inkBOOK Classic – polski czytnik z ekranem E Ink Carta

Każdy z nas rozpoczynając przygodę z ebookami, zastanawia się nad tym, który wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Dla wielu osób, poza funkcjami, parametrami i jakością wyświetlacza, duże znaczenie ma cena. Dotyczy to szczególnie tych osób, które nie są przekonane do tego, czy znana firma to priorytet przy zakupie pierwszego czytnika ebooków.

Chciałbym Wam przedstawić czytnik, który nie tylko kusi niską ceną, ale i jakością wykonania oraz funkcjami, o których szerzej przeczytacie poniżej.

Oto inkBOOK Classic, „dziecko” naszego rodowitego producenta czytników Arta Tech

Ekran i wyświetlacz

Na początku warto wspomnieć o najważniejszej zalecie czytnika, jaką jest e-papierowy wyświetlacz technologii E Ink* Carta. Posiada on o połowę lepszy kontrast w porównaniu z ekranami generacji wcześniejszej, dzięki czemu czytanie nie męczy oczu. Jest to podstawowy model od producenta, który nie jest wyposażony w ekran dotykowy. Moim zdaniem, fakt ten nie stanowi przeszkody dla posiadacza czytnika, dotychczas przyzwyczajonego do szelestu kartki po zmianie strony.
Warto również nadmienić o braku podświetlenia ekranu, co utrudnia czytanie wieczorową porą (istnieją jednak specjalne latarki przenośne, które możemy “doczepić” do czytnika).
Istotną dla mnie cechą omawianego czytnika jest jakość wyświetlanego tekstu, który na tle kontrastowego tła, ułatwia czytanie i daje wiele przyjemności odbiorcy tekstu.
* Czym jest technologia E Ink?

Wygląd i obudowa

Kolejną zaletą czytnika, którą warto podkreślić i na którą z pewnością zwrócicie uwagę, jest obudowa. Wielu czytających docenia czytniki przede wszystkim za ich poręczność i łatwość czytania np. podczas podróży tramwajem. 6-calowy wyświetlacz ułatwi każdemu odbiorcy komfort czytania i pozwoli na prawidłowe trzymanie czytnika nawet w rękawiczkach (sprawdzone 🙂 ). Nie można nie zauważyć również lekkiej wagi, wynoszącej zaledwie 175 g, która ułatwia nie tylko nieodczuwalny transport wielu „książek” równocześnie w torbie, ale pozwala na oddanie się lekturze przez dłuższy czasu bez niepotrzebnego bólu rąk i ramion. Samo wykonanie czytnika, dzięki matowej powierzchni chroni go przed widocznymi na nim odciskami palców, a zgrabny wygląd przykuwa wzrok estetyką wykonania i opływowym kształtem, idealnie wpasowującym się w dłonie. Po rozmowie z kilkoma osobami, w różnym wieku i płci, każdy z nich docenił klasyczny styl czytnika, stanowiący kuszącą propozycję dla każdego zainteresowanego.
Pod ekranem umieszczone zostały przyciski za pomocą których obsługujemy czytnik. Obsługa jest bardzo prosta, można wręcz rzec instynktowna! Moja żona, która nie jest na co dzień użytkownikiem czytnika, nie miała problemów z włączeniem czytnika, wyborem lektury, a następnie zmianą lektury na inną. Mogę zatem śmiało stwierdzić, że czytnik znaleźć może szerokie grono odbiorców, dzięki swojej prostocie i łatwości obsługi.
inkbook-dolPo lewej stronie od nawigacji widzimy przycisk Home, przenoszący nas do menu głównego. Kolejnym przyciskiem jest menu kontekstowe, umożliwiający wejście do dodatkowych opcji, jak np. obrót ekranu czy zmiana czcionki. Po prawej stronie od nawigacji widzimy przycisk Wstecz, który przenosi nas do poprzedniego ekranu, a zaraz obok przycisk odświeżenia ekranu.
Czym jest odświeżanie ekranu i dlaczego jest potrzebne?
Nawigacja po menu wyróżniona jest na dole srebrną ramką, za pomocą której zmieniamy kierunek strony, a przycisk w środku umożliwia nam zatwierdzenie wybranej opcji. Warto podkreślić, że wybór stron możliwy jest również dzięki bocznym przyciskom znajdującym się zarówno po lewej, jak i prawej stronie obudowy. Jest to bardzo przydatny dodatek, szczególnie dla osób czytających podczas podróży lub ceniących wygodę podczas czytania. Producent instalując ten dodatek, wykazał się zrozumieniem potrzeb osób prawo- i leworęcznych.
Z kolei na dolnej krawędzi obudowy widzimy slot na kartę pamięci (microSD umożliwiającej poszerzenie pamięci do 16GB), złączę microUSB (2.0) oraz przycisk zasilania. Dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania włącza/wyłącza czytnik, krótkie natomiast usypia go. Usypianie czytnika jest rewelacyjną alternatywą dla znanych nam z drukowanych książek zakładek – wystarczy uśpić czytnik, by już za chwilę powrócić do miejsca, na którym zakończyliśmy czytanie.

Funkcjonalność czytnika

panelsrodekUruchamiając czytnik widzimy ekran główny, na którym kolejno pokazane są:
Teraz czytasz
Aktualnie czytana książka.
Ostatnio czytanie
Dwie pozycje, które czytaliśmy w ostatnim czasie.
Ostatnio dodane
Cztery najnowsze pozycje, które dodaliśmy do swojej Biblioteki.

 

U dołu ekranu wyświetlone są natomiast skróty, za pomocą których możemy sterować zawartością urządzenia:paneldol1Biblioteka
Znajdziemy tu listę posiadanych ebooków, które możemy dowolnie posegregować, usunąć lub wrzucić do chmury.
Drive
Aplikacja o nazwie Midiapolis Driveb pozwala przetrzymywać swoje książki w chmurze. Zapewnia również dostęp do darmowych ebooków m.in. z Wolnych Lektur.
News
Umożliwia czytanie wiadomości i artykułów ze swoich ulubionych serwisów.
Ustawienia
Znajdziemy tutaj opcje, dzięki którym możemy skonfigurować czytnik do własnych potrzeb, jak i znajdziemy podstawowe informacje na temat urządzenia.

Możemy tu między innymi skonfigurować sieć bezprzewodową, czas automatycznego przejścia w tryb uśpienia, zupełnego wyłączenia, jak i czas oraz datę. Możliwość łączności bezprzewodowej jest to bardzo ważną informacją dla osób, które cenią sobie posiadanie wielu książek w jednym miejscu w chmurze, z której mogą następnie ściągnąć konkretną pozycję do lektury.
Jeżeli chodzi o żywotność baterii, niestety pozostawia ona wiele do życzenia przede wszystkim przy stałym połączeniu z siecią bezprzewodową.
Posiadam podobnej klasy czytnik OnyxBOOX Classic C65S, który na baterii potrafi wytrzymać ok. miesiąca. Użytkując inkBOOK Classic odczułem, że czas ten zredukowany jest prawie o połowę.

Moje podsumowanie

inkBook Classic jest czytnikiem, który jak najbardziej mogę polecić początkującym eCzytelnikom. Jego cena jest bardzo atrakcyjna, a samo urządzenie jak najbardziej spełnia wymagania, które czytnik spełniać powinien – czytanie jest bardzo wygodne i komfortowe.
Pomimo braku dotykowego wyświetlacza, obsługa czytnika jest bardzo prosta nawet dla osób, które na co dzień nie mają dużego kontaktu z elektroniką. Wierzę, że brak dotykowego wyświetlacza, nie zniechęci osób na co dzień posiadających dotykowe telefony czy laptopy.
Bardzo logiczne ułożenie przycisków i ich przeznaczenie, już po chwili użytkowania sprawia, że fakt braku dotykowego ekranu przestaje stanowić problem. Po rozmowie z moim tatą stwierdziliśmy, że jest to czytnik wymarzony dla doświadczonych czytelników, dotychczas przyzwyczajonych wyłącznie do drukowanej lektury.
4GB pamięci starcza na sporą ilość przetrzymywanych ebooków, choć dla moli książkowych możliwe jest również rozszerzenie pamięci do 16GB przy pomocy karty microSD, czy korzystanie z chmury (o czym wspomniałem już wyżej).
Jedynym zauważonym przeze mnie mankamentem omawianego czytnika, jest czas dzialania baterii. Jest to informacja, którą należy wziąć pod uwagę przed planowaniem np. dłuższego wyjazdu i pamiętanie o spakowanie ładowarki z portem microUSB.
Warto również wspomnieć, że nie ma możliwości przeglądania Internetu, odtwarzania filmów czy grania w gry, ale powiedzmy sobie szczerze – nie do tego służy czytnik.

Korzystając z odnośników zawartych w poście, wspierasz prowadzenie serwisu 🙂


 

Dane techniczne:

Aplikacje – Biblioteka
– Midiapolis Drive
– Midiapolis News
Ekran – rozmiar: 6″
– rozdzielczość: 1024×758, 212 PPI
– E Ink Carta (posiadający 16 odcieni szarości)
Komunikacja bezprzewodowa – WiFi 802.11 b/g/n
Pamięć – wewnętrzna 4 GB
– możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej do 16 GB przy pomocy karty SD
Pojemność baterii – 1500 mAh
Waga czytnika – 175 g
Wspierane formaty plików – CHM
– EPUB
– FB2
– HTML
– MOBI (bez DRM)
– PDF (również z Adobe DRM (ADEPT))
– RTF
– TXT
Wymiary czytnika 163mm x 115mm x 7mm
Złącza – micro USB 2.0
– karta microSD