlatego określenie “oczytany” jest traktowane jako synonim “człowieka inteligentnego”.

Książki nie ograniczają drogi, którą chcemy podążać, aby poszerzyć naszą wiedzę – bo tylko od nas zależy, czego chcemy się nauczyć i czego rzeczywiście nauczymy się z czytanych książek. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy i potrafimy zapamiętać. Dodatkowo, poprawie ulega umiejętność subiektywnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości, problemów, z którymi się borykamy i decyzji, które podejmujemy.

Ludzie oczytani są bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół nich. Mają większą kontrolę nad swoim życiem i relacjami utrzymywanymi z innymi ludźmi. Dzięki temu można stwierdzić, że czytanie kształtuje nasz charakter – potrafimy postawić się w skórze drugiego człowieka i przeanalizować potencjalne rozwiązanie każdej sytuacji, dzięki czemu stajemy się bardziej empatyczni.

Jest to jednak bardzo ważna umiejętność nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Chcąc rozwijać się na rynku pracy, jak i starając się o awans, poszerzanie wiedzy jest bardzo ważnym czynnikiem rozwojowym. Podnosząc swoje kwalifikacje, stajemy się nie tylko bardziej wartościowym człowiekiem, ale również partnerem biznesowym.

… czytanie inspiruje

Książki wpływają na nasze życiowe wybory. Czytanie historii inspirujących ludzi, potrafi zmotywować nas do podejmowania decyzji, do których nie mieliśmy wcześniej odwagi. Bohaterowie powieści mobilizują nas do poprawy jakości naszego życia – ich charakter, światopogląd i postawa rozbudzają potrzebę zmian naszych zachowań, aby stać się lepszymi ludźmi.

Dzięki książkom dowiadujemy się również jakie zachowania są społecznie akceptowalne, a jakie krytykowane. Poznajemy jeszcze lepiej różnice pomiędzy dobrem i złem. Książki inspirują nas również do podjęcia rozmaitych działań, odwiedzin różnych miejsc na świecie, czy też obrania właściwego kierunku w naszym życiu.

Poradniki i książki motywacyjne, których głównym celem jest inspiracja czytelnika, pomagają poprawić jakość zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Czytanie takich książek może być równie motywujące, co rzeczywiste spotkanie z takim człowiekiem.

Można zatem stwierdzić, że czytanie pozwala osiągnąć sukces! W końcu co łączy wielkie osobistości z Doliny Krzemowej? Mianowicie to, że znacząca większość z nich to zapaleni czytelnicy, którzy uważają, że kluczem do sukcesu jest właśnie czytanie książek!

… czytanie poprawia pamięć

Pamięć to jeden z podstawowych obszarów naszego umysłu, na który wpływ ma czytanie. Różnorodność pochłanianych tytułów wymaga zapamiętywania zupełnie różnych rzeczy. Powieści wymagają od nas zapamiętywania postaci i historii bohaterów, wątków fabularnych i różnych powiązań. Książki historyczne wymagają od nas zapamiętywania dat, poradniki różnych scenariuszy i rad, którymi powinniśmy się kierować, kreowania nawyków. Analiza historii rozgrywającej się w książce rozwija również zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.

Dzięki czytaniu i zagłębianiu się w proces rozumienia tekstu, nasza pamięć zyskuje na efektywności i skuteczności. Czytanie pobudza mózg do ciągłego wysiłku, dlatego ta aktywność trenuje pamięć, a dzięki lepszej pamięci jesteśmy mądrzejsi i bystrzejsi.

… czytanie poprawia skupienie i koncentrację

Skupiając się na lekturze przez dłuższy czas, rozwijamy swoją umiejętność koncentracji. Uczymy się eliminować źródło rozpraszających aktywności, poświęcając całą uwagę na czytanym tekście. To właśnie dzięki umiejętności koncentracji, z tekstu rozumiemy znacznie więcej, poprawia się nasza pamięć i szybkość przyswajania wiedzy.

Stan ciągłego skupienia wymusza w mózgu powstawanie nowych wiązań neuronowych, co ma znaczący wpływ na naszą inteligencję.

Dzięki temu osoby oczytane mają mniejszy problem z nauką, a powierzonym obowiązkom oddają się z należytym zaangażowaniem i wykonują swoją pracę od początku do końca, unikając bodźców zewnętrznych. Dzięki temu zachowują pełne skupienie, a dzięki temu rośnie ich produktywność.

Codzienne ćwiczenie umysłu w postaci czytania, wpływa na szare komórki, dzięki czemu aktywność ta hamuje rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w wieku podeszłym. Oznacza to, że czytanie ma pozytywny wpływ na zapobieganie demencji, jak i rozwoju choroby Alzheimera!

… czytanie rozwija wyobraźnię

Sceny akcji, rozmaite postacie, piękno przedstawionego świata – kiedy oglądamy film, to wszystko robią za nas aktorzy, ekipa filmowa i eksperci od efektów specjalnych. Z kolei czytając książkę, widzimy tylko litery, słowa i rozbudowane opisy fabuły. Sposób, w jaki przedstawimy sobie świat czytanej książki, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Za cały proces odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu, która stymulowana czytanym tekstem, rozwija naszą wyobraźnię. Dzięki jej ćwiczeniu, jesteśmy w stanie nie tylko wyobrażać sobie wszystko, o czym czytamy, ale również zupełnie inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość i jesteśmy bardziej wrażliwi na sztukę!

… czytanie poprawia zdolność pisania

Jak zostać dobrym pisarzem? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zostania dobrym czytelnikiem 😉

Obcowanie z tekstem nie tylko rozwija nasze słownictwo, ale również zwracamy większą uwagę na poprawność językową, gramatykę i ortografię. W dzisiejszych czasach, każdy z nas pisze bardzo dużo, czy to na ekranie komputera, czy telefonu. Jednak czy zawsze pamiętamy o interpunkcji, zwrotach grzecznościowych, polskich znakach?

Czytanie sprawia, że “słowa są bardziej sexy” – sami wyrobimy w sobie nawyk poprawnego pisania, dzięki czemu nasze wiadomości będą czytelniejsze, a sami zyskamy w oczach innych!

A co jeśli planujesz napisać książkę? Wszystko przed Tobą – czytaj i pisz, pisz i czytaj!

Wybierz swoich ulubionych autorów, naśladuj ich styl lub rozwiń swój unikatowy, indywidualny sposób pisania. Jest to niewątpliwie jedna z wielu, ale najważniejszych zalet czytania książek.

… czytanie redukuje stres

Lektura książki pomaga się zrelaksować i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Kiedy łapiemy za książkę, zatracamy się w świecie przedstawionym w lekturze, przez co problemy, z którymi borykamy się na co dzień, schodzą na dalszy plan. Książka pozwala nam zapomnieć o dręczących nas kłopotach, dzięki czemu nasz umysł odpoczywa.

Z badań naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex wynika, że sześć minut czytania wystarczy, aby zredukować poziom stresu o prawie 70%!

… czytanie pomaga zasnąć

Wyżej wspomniałem już o tym, że czytanie relaksuje i pomaga w redukcji stresu. Dlaczego zatem tego nie wykorzystać, jeśli chcemy poprawić swoją jakość snu? Udając się do łóżka, zrezygnujmy z ekranów emitujących niebieskie światło, które tylko zaburzą nasz sen. Zamiast tego, wybierzmy lampkę nocną i dobrą książkę lub czytnik z delikatnym oświetleniem, które działa zupełnie inaczej, niż w ekranach telefonów i tabletów.

Media społecznościowe, powiadomienia, pobudzają nasz mózg nadmiarem bodźców, rozpraszają nas i atakują tysiącami informacji, których natłok ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. Dlatego zaleca się, aby zrezygnować przed snem z używania telefonów i wyrobić w sobie nawyk przynajmniej 30 minut czytania przed snem – dzięki temu nasz umysł się wycisza, a ciało dostaje informację, że już pora na sen. Dlatego w wygodnych warunkach, nawet nie zorientujemy się kiedy uśniemy.

Dzięki temu możemy być przekonani, że na następny dzień obudzimy się bardziej wypoczęci, zapowiadając produktywny dzień!

Niech pierwszy rzuci kamień, kto nie oberwał książką lub czytnikiem w twarz! 😉


A jak jest z Wami? Czy jest jeszcze coś, dlaczego uważacie, że warto czytać książki?

Co to jest ebookpoint BIBLIO?

W połowie zeszłego roku zamieściłem informację prasową otrzymaną od księgarni ebookpoint.pl, na temat przekształcenia platformy NASBI w ebookpoint BIBLIO. Czym jednak charakteryzuje się ta usługa?

ebookpoint BIBLIO jest multimedialną biblioteką cyfrową, która działa jak przeniesiona do Internetu biblioteka tradycyjna. Oznacza to, że aby skorzystać z tej usługi, wymagany jest dostęp udzielony przez rzeczywistą instytucję, tj. bibliotekę lub firmę posiadającą umowę z ebookpoint BIBLIO. Udostępnione w usłudze pozycje są możliwe wyłącznie do wypożyczenia i nie można ich wykupić na własność.

ebookpoint BIBLIO – czym różni się od tradycyjnej biblioteki?

Podobnie jak w klasycznych bibliotekach, w ebookpoint BIBLIO wypożyczamy tytuły na konkretny czas i możemy je zwrócić w wyznaczonym terminie bądź wcześniej. Ilość egzemplarzy poszczególnych tytułów jest ograniczona, dlatego warto o tym pamiętać, nie przetrzymując niepotrzebnie książek, na które ktoś może czekać.

ebookpoint BIBLIO od klasycznych bibliotek różni się jednak tym, że oferuje całodobowy dostęp przez siedem dni w tygodniu. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, aktywne konto i można w każdej chwili dnia i nocy wypożyczać interesujące nas pozycje.

W jaki sposób można korzystać z ebookpoint BIBLIO?

Dostęp do usługi ebookpoint BIBLIO możliwy jest zarówno z poziomu strony internetowej, jak i wygodnej w obsłudze aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Zatem książki przeczytamy nie tylko na ekranach komputerów, tabletów i telefonów, ale również na czytnikach!

Wśród czytników bazujących na systemie operacyjnym Android możemy bez problemu korzystać ze wspomnianej, dedykowanej aplikacji.

Jednak miejmy na uwadze, że główną zaletą ebookpoint BIBLIO jest brak konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, zatem jest to możliwość całkowicie opcjonalna. Dzięki temu z usługi skorzystamy również na pozostałych czytnikach, używając przeglądarki internetowej i zintegrowanemu w usłudze czytnikowi książek, co pozwala na czerpanie radości z lektury z poziomu witryny.

Sama strona internetowa ebookpoint BIBLIO jest zbudowana dość prosto i przejrzyście, zachowując umiar w dodatkowych, wizualnych udogodnieniach. Dzięki temu strona owszem, wygląda innowacyjnie, jednak korzystanie z usługi z poziomu czytnika jest możliwe (oczywiście mając na myśli czytanie ebooków – z oczywistych względów nie chodzi mi o oglądanie kursów wideo).

Co znajdziemy w ofercie ebookpoint BIBLIO?

W ofercie znajdziemy ponad 35 tysięcy pozycji, w trzech typowych dla projektów Helionu formatach:

  • ebooki
  • audiobooki
  • kursy wideo

W podziale na:

  • 19 głównych kategorii ebooków
  • 17 głównych kategorii audiobooków
  • 12 głównych kategorii kursów wideo

Wspominam o „głównych kategoriach” z racji tego, że dostępne kategorie dzielą się jeszcze na podkategorie, których jest znacznie więcej, co ułatwia przeglądanie oferty. W samej usłudze znajdziemy nie tylko beletrystykę, ale wszelkiego rodzaju specjalistyczne i popularno-naukowe tytuły, gdzie niektóre z nich nie są łatwo dostępne w innych źródłach.

ebookpoint BIBLIO – czy warto?

Dzięki dość obszernej tematycznie ofercie, usługa ebookpoint BIBLIO ucieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród klasycznych czytelników, którzy szukają kolejnych rekomendacji książkowych, ale również studenci i osoby pracujące, szukające materiałów do zajęć, nauki, pracy lub rozwoju osobistego.

Zatem jeśli ktoś szuka alternatywy do odwiedzin w klasycznej bibliotece, a szuka specjalistycznych książek, które często w regularnej sprzedaży nie są tanie, wówczas multimedialna biblioteka cyfrowa ebookpoint BIBLIO to dobry kierunek.

Jak znaleźć czas na czytanie?

Nowy Rok, nowe możliwości, jak i nowe postanowienia. Być może każdy z nas zrobił już indywidualne podsumowanie roku i zastanawia się, co mógłby poprawić w swoim postępowaniu i co nowego chciałby wprowadzić w swoje życie? Nie potrafię prawić motywacyjnych morałów, ale w jednej kwestii mogę Was wesprzeć – jak znaleźć czas na czytanie?

Jak czytaliśmy?

Ten tekst równie dobrze sprawdzi się w każdym momencie w ciągu roku, niemniej jednak warto skorzystać z okazji, że możemy wykorzystać rozpoczęcie kolejnego roku na zmiany – w tym zmiany swoich nawyków.

Na początek zadajmy sobie jedno pytanie – “Czy jesteśmy dumni z wyników czytelniczych w 2020 roku?”

Wyniki badań Biblioteki Narodowej na rok 2020 informują nas, że zaledwie 39% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Jeśli zaliczasz się do tych 39% – gratulacje! Takich ludzi potrzebujemy! 😉

Natomiast sam raport skłania do refleksji – dlaczego tak właśnie jest? Ceny książek w dobie dzisiejszych porównywarek cenowych i rabatach oferowanych przez księgarnie internetowe, nie są tego powodem. Możemy nawet ustawiać alerty cenowe, które poinformują nas o promocjach na wymarzone tytuły. Za książki nie musimy nawet płacić, w końcu wszyscy znamy biblioteki. Na dostęp do książek jak i ich ceny nie możemy zatem narzekać, ani traktować jako blokadę przed czytaniem. To tylko dwa spośród wielu powodów, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Ale to nie oznacza, że nie można ich rozwiązać – czego przykłady podałem parę zdań wcześniej.

Nie mam czasu na czytanie…

Tak naprawdę problem tkwi w nasMianowicie wydaje mi się, że najcięższym powodem jest często powtarzane stwierdzenie – “nie mam czasu na czytanie książek”.

Żyjemy szybko. Pracujemy, tracimy czas stojąc w korkach, obiad sam się nie zrobi, a kurz z półek nie rozpuści się w słońcu. Po całym dniu jesteśmy najnormalniej w świecie zmęczeni. Powiem też coś od siebie – jestem tatą niebawem już dwuletniej Córki, pracuję na etacie, studiuję i staram się jak najlepiej prowadzić ten serwis. I powiem też to, czego sam przez długi czas nie dostrzegałem, a – o dziwo – zacząłem dostrzegać, kiedy obowiązków tylko przybywało: Czas tak naprawdę mamy zawsze.

Jak go zatem znaleźć?

Czas mamy zawsze, jednak nie korzystamy jednak z niego, wychodząc między innymi z założenia, że “książka, którą właśnie czytamy, wymaga skupienia się na niej przez dłuższy czas”. Być może jest w tym ziarnko prawdy. Zauważmy jednak, ile to jedno założenie odbiera nam przeczytanych stron w odniesieniu do jednego dnia. Jeśli dziś nam się nie udało, jutro tym bardziej się za nią nie weźmiemy. Im częściej będziemy to odkładać, tym mniej będziemy czytać.

Z kolei im więcej czytać będziemy, tym bardziej wyrobimy w nas ten nawyk, który z kolei jak domino przyniesie ze sobą kolejne korzyści. I to powinno być motywacją do szukania każdej okazji na czytanie – zaczniemy czytać szybciej, będziemy poznawać nowe słowa, nauczymy skupiać się na książce w każdych warunkach, będziemy się dokształcać, poznawać nowe rzeczy, nauczymy się przyswajać więcej informacji z czytanych treści. Staniemy się mądrzejsi i lepsi.

Idę do pracy około piętnastu minut piechotą. Wyrobiłem w sobie nawyk wykorzystywania tego kwadransu na czytanie – dopasowanie wielkości tekstu sprawia, że mogę wygodnie czytać duży tekst podczas szybszego spaceru. Wyrobiłem w sobie również nawyk, aby nie wpadać pod samochody, kiedy skupiam się na tekście 😉 Czuję się jakbym oglądał serial, gdzie przekraczając próg biura firmy, w której pracuję, zamykam czytnik i muszę wyczekiwać kolejnego odcinka. Ale ten kwadrans to i tak dużo. Zamiast przewijać tablicę na Facebooku, jestem piętnaście minut, kilkanaście stron do przodu w książce, którą chcę przeczytać.

Nie wszyscy mają jednak tak łatwo. Dojeżdżamy do pracy między innymi komunikacją miejską, pociągiem lub samochodem. Oczywiście podczas podróży, czytnik sprawdza się znakomicie. Niemniej jednak w zatłoczonym tramwaju, czy będąc kierowcą, a nie pasażerem samochodu, nawet czytnik nie należy do najlepszych i najwygodniejszych pomysłów na czytanie książek. Ale mamy alternatywę. Alternatywę, którą nie wszyscy traktują jako książki, przez co również tracimy kolejne okazje na czytanie. Zamiast muzyki w słuchawkach i samochodowych głośnikach, możemy słuchać audiobooków. Słuchanie książki działa równie relaksująco, a przy okazji nasza błoga prokrastynacja zamienia się w czytanie.

Wspomniałem wcześniej o przewijaniu tablicy na Facebooku. Pamiętajmy też, że zmieniając również takie nawyki, zdobywamy czas na czytanie. Zwiększanie swojej produktywności nie odnosi się tylko do pracy, czy prowadzenia swojego biznesu. Niwelując czas spędzony na stronach z najróżniejszymi obrazkami, oglądając śmieszne filmy w Internecie lub bezcelowo przeglądając Facebooka, możemy spędzić ten czas na czymś konkretnym, w tym na kilku stronach naszej aktualnej lektury. Papkę, którą jesteśmy karmieni w telewizji, również możemy zastąpić pełnowartościowym daniem w postaci treści, którą też pochłoniemy z ekranu, jednak nie telewizora, a zdrowszego dla oczu czytnika.

Chodzi mi o zmianę nawyków związanych z aktywnościami, które nie do końca wnoszą coś w nasze życie. Owszem, rozrywka jest ważna. Ale przeliczmy sobie ile czasu tak naprawdę marnotrawimy na takie “poboczne przyjemności”Niektórzy stwierdzą “ale ja potrzebuję czasem się wyłączyć, nic nie robić”. W porządku, w końcu wszystko jest dla ludzi, szczególnie zmęczonych i przepracowanych, którzy chcą na chwilę “uciec od rzeczywistości”. Jednak czy nie wynika z tego, że traktujemy czytanie jako pewnego rodzaju konieczność? Jeśli czytanie wiąże się z obowiązkiem, a nie relaksem – zmień książkę.

To jest kolejny aspekt, przez który tracimy ochotę na czytanie. Książka Cię nie interesuje? Nikt nie każe Ci jej czytać. Nie mówię tutaj o szkolnych lekturach, czy wszelkiego rodzaju dokumentach wymaganych w pracy czy na uczelni. Ale książki, które czytamy, najczęściej czytamy z własnej, nieprzymuszonej woli. Bez znaczenia, czy książkę nam ktoś polecił, czytaliśmy o niej świetne opinie, albo sami się w to wpakowaliśmy. Jeśli to był zły wybór, bo książka Cię nie pociąga – nie męcz się. To ma być przyjemność. Zostaw tę książkę, może kiedyś do niej wrócisz. W końcu czytasz na czytniku, możesz trzymać ich kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. Twoja torba czy plecak wciąż będą ważyć tyle samo, a Ty nie zostaniesz z niczym i zawsze znajdziesz alternatywę.

Zastanawiałem się czy nie odpuścić tego akapitu. Ale w sumie – dlaczego o tym nie wspomnieć? W końcu najbardziej przyziemnym przykładem doskonałego momentu na relaks z książką jest… wizyta w toalecie. Bierzesz telefon? Pewnie, przecież kolejne warzywa czekają na zebranie na Twojej wirtualnej farmie. A może weź czytnik? Przeczytaj kilka stron. Kiedyś miałem jeden model czytnika, który przebywał wyłącznie w łazience na użytek wszystkich domowników znajdujących się “w potrzebie”.

Wstawaj wcześniej, poczytaj przy śniadaniu. Zwróć uwagę, o ile więcej możemy zrobić, kiedy nastawimy budzik na wcześniejszą godzinę. Będzie trudno, ale w końcu stanie się to rutyną. W efekcie zyskujemy czas na poranną gimnastykę, sprzątanie, wyniesienie śmieci, różne – mniejsze i większe aktywności, które i tak nie uciekną i będą na nas w ciągu dnia czekały. Ale też mamy czas na zjedzenie porządnego śniadania, przy którym możemy po prostu poczytać.

A może jesteś rodzicem? Skorzystaj z czasu, że Potomek w końcu się od Ciebie odlepił i bawi się sam – to jest chwila dla Ciebie. Nawet na te parę minut, zanim zorientuje się, że klocki nie układają się za sprawą Twoich rąk. Sam często wykorzystuję takie sytuacje, jak i wykorzystuję to, że Córa lubi sama czytać. Choć w sumie wciąż bardziej “przeglądać” książki, dzięki czemu wspólnie oddajemy się podobnej aktywności. Spędzasz czas z dzieckiem, jesteś dla niego i w każdej chwili możesz mu oddać swoją uwagę. A każdy moment, w którym bawi się samo – nawet jeśli nie ma ich za wiele – to moment, w którym możesz oddać się lekturze i nie stracić swojej szansy na przeczytanie kolejnych kilku stron.

Podejmij wyzwanie

Tak naprawdę mamy wiele okazji, aby każdego dnia uzbierać chociaż trzydzieści minut dziennie na czytanie. Być może z przerwami, a być może ciągiem i bez rozpraszania. To jest trzydzieści minut, które wcześniej nie były przez Ciebie spożytkowane na czytanie. W kontekście tygodnia, to daje nam 210 minut czytania więcej. To jest aż trzy i pół godziny czytania, których wcześniej mogło nie być.

Potraktuj to jako swoje (noworoczne) postanowienie, aby poprawić swoją czytelniczą sytuację. Być może jesteś molem książkowym, być może bez problemu pochłaniasz kilkadziesiąt książek rocznie. 52 książki w roku? Drobnostka. Ale czy czytasz codziennie? Czytając godzinę, dwie lub trzy, nie traktuj tego jako “zapas” na następne dni – kolejny dzień, licznik się zeruje. Dasz radę?

Zachęć też swoich znajomych i wspólnie poprawmy tę sytuację. Nie tylko swoją, ale i na skalę kraju, aby badania Biblioteki Narodowej nie wywoływały w nas smutku i żalu, a napawały nas dumą, że też mieliśmy swój udział w poprawie tego kiepskiego wyniku.

Przy okazji, zachęcam Cię do dołączenia do czytelniczej grupy eCzytelnicy – ebooki, audiobooki i czytniki ebooków.

Szczęśliwego Nowego Roku – powodzenia!

Czy wiesz, że…

…średni czas przeczytania tego artykułu to ok. 8 minut?
Mój artykuł nie jest książką, ale to prawie
jedna trzecia normy powyższego wyzwania.
To prostsze, niż się wydaje!

Co to jest ebook?

Z jednej strony piękne okładki, szelest i zapach papieru. Z drugiej z kolei kolosalna biblioteka w jednym, małym urządzeniu oraz możliwość dostosowania tekstu do własnych potrzeb. I właśnie ta druga strona sprawia, że coraz częściej przekonujemy się do ebooków.

Zachęcam Was również do obejrzenia krótkiego filmu, w którym wyjaśniam czym jest forma elektroniczna książki, który powstał w ramach cyklu Poradnik eczytelnika, współtworzonego z Virtualo.


Ebook, czyli książka elektroniczna

Wchodząc w świat nowoczesnej formy czytelnictwa, powinniśmy zacząć od zrozumienia, czym tak naprawdę jest ebook. Ebook jest książką zapisaną w formie cyfrowej. Oznacza to, że występuje w postaci pliku, który możemy otworzyć na jednym z urządzeń elektronicznych, z którymi na co dzień obcujemy. Może być to komputer, telefon, tablet, jak i – przede wszystkim – czytnik książek elektronicznych, na którym możemy czytać nasze ebooki w sposób najwygodniejszy i najzdrowszy dla naszego wzroku.

Dlaczego warto czytać ebooki?

Za książkami w wersji elektronicznej przemawia bez zwątpienia wygoda czytania, którą zapewnia właśnie ta cyfrowa forma. Treść książki jest konfigurowalna, dzięki czemu możemy bez problemu dostosować do naszych potrzeb wielkość tekstu, krój czcionki oraz natężenie oświetlenia ekranu.

Wygoda czytania wiąże się również z interaktywnością plików z ebookami. Tekst możemy w łatwy sposób przeszukiwać, możemy w prosty sposób korzystać z odnośników do spisu treści lub do przypisów zawartych w treści, a nawet do zewnętrznych zasobów (jak na przykład przejście do strony internetowej).

Dostęp do naszej cyfrowej biblioteki również jest sporym argumentem przemawiającym za ebookami. Bez problemu w jednym, małym urządzeniu pomieścimy nawet setki naszych książek, do których możemy sięgnąć o każdej porze dnia i nocy. Dotyczy to również kupowania ebooków – dokonując zakupu książki w księgarni internetowej, plik z ebookiem jest możliwy do pobrania już w ciągu kilku sekund od potwierdzenia zamówienia. Co więcej, istnieją usługi, które pozwalają na automatyczne wysłanie książek z księgarni na nasze czytniki (jak na przykład Send to Kindle, Send to PocketBook czy też Wyślij na inkBOOK), dzięki czemu za czytanie możemy się wziąć zaraz po zakupie!

Warto też pamiętać, że książki elektronicznej nigdy nie zgubimy, ani nie zniszczymy. Zakupione ebooki przechowywane są na serwerach księgarni, do których mamy dostęp bezpośrednio ze swojego konta. Oczywiście warto zrobić sobie kopie zapasowe i trzymać pliki z książkami na swoim dysku lub w chmurze (np. Dysk Google, Dropbox), dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nawet w przypadku awarii księgarni, nie utracimy dostępu do swoich książek. Jednak pliki zawsze będą prezentować się w tej samej, świeżej formie!

Co więcej możemy powiedzieć na temat cech książek w formie elektronicznej? Zaletom i wadom książek elektronicznych poświęciłem osobny artykuł, do którego lektury Was zachęcam.

Elektroniczna czy papierowa – w jakiej formie lepiej czytać książki?

W obu.

Zalety ebooków nie ujmują wartości książkom papierowym, a brak fizycznej formy nie sprawia, że książki elektroniczne są gorsze. Wspominam o tym dlatego, że bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że “ebooki nie są książkami, bo nie pachną farbą drukarską i nie szeleszczą”.

Trzeba jednak zaakceptować fakt, że zarówno jedna, jak i druga forma będzie już zawsze towarzyszyła nam, Czytelnikom. Jedni doceniają piękne okładki, a drudzy cenią czytanie na lekkim, mobilnym urządzeniu. Pierwsi wolą wspomniany wcześniej zapach, a inni dostosowanie tekstu do własnych potrzeb.

Dlatego walka pomiędzy zwolennikami obu tych form jest bezcelowa. Bo nie jest ważne w jaki sposób czytamy – najważniejsze jest to, że czytamy. Ważniejsza jest treść, a forma, w jakiej ją przyswajamy zależy od naszych osobistych preferencji. Dlatego czytelnicy ebooków nie są “zdrajcami papieru”. To nic złego, że chcecie czytać książki elektroniczne. Dajcie im szansę, a sami się przekonacie, że warto!

To, że ludzie coraz częściej przekonują się do elektronicznej formy, poruszyłem w ostatnio przeprowadzonym przeze mnie badaniu, do którego przeczytania Was zapraszam:

Designed by Jannoon028 / Freepik

Brak ilustracji w książkach dla dzieci to nie problem. Czyli jak kreatywnie wykorzystać ebooki w pracy z dziećmi?

Designed by Jannoon028 / FreepikIlustracja, szczególnie w literaturze dziecięcej, odgrywa znaczącą rolę m.in. ułatwia percepcję, uzupełnia treści zawarte w książce oraz potęguje całą gamę uczuć przeżywanych przez dziecko w kontakcie z książką.

Wiele ciekawych pozycji, które ukazują się w księgarniach kusi nowatorskimi, oryginalnymi i kolorowymi ilustracjami, które nasi mali czytelnicy z przejęciem podziwiają i z niebywałą uwagą komentują.

Co zatem z książkami o nudnych, nieco staroświeckich ilustracjach, które „zdobią” strony wybranego dzieła? I jak tu zaciekawić dziecko, kiedy interesująca pozycja pozbawiona jest „ciekawych obrazków”?
Czy miejsce ebooków – pozbawionych ilustracji, zarezerwowane jest wyłącznie dla dorosłych i młodzieży?
Warto raz na jakiś czas kreatywnie podejść do tekstu, który przez każdego z nas może być inaczej odbierany i rozumiany.

Każdy z nas odmiennie wyobrażał sobie postacie z książki „Dzieci z Bullerbyn” lub małą Karolcię z niebieskim koralikiem. Pewne postaci zostały nam wykreowane dzięki pięknym lustracjom, inne z kolei wyobrażaliśmy sobie, jako jedyne i niepowtarzalne, bazując jedynie na usłyszanej charakterystyce.

A co kiedy to dziecko staje się ilustratorem tekstu czytanego przez rodzica czy nauczyciela na podręcznym czytniku, gromadzącym setki pozycji z literatury dziecięcej? Może naszkicować taką rakietę, jaką potrafi lub ozdobić suknię księżniczki dowolną ilością serduszek i koronek.
Warto spróbować pobawić się w ten sposób z dzieckiem lub z całą przedszkolną/szkolną grupą. Ilustrację własnoręcznie stworzone cieszą najbardziej i są świetnym dodatkiem do książki, którą jako „współautorzy” możemy podarować rodzicom, bądź najbliższym na święta.

Aktualne promocje na książki dla dzieci:

Kilka ciekawych pozycji do wykorzystania podczas zabawy w tworzenie ilustracji. I to wszystko w jednym miejscu na Twoim czytniku.

1. ŚwinkoKsiężnik Foch i magia sukcesu

ŚwinkoKsiężnik Foch Tytuł: ŚwinkoKsiężnik Foch i magia sukcesu
Autor: Dorota Zgutka
Bajka dla dzieci. Miła i dobrze napisana. Każde dziecko lubi przytulać futerkowe zwierzątko, a świnka morska jest niewielka, ruchliwa i śmieszna. Może dać wiele radości dziecku. Co dziecko myśli o śwince i co chce jej powiedzieć, wszyscy możemy usłyszeć. Ale co myśli świnka morska i co mówi? W tej bajce właśnie przemówiła, a właściwie przemówił, bo to jest Foch. Jest niezwykły, ma ukryte talenty, potrafi śpiewać, lubi występować na scenie, potrafi przeprowadzać prace dekoratorskie i ma zdolności przywódcze, choć jest taki malutki. A do tego to jest czarodziej, potrafi wyczarowywać to, co mu się tylko zamarzy. Niestety, nie wszystkie jego talenty są akceptowane przez ludzi dorosłych. Jedyną ludzką istotą, rozumiejącą i kochającą Focha bezgranicznie, jest Dorotka.

Gdzie kupić?Ukryj

2. Frędzel. Mówiący pies

Frędzel. Mówiący pies Tytuł: Frędzel. Mówiący pies
Autor: Katarzyna Michalec
Zabawne opowiadanie o chłopcu, który bardzo chce mieć prawdziwego psa. Niestety Filip ma alergię na sierść, więc robi sobie wymarzone zwierzę z mopa. Wkrótce okazuje się, że pies żyje i w dodatku mówi po angielsku. Filip i jego kuzynka Ola zaczynają kombinować, jak zarobić dzięki niezwykłemu przyjacielowi. Zamiast fortuny mają jednak same kłopoty.

Gdzie kupić?Ukryj

3. James i ogromna brzoskwinia

James i ogromna brzoskwinia Tytuł: James i ogromna brzoskwinia
Autor: Roald Dahl
Rodzice Jamesa zostają stratowani przez wściekłego nosorożca. Chłopiec trafia pod opiekę dwóch wrednych ciotek. Pewnego dnia w ich ogrodzie wyrasta wielka brzoskwinia. Głodny James odgryza kawałek i przenosi się do niezwykłego świata, w którym żyją owady ludzkich rozmiarów. Wybierz się w brzoskwiniową podróż!

Gdzie kupić?Ukryj

4. Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników Tytuł: Ala Baba i dwóch rozbójników
Autor: Joanna Wachowiak
Ala musi dzielić pokój z młodszymi braćmi bliźniakami, którzy bywają dla niej prawdziwym utrapieniem. Aby ich uspokoić, dziewczynka zaczyna snuć opowieść o wyprawie kosmiczną rakietą do odległej galaktyki. Ku jej zaskoczeniu bracia wierzą w wymyśloną historię i domagają się relacji z kolejnych wypraw. Ali przychodzi to bez trudu, ma bowiem niezwykłą łatwość opowiadania rozmaitych historii, które brzmią jak prawdziwe. I często z tej umiejętności korzysta, gdy ktoś zadaje jej niewygodne pytania. Ma wymyślone koleżanki, a z tymi ze szkoły nie znajduje wspólnego języka.

Gdzie kupić?Ukryj

5. Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci

Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci Tytuł: Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci
Autor: Marcelina Kosińska
„Możesz wchodzić wszędzie z wyjątkiem pokoju na ostatnim piętrze, tym na samym końcu korytarza. Przyrzeknij, że nigdy tam nie wejdziesz! — Przyrzekam, wuju — odrzekło smutnie dziecko. Mijały dni. Dziewczynka starała się grzecznie zachowywać pomimo tego, że często była sama i nie mogła liczyć na pochwały. Z czasem jednak, gdy już zwiedziła każdy zakątek starego dworu, zaczęła się nudzić. Coraz częściej rozmyślała nad zakazanym pokojem i, chcąc nie chcąc, co jakiś czas trafiała w jego okolice. Pewnego pochmurnego dnia nie mogła już wytrzymać i postanowiła tam zajrzeć(…)” Jeśli tam zajrzysz, dowiesz się, co spotkało nieposłuszną dziewczynkę, pięknego księcia, dobrego kowala, złodzieja, sowę, kota, myszkę, królową, co umarła z miłości, i Czarownicę. Twoje dziecko lubi się bać? Uwielbia, gdy razem z Tobą przemierza niezwykłe, niezbadane dotąd krainy? A może jest to pozycja właśnie dla Ciebie? Książka absolutnie wyjątkowa — każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie kupić?Ukryj

6. Magiczny świat. Opowieści dla dzieci

Magiczny świat. Opowieści dla dzieci Tytuł: Magiczny świat. Opowieści dla dzieci
Autor: Anna Edyk-Psut
Magiczny świat to zbiór współcześnie pisanych baśni, w których spotkasz księżniczki, czarodziejów, wróżki, smoki, a także dzieci, zwierzęta i zabawki. To pełne magii i czarów opowieści, w których wszystko może się zdarzyć, ale jedno jest pewne – zawsze dobro zwycięży. Dowiedz się, kto poszukiwał talentu, jakie kłopoty miały zabawki, kto chciał mieć złote serce, dlaczego królewna Malwinka została zamieniona w kamień.

Gdzie kupić?Ukryj

7. Matylda

Matylda Tytuł: Matylda
Autor: Roald Dahl
To nie będzie kolejna nudna lektura. Kolejna fantastyczna książka autora Charliego i fabryki czekolady wprowadzi Cię w pełen przygód świat Matyldy, bohaterki filmu o tym samym tytule.

Poznajcie Matyldę, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!


Gdzie kupić?Ukryj

Nowa odsłona platformy NASBI – poznajcie ebookpoint BIBLIO

Multimedialna cyfrowa biblioteka NASBI przechodzi metamorfozę. Nowa odsłona platformy zwie się ebookpoint BIBLIO i jest dostępna już od dnia dzisiejszego. To platforma dla bibliotek i uczelni, oferująca nie tylko ebooki, ale również audiobooki i videokursy.

Informacja prasowa: ebookpoint.pl

Jest nam niezmiernie przyjemnie poinformować, że dokonaliśmy rebrandingu multimedialnej biblioteki cyfrowej NASBI. Od dnia 12.05.2020 NASBI dostępne jest pod nową nazwą ebookpoint BIBLIO. Nową odsłonę platformy znajdą Państwo pod adresem biblio.ebookpoint.pl

Zmiana nazwy to jedynie kropka nad i. Przez wiele miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby nasza platforma biblioteczna była jeszcze lepsza. Od uruchomienia NASBI wsłuchiwaliśmy się w głosy płynące od partnerów i użytkowników. Wszelkie uwagi skrupulatnie zapisywaliśmy i w dużej części zostały one uwzględnione przy tworzeniu nowej wersji naszej multimedialnej biblioteki cyfrowej. Szczerze wierzymy w to, że ebookpoint BIBLIO znacznie przewyższa pod każdym względem swój pierwowzór.

Jesteśmy teraz częścią jednej z najbardziej rozpoznawalnych księgarni internetowych w Polsce, czyli ebookpoint.pl. Każdy aktualny i przyszły użytkownik tej księgarni będzie miał teraz możliwość poznania usługi multimedialnej biblioteki cyfrowej ebookpoint BIBLIO, a tym samym tytułów wydawców, którzy udostępniają w niej swoje pozycje.

Dzięki takiemu „pokrewieństwu” obu marek każde wydawnictwo może zwiększyć rozpoznawalność i swoje zasięgi. Wszystkie sprawy formalne możemy załatwić podczas jednego spotkania. Co za tym idzie ebookpoint BIBLIO to dla każdego wydawcy doskonała możliwość pozyskania dodatkowego źródła przychodów.

Użytkownicy ebookpoint BIBLIO uzyskują dostęp do platformy na kilka sposobów: poprzez bibliotekę publiczną, bibliotekę uczelnianą lub swojego pracodawcę. Każda firma ma możliwość zakupienia i udostępnienia pracownikom multimedialnej platformy cyfrowej jako nowoczesnego benefitu zapewniającego perspektywę rozwoju zawodowego, prywatnego oraz zaspokajanie indywidualnych pasji poprzez dostęp do literatury.

Ebookpoint BIBLIO daje nieograniczony dostęp do swoich zasobów. Jedynym wymogiem technicznym jest podłączenie do internetu. Platforma gwarantuje też błyskawiczną możliwość wypożyczenia wartościowych treści w trzech formatach: ebooki, audiobooki i kursy video. Niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie, na jakim urządzeniu oraz z jakiego formatu będzie korzystał nasz czytelnik, za każdym razem wydawca może mieć pewność, że jego treści są w pełni zabezpieczone przed piractwem. Całość zasobów jest chroniona autorską technologią zabezpieczania plików znakiem wodnym. Nie ma więc mowy o nieuprawnionym wykorzystaniu wypożyczanych pozycji.

Do tej pory współpracę podjęli z nami: Helion, Onepress, Bezdroża, Czarne, Nasza Księgarnia, wydawcy związani z platformą PDW, Wydawnictwo UJ, Książkowe Klimaty, GWO, Trzecia Strona, Oxford, Packt, i wielu innych. Nie znalazłeś swojego wydawnictwa na powyższej liście? Nic straconego – jeśli chcesz stać się częścią stale rozwijającego się biznesu, skontaktuj się z nami.

Razem stwórzmy platformę XXI wieku!

Piotr Huniewicz / Helion S.A.