Audiobooki w Google Play

Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jeszcze trzy dni temu pisałem o tym, że audiobooki w Google Play wkrótce mogą ujrzeć światło dzienne. Stało się to szybciej, niż się spodziewałem, bowiem są już oficjalnie dostępne! Jednak jest pewien szkopuł…Audiobooki w Google Play

Kategoria, o której pisałem w poprzednim artykule, jest już wypełniona nowymi tytułami. Zakupy są możliwe, jednak… nie znajdziemy jeszcze audiobooków w polskim języku. Zapewne będziemy musieli poczekać, tak jak miało to miejsce w przypadku ebooków. Kiedy wchodziły one do oferty Google Play, nasi Rodacy, którzy nie znali innych języków, również nie mieli czego szukać… Osobiście nie próbowałem, ale słyszałem też, że pomimo widocznej oferty, nasi krajanie mają jednak zablokowaną możliwość doprowadzenia transakcji do końca.

Jak wygląda to w chwili obecnej? Oferta dostępna jest dla czterdziestu pięciu krajów, którym dodatkowo przysługuje rabat na połowę ceny pierwszego, zakupionego z oferty tytułu, o czym również pisałem w poprzednim artykule. Audiobooki widoczne są z poziomu strony internetowej, natomiast w aplikacjach mobilnych jeszcze nie znalazły swojego miejsca.

No cóż, czekaliśmy na efekt i doczekaliśmy się – audiobooki w Google Play już są. Teraz musimy jeszcze poczekać, aż oferta się przyjmie, a Google postanowi rozszerzyć ją o kolejne kraje, w tym Polskę. Tutaj jednak ciężko przewidzieć kiedy to nastąpi. Na pewno dam znać, kiedy jakieś oficjalne informacje się pojawią.

Audiobooki w Google Play

Audiobooki w Google Play zbliżają się wielkimi krokami?

Jest wysoce prawdopodobne, iż jesteśmy bliscy momentu, w którym to audiobooki ujrzą światło dzienne w sklepie Google Play.

Aktualizacja z dnia 25.01.2018
Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jak czytamy w artykule dostępnym na portalu 9to5google, znajdując się w sekcji z książkami, dostrzegli oni baner reklamowy (który w sumie sam bezlitośnie rzucał się na twarz czytelnika), który przekazuje nam jasny komunikat – “Audiobooki są już dostępne w Google Play”. Co więcej, oferował on 50% zniżki na pierwszy tytuł. Grafika widoczna była zarówno w mobilnej wersji, jak i wersji aplikacji dostępnej na komputerze.

Audiobooki w Google Play
Źródło: 9to5google.com

Prowadził on do odnośnika kategorii Audiobooki w sklepie Google Play, niemniej jednak kategoria nie istnieje tak samo, jak nie istnieje już wspomniany wcześniej baner. Nie spotkałem się jeszcze z oficjalnymi informacjami, kiedy kategoria miałaby się pojawić, jednak obecność takiej reklamy z konkretnym odnośnikiem może oznaczać, że coś wisi w powietrzu.

I nie tylko przypadkowa reklama z linkiem o tym świadczy. Android Police prześwietlił kod wersji aplikacji Google Play 4.0. Okazuje się, że w wersji tej zaszyta została właśnie obsługa audiobooków. Między innymi pojawiła się funkcja przewijania treści, czy ustawienia prędkości czytania. Widać również możliwość synchronizacji postępu słuchanych książek. Wyłapana została też część mówiąca o tym, że podobnie, jak jest to w przypadku książek, będziemy mieli dostęp do darmowych rozdziałów, które na celu mają przekonać czytelnika do zakupu.

Najmilszym dodatkiem, co wynika również z niedziałającego aktualnie linku, zakupy audiobooków będą prostsze dzięki dedykowanej kategorii i zakładki w sklepie, odpowiedzialnej tylko i wyłącznie za książki słuchane. W chwili obecnej, co nieco zostało “przemycone” do kategorii Muzyka, niemniej jednak jest to absolutnie nieintuicyjne, a pozycji jest naprawdę niewiele i nie możemy tu mówić o jakichś audiobookowych bestsellerach. Ale jak powszechnie wiadomo – jak komuś zależy, to zawsze znajdzie sposób. Nawet jeśli nie ma takiej oficjalnej możliwości.

Oczywiście jeśli Wasze telefony dopadną sklep w wersji 4.0, nie jest to równoznaczne z tym, że audiobooki się pojawią. Obsługa jest już zaimplementowana, więc możemy się spodziewać, że jeśli Google będzie już na to gotowy, to Google nam to poda. Jeśli jednak programiści się z tym nie ukrywają i – jak widać – nie zachowują już takiej ostrożności, aby utrzymać to w tajemnicy, to mam pewne przeczucie, że może stać się to naprawdę niedługo.