Książki i materiały do pobrania w języku ukraińskim

Poniżej zamieszczam aktualizowaną listę źródeł, z których możliwe jest pobieranie darmowych książek i materiałów w języku ukraińskim.
Jeśli znasz miejsca, o które warto zaktualizować poniższe zestawienie, daj znać w komentarzu lub napisz tutaj.

Нижче наведено оновлений список джерел, з яких можна безкоштовно завантажити книги та матеріали українською мовою.
Якщо ви знаєте місця, які варто оновити список нижче, повідомте нам про це в коментарі або напишіть тут.


Rozmówki i nauka języków / Розмовник і вивчення мови


Książki / Книги


Audiobooki / Аудіокниги


Inne zestawienia / Інші колекції

Najlepsze książki Maxa Czornyja – które warto wybrać?

Do grona polskich prawników-pisarzy należy nie tylko popularny Remigiusz Mróz. Przedstawicielem tego zawodu jest także Max Czornyj. Jego powieści cieszą się coraz większym powodzeniem wśród czytelników. A które książki Maxa Czornyja są warte szczególnej uwagi? W naszym artykule wybieramy top 3.


„Krew”

Książki Maxa Czornyja, takie jak np. https://matfel.pl/tra-pol-299655-Max-Czornyj.html docenią z pewnością wszyscy fani kryminałów. Jedną z nich jest powieść „Krew”, która opowiada historię pewnej brutalnie zamordowanej kobiety. Szczególnie mroczny jest nie tylko sposób dokonania morderstwa, ale również wiadomość, jaką zabójca pozostawił na miejscu zbrodni. Przez to krótkie przesłanie krąg podejrzanych szybko się poszerza. Nagle okazuje się, że w tej tajemniczej historii nikomu nie można ufać. Komisarze Deryło i Haler prowadzący sprawę przyglądają się wszystkim poszlakom i dowodom. Prowadzą one w różne strony, w tym nawet do funkcjonariuszy lubelskiej komendy Policji. Jak zatem zakończy się ta sprawa? Tego można dowiedzieć się tylko sięgając po książkę „Krew” Maxa Czornyja.


„Bestia z Buchenwaldu”

Jeszcze bardziej przerażająca jest fabuła książki Maxa Czornyja – „Bestia z Buchenwaldu”. To bowiem powieść oparta na faktach. Opowiada historię Ilse Koch – słynnej, niemieckiej nadzorczyni SS w niemieckich obozach koncentracyjnych. Ilse Koch w czasie pełnienia swojej wojennej funkcji popełniła wiele okrutnych czynów. Była znana ze swoich sadystycznych metod. Między innymi w willi Kochów po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego odnaleziono wyroby z ludzkiej skóry. Max Czornyj dokonuje analizy tego, w jaki sposób Ilse Koch z uroczej dziewczynki stała się wyrafinowaną morderczynią i co tak bardzo wpłynęło na zaburzenie jej osobowości. „Bestia z Buchenwaldu” to mroczna historia, która z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym.


„Mord”

Kolejną godną polecenia książką Maxa Czornyja jest „Mord”. To trzecia część cyklu thrillerów o komisarz Lizie Langer i profilerze Oreście Rembercie. Jej akcja dzieje się na obrzeżach Gdańska. Tam dochodzi do włamania do jednego z domków kempingowych. W trakcie napadu ginie mężczyzna, a jego partnerka w ciąży zostaje poddana torturom, ale cudem udaje jej się przeżyć. Gdyby tych upiorności było mało, morderca pozostawia po sobie starą zabawkę z tajemniczą wiadomością. Czy Policji uda się złapać szaleńca? Czy będą kolejne ofiary? Czy Langer i Rembert będą potrafili prowadzić śledztwo mimo problemów osobistych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na kolejnych kartach książki Maxa Czornyja – „Mord”. Niewątpliwie także zasługuje ona na miejsce w naszym rankingu top 3.


Wpis gościnny: matfel.pl

Co to jest audiobook?

Elektroniczne czytelnictwo to nowa forma czytania, polegająca na pochłanianiu treści książek z nośnika cyfrowego, a nie klasycznej, papierowej książki. Najpopularniejszym formatem jest ebook, czyli książka elektroniczna. Nie możemy jednak zapominać o istnieniu jeszcze jednej, istotnej postaci książek w formie elektronicznej – o audiobookach.

Zachęcam Was również do obejrzenia krótkiego filmu, w którym wyjaśniam czym jest audiobook, który powstał w ramach cyklu Poradnik eczytelnika, współtworzonego z Virtualo.


Audiobook to „książka mówiona”, czyli taka, której nie czytamy samodzielnie, a jej treść odczytywana jest przez lektora. Występuje w formie pliku dźwiękowego, który przesłuchamy na dowolnym urządzeniu, które takie obsługuje – może być to telefon, komputer, niektóre modele czytników ebooków, ale również radio samochodowe czy kino domowe.

Jakie znamy rodzaje audiobooków?

Rozróżniamy cztery najpopularniejsze rodzaje książki w formie mówionej:

  1. Audiobook – czyli najbardziej klasyczny model książki mówionej, gdzie treść książki czytana jest przez profesjonalnego lektora lub aktora.
  2. Słuchowisko – jest to bardziej profesjonalna forma audiobooka, która dodatkowo jest wzbogacona o efekty dźwiękowe, muzykę, a tekst odczytywany jest przez wielu aktorów, z podziałem na role. Słuchowiska pozwalają na jeszcze lepsze zagłębienie się w klimat książki.
  3. Synchrobook – czyli książka, którą możemy i czytać i słuchać. Jest to w połowie ebook i w połowie audiobook. Odsłuchiwanie możemy zacząć od momentu, w którym przestaliśmy czytać. Działanie jest obustronne, bo kończąc słuchać audiobooka, możemy kontynuować czytanie tekstu od momentu przerwania słuchanej książki. Wersja audio jest profesjonalnie przygotowana w formie pełnoprawnego audiobooka, przez co możemy z takich książek korzystać zarówno jako ebook, audiobook, jak i w obu formach naraz.
  4. Text-to-Speech funkcja czytników ebooków, która pozwala zamienić tekst na mowę. Wykorzystywany do tego jest zwyczajny lektor elektroniczny, który jest zaimplementowany w urządzeniu. Funkcja ta ma przede wszystkim na celu wsparcie osób mających problemy ze wzrokiem, jednak z racji tego, że czasy amatorskiej Ivony już dawno minęły, funkcja ta umożliwia przyjemne i bezproblemowe słuchanie tekstu książki, jeśli warunki nie pozwalają nam na skupienie się na tekście.

Dla kogo książka w formie audiobooka?

W tych szybkich czasach, kiedy brakuje nam czasu na dosłownie wszystko, korzystanie z audiobooków może nam zapewnić chwilę, którą poświęcimy swoim książkom. Audiobooki są świetną alternatywą na nadrobienie zaległości czytelniczych, a także są sposobem na wykorzystanie czasu podczas wykonywania rutynowych czynności, jak np. dojazd do pracy, podróż, bieganie czy sprzątanie – czyli we wszystkich warunkach, w których ciężko byłoby skupić się nam na tekście. Do głównych odbiorców audiobooków można zaliczyć:

1. Osoby z trudnościami w widzeniu, w tym niedowidzące, niewidome oraz przewlekle chorzy, którzy ze względu na stan zdrowia mają ograniczone możliwości czytania książek w sposób tradycyjny;

2. Rodzice, którzy korzystają z szerokiej gamy dostępnych audiobooków i słuchowisk dla dzieci, które z ogromną przyjemnością „czytają” takie książki, przenoszą się w świat wyobraźni bez podążania za tekstem i śledzenia ilustracji;

3. Kierowcy, którzy chętnie sięgają po audiobooki podczas prowadzenia samochodu. Umilają im one czas podczas długiej lub samotnej podróży, pozostając przy tym bezpiecznym rozwiązaniem.

4. Osoby uczące się języków obcych, dzięki audiobookom do nauki języków mogą skupić się na właściwej wymowie konkretnych słów. Dla osób nie mogących uczęszczać na kursy stacjonarnie często proponowane są kursy online wykorzystujące m.in. audiobooki, które  pozwalają na zaoszczędzenie czasu na dojazdy do szkoły językowej, jak i pieniędzy, bowiem są znacznie tańsze.  

5. Osoby, którym brakuje czasu na czytanie, mogą pomiędzy obowiązkami lub – na tyle, na ile to możliwe – w ich trakcie, odsłuchiwać interesujące ich książki w formie audiobooka. 

Jakie są wady audiobooków?

Do głównych zarzutów wobec książek mówionych, z jakimi się spotykam, możemy zaliczyć:

  • trudności ze skupieniem się na głosie lektora
  • brak kontaktu z tekstem
  • słabsze zrozumienie treści
  • trudniejsza nawigacja po książce

Te kwestie sprawiają, że ta forma nie jest zbyt popularna, co można wywnioskować z mojego badania:

I taki stan rzeczy nie jest argumentem przeciwko audiobookom. Wspominam o tym dlatego, że jest to dobry moment, aby dać im szansę i te statystyki poprawić. Ze swojej strony mogę dodać, że na początku również uważałem słuchanie audiobooków za barierę nie do przejścia. Jednak zapewniam Was, że jest to kwestia przyzwyczajenia i naprawdę warto tę szansę im dać.

Nawet w formie delikatnego uzupełnienia swoich nawyków czytelniczych – w końcu najważniejsze są książki i ich czytanie. Jednak jeśli nie mamy do tego warunków, audiobooki przychodzą na pomoc i radzą sobie z tym całkiem nieźle 😉

Co to jest ebookpoint BIBLIO?

W połowie zeszłego roku zamieściłem informację prasową otrzymaną od księgarni ebookpoint.pl, na temat przekształcenia platformy NASBI w ebookpoint BIBLIO. Czym jednak charakteryzuje się ta usługa?

ebookpoint BIBLIO jest multimedialną biblioteką cyfrową, która działa jak przeniesiona do Internetu biblioteka tradycyjna. Oznacza to, że aby skorzystać z tej usługi, wymagany jest dostęp udzielony przez rzeczywistą instytucję, tj. bibliotekę lub firmę posiadającą umowę z ebookpoint BIBLIO. Udostępnione w usłudze pozycje są możliwe wyłącznie do wypożyczenia i nie można ich wykupić na własność.

ebookpoint BIBLIO – czym różni się od tradycyjnej biblioteki?

Podobnie jak w klasycznych bibliotekach, w ebookpoint BIBLIO wypożyczamy tytuły na konkretny czas i możemy je zwrócić w wyznaczonym terminie bądź wcześniej. Ilość egzemplarzy poszczególnych tytułów jest ograniczona, dlatego warto o tym pamiętać, nie przetrzymując niepotrzebnie książek, na które ktoś może czekać.

ebookpoint BIBLIO od klasycznych bibliotek różni się jednak tym, że oferuje całodobowy dostęp przez siedem dni w tygodniu. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, aktywne konto i można w każdej chwili dnia i nocy wypożyczać interesujące nas pozycje.

W jaki sposób można korzystać z ebookpoint BIBLIO?

Dostęp do usługi ebookpoint BIBLIO możliwy jest zarówno z poziomu strony internetowej, jak i wygodnej w obsłudze aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Zatem książki przeczytamy nie tylko na ekranach komputerów, tabletów i telefonów, ale również na czytnikach!

Wśród czytników bazujących na systemie operacyjnym Android możemy bez problemu korzystać ze wspomnianej, dedykowanej aplikacji.

Jednak miejmy na uwadze, że główną zaletą ebookpoint BIBLIO jest brak konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, zatem jest to możliwość całkowicie opcjonalna. Dzięki temu z usługi skorzystamy również na pozostałych czytnikach, używając przeglądarki internetowej i zintegrowanemu w usłudze czytnikowi książek, co pozwala na czerpanie radości z lektury z poziomu witryny.

Sama strona internetowa ebookpoint BIBLIO jest zbudowana dość prosto i przejrzyście, zachowując umiar w dodatkowych, wizualnych udogodnieniach. Dzięki temu strona owszem, wygląda innowacyjnie, jednak korzystanie z usługi z poziomu czytnika jest możliwe (oczywiście mając na myśli czytanie ebooków – z oczywistych względów nie chodzi mi o oglądanie kursów wideo).

Co znajdziemy w ofercie ebookpoint BIBLIO?

W ofercie znajdziemy ponad 35 tysięcy pozycji, w trzech typowych dla projektów Helionu formatach:

  • ebooki
  • audiobooki
  • kursy wideo

W podziale na:

  • 19 głównych kategorii ebooków
  • 17 głównych kategorii audiobooków
  • 12 głównych kategorii kursów wideo

Wspominam o „głównych kategoriach” z racji tego, że dostępne kategorie dzielą się jeszcze na podkategorie, których jest znacznie więcej, co ułatwia przeglądanie oferty. W samej usłudze znajdziemy nie tylko beletrystykę, ale wszelkiego rodzaju specjalistyczne i popularno-naukowe tytuły, gdzie niektóre z nich nie są łatwo dostępne w innych źródłach.

ebookpoint BIBLIO – czy warto?

Dzięki dość obszernej tematycznie ofercie, usługa ebookpoint BIBLIO ucieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród klasycznych czytelników, którzy szukają kolejnych rekomendacji książkowych, ale również studenci i osoby pracujące, szukające materiałów do zajęć, nauki, pracy lub rozwoju osobistego.

Zatem jeśli ktoś szuka alternatywy do odwiedzin w klasycznej bibliotece, a szuka specjalistycznych książek, które często w regularnej sprzedaży nie są tanie, wówczas multimedialna biblioteka cyfrowa ebookpoint BIBLIO to dobry kierunek.

Nowa odsłona platformy NASBI – poznajcie ebookpoint BIBLIO

Multimedialna cyfrowa biblioteka NASBI przechodzi metamorfozę. Nowa odsłona platformy zwie się ebookpoint BIBLIO i jest dostępna już od dnia dzisiejszego. To platforma dla bibliotek i uczelni, oferująca nie tylko ebooki, ale również audiobooki i videokursy.

Informacja prasowa: ebookpoint.pl

Jest nam niezmiernie przyjemnie poinformować, że dokonaliśmy rebrandingu multimedialnej biblioteki cyfrowej NASBI. Od dnia 12.05.2020 NASBI dostępne jest pod nową nazwą ebookpoint BIBLIO. Nową odsłonę platformy znajdą Państwo pod adresem biblio.ebookpoint.pl

Zmiana nazwy to jedynie kropka nad i. Przez wiele miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby nasza platforma biblioteczna była jeszcze lepsza. Od uruchomienia NASBI wsłuchiwaliśmy się w głosy płynące od partnerów i użytkowników. Wszelkie uwagi skrupulatnie zapisywaliśmy i w dużej części zostały one uwzględnione przy tworzeniu nowej wersji naszej multimedialnej biblioteki cyfrowej. Szczerze wierzymy w to, że ebookpoint BIBLIO znacznie przewyższa pod każdym względem swój pierwowzór.

Jesteśmy teraz częścią jednej z najbardziej rozpoznawalnych księgarni internetowych w Polsce, czyli ebookpoint.pl. Każdy aktualny i przyszły użytkownik tej księgarni będzie miał teraz możliwość poznania usługi multimedialnej biblioteki cyfrowej ebookpoint BIBLIO, a tym samym tytułów wydawców, którzy udostępniają w niej swoje pozycje.

Dzięki takiemu „pokrewieństwu” obu marek każde wydawnictwo może zwiększyć rozpoznawalność i swoje zasięgi. Wszystkie sprawy formalne możemy załatwić podczas jednego spotkania. Co za tym idzie ebookpoint BIBLIO to dla każdego wydawcy doskonała możliwość pozyskania dodatkowego źródła przychodów.

Użytkownicy ebookpoint BIBLIO uzyskują dostęp do platformy na kilka sposobów: poprzez bibliotekę publiczną, bibliotekę uczelnianą lub swojego pracodawcę. Każda firma ma możliwość zakupienia i udostępnienia pracownikom multimedialnej platformy cyfrowej jako nowoczesnego benefitu zapewniającego perspektywę rozwoju zawodowego, prywatnego oraz zaspokajanie indywidualnych pasji poprzez dostęp do literatury.

Ebookpoint BIBLIO daje nieograniczony dostęp do swoich zasobów. Jedynym wymogiem technicznym jest podłączenie do internetu. Platforma gwarantuje też błyskawiczną możliwość wypożyczenia wartościowych treści w trzech formatach: ebooki, audiobooki i kursy video. Niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie, na jakim urządzeniu oraz z jakiego formatu będzie korzystał nasz czytelnik, za każdym razem wydawca może mieć pewność, że jego treści są w pełni zabezpieczone przed piractwem. Całość zasobów jest chroniona autorską technologią zabezpieczania plików znakiem wodnym. Nie ma więc mowy o nieuprawnionym wykorzystaniu wypożyczanych pozycji.

Do tej pory współpracę podjęli z nami: Helion, Onepress, Bezdroża, Czarne, Nasza Księgarnia, wydawcy związani z platformą PDW, Wydawnictwo UJ, Książkowe Klimaty, GWO, Trzecia Strona, Oxford, Packt, i wielu innych. Nie znalazłeś swojego wydawnictwa na powyższej liście? Nic straconego – jeśli chcesz stać się częścią stale rozwijającego się biznesu, skontaktuj się z nami.

Razem stwórzmy platformę XXI wieku!

Piotr Huniewicz / Helion S.A.

#ZaczytanaMajowka z Wydawnictwem Helion

W związku z inicjatywą #ZostańWDomu, wydawnictwo Helion przygotowało dla Was masę promocji, które pomimo pięknej, majowej pogody, pomogą Wam umilić sobie czas spędzany w domowym zaciszu.

Akcje promocyjne zorganizowane w ramach akcji #ZaczytanaMajowka, trwają jeszcze do 11.05. Skorzystają zarówno czytelnicy ebooków, jak i słuchacze audiobooków i czytelnicy książek papierowych!

Akcja została przedłużona do 18.05!


Majówkowy zawrót Ebookowy [-50% EBOOKI]

Najlepsze tytuły Grupy Helion w wersji elektronicznej 50% taniej!

#ZaczytanaMajówka w wersji do słuchania! [Audio po 12.90 zł]

Świetne audiobooki Grupy Helion w cenie 12,90zł.

Kurs na majówkę! [od 12,90zł]

Kursy wideo są dostępne w trzech progach cenowych:
12,90zł – 14,90zł – 33,90zł!

Darmowa wysyłka od 40zł! / #ZaszczepSięCzytaniem

UWAGA: Promocja obejmuje wyłącznie książki Grupy Helion i nie dotyczy wysyłki za pobraniem.

Owocne programowanie w C++! [Druki -40%]


Majówkowe zaczytanie [Druki -40%]

Na wszystkie książki drukowane Grupy Helion -40%!

Wszystkie promocje w ramach akcji #ZaczytanaMajowka znajdziecie o, tutaj.

Audiobooki w Google Play

Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jeszcze trzy dni temu pisałem o tym, że audiobooki w Google Play wkrótce mogą ujrzeć światło dzienne. Stało się to szybciej, niż się spodziewałem, bowiem są już oficjalnie dostępne! Jednak jest pewien szkopuł…Audiobooki w Google Play

Kategoria, o której pisałem w poprzednim artykule, jest już wypełniona nowymi tytułami. Zakupy są możliwe, jednak… nie znajdziemy jeszcze audiobooków w polskim języku. Zapewne będziemy musieli poczekać, tak jak miało to miejsce w przypadku ebooków. Kiedy wchodziły one do oferty Google Play, nasi Rodacy, którzy nie znali innych języków, również nie mieli czego szukać… Osobiście nie próbowałem, ale słyszałem też, że pomimo widocznej oferty, nasi krajanie mają jednak zablokowaną możliwość doprowadzenia transakcji do końca.

Jak wygląda to w chwili obecnej? Oferta dostępna jest dla czterdziestu pięciu krajów, którym dodatkowo przysługuje rabat na połowę ceny pierwszego, zakupionego z oferty tytułu, o czym również pisałem w poprzednim artykule. Audiobooki widoczne są z poziomu strony internetowej, natomiast w aplikacjach mobilnych jeszcze nie znalazły swojego miejsca.

No cóż, czekaliśmy na efekt i doczekaliśmy się – audiobooki w Google Play już są. Teraz musimy jeszcze poczekać, aż oferta się przyjmie, a Google postanowi rozszerzyć ją o kolejne kraje, w tym Polskę. Tutaj jednak ciężko przewidzieć kiedy to nastąpi. Na pewno dam znać, kiedy jakieś oficjalne informacje się pojawią.

Audiobooki w Google Play

Audiobooki w Google Play zbliżają się wielkimi krokami?

Jest wysoce prawdopodobne, iż jesteśmy bliscy momentu, w którym to audiobooki ujrzą światło dzienne w sklepie Google Play.

Aktualizacja z dnia 25.01.2018
Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jak czytamy w artykule dostępnym na portalu 9to5google, znajdując się w sekcji z książkami, dostrzegli oni baner reklamowy (który w sumie sam bezlitośnie rzucał się na twarz czytelnika), który przekazuje nam jasny komunikat – “Audiobooki są już dostępne w Google Play”. Co więcej, oferował on 50% zniżki na pierwszy tytuł. Grafika widoczna była zarówno w mobilnej wersji, jak i wersji aplikacji dostępnej na komputerze.

Audiobooki w Google Play
Źródło: 9to5google.com

Prowadził on do odnośnika kategorii Audiobooki w sklepie Google Play, niemniej jednak kategoria nie istnieje tak samo, jak nie istnieje już wspomniany wcześniej baner. Nie spotkałem się jeszcze z oficjalnymi informacjami, kiedy kategoria miałaby się pojawić, jednak obecność takiej reklamy z konkretnym odnośnikiem może oznaczać, że coś wisi w powietrzu.

I nie tylko przypadkowa reklama z linkiem o tym świadczy. Android Police prześwietlił kod wersji aplikacji Google Play 4.0. Okazuje się, że w wersji tej zaszyta została właśnie obsługa audiobooków. Między innymi pojawiła się funkcja przewijania treści, czy ustawienia prędkości czytania. Widać również możliwość synchronizacji postępu słuchanych książek. Wyłapana została też część mówiąca o tym, że podobnie, jak jest to w przypadku książek, będziemy mieli dostęp do darmowych rozdziałów, które na celu mają przekonać czytelnika do zakupu.

Najmilszym dodatkiem, co wynika również z niedziałającego aktualnie linku, zakupy audiobooków będą prostsze dzięki dedykowanej kategorii i zakładki w sklepie, odpowiedzialnej tylko i wyłącznie za książki słuchane. W chwili obecnej, co nieco zostało “przemycone” do kategorii Muzyka, niemniej jednak jest to absolutnie nieintuicyjne, a pozycji jest naprawdę niewiele i nie możemy tu mówić o jakichś audiobookowych bestsellerach. Ale jak powszechnie wiadomo – jak komuś zależy, to zawsze znajdzie sposób. Nawet jeśli nie ma takiej oficjalnej możliwości.

Oczywiście jeśli Wasze telefony dopadną sklep w wersji 4.0, nie jest to równoznaczne z tym, że audiobooki się pojawią. Obsługa jest już zaimplementowana, więc możemy się spodziewać, że jeśli Google będzie już na to gotowy, to Google nam to poda. Jeśli jednak programiści się z tym nie ukrywają i – jak widać – nie zachowują już takiej ostrożności, aby utrzymać to w tajemnicy, to mam pewne przeczucie, że może stać się to naprawdę niedługo.

Rusza tegoroczna edycja Czytaj PL – 12 tytułów do czytania za darmo

Czytaj PL - 2017
Rusza tegoroczna edycja Czytaj PL z dwunastoma bestsellerami w ofercie. Akcja potrwa przez cały listopad i jest całkowicie darmowa. W ofercie dostępne są zarówno ebooki, jak i audiobooki.

Jak czytamy na stronie akcji, “łączny nakład tytułów dostępnych w akcji to ponad 10 000 000 egzemplarzy na całym świecie”, zatem tytuły dostępne w darmowej ofercie są naprawdę warte uwagi. Krótki opis każdej książki znajdziemy tutaj.
Ebooki i audiobooki tegorocznej akcji:
“Korona śniegu i krwi”Elżbieta Cherezińska
“Księżniczka z lodu”Camilla Läckberg
“Sekretne życie drzew”Peter Wohlleben
“Shantaram”Gregory David Roberts
“Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie”Dan Ariely
“Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”Anna Kamińska

Ebooki tegorocznej akcji:
“#WstydźSię!”Jon Ronson
“Czterdzieści i cztery”Krzysztof Piskorski
“Historia bez cenzury 2. Polskie koksy”Wojciech Drewniak
“Marek i Czaszka Jaguara”Marek Kamiński
“Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”Filip Springer
“Ślady”Jakub Małecki

Akcja działa na terenie 22-óch miast w Polsce, jak i w polskich szkołach, bibliotekach i w Internecie. Mapę dostępnych punktów na ulicach znajdziecie tutaj.

Dodatkowo, tysiąc uczniów szkół objętych akcją, zostało jej Ambasadorami. Otrzymali oni bezpłatnie koszulki, które udostępniały możliwość dołączenia do akcji, skanując kod QR, który się na niej znajduje.
Czytaj PL - koszulki

Nowością w akcji jest ukłon w stronę osób, do których akcja nie dotarła. Każdy bowiem uczestnik akcji dostaje pięć zaproszeń dla znajomych. Niestety jednak nie poczytamy na czytnikach – aby skorzystać z oferty, musimy skorzystać z aplikacji mobilnej. W grę zatem wchodzą smartfony i tablety pracujące na Androidzie lub iOS. Aplikacja umożliwia przeskanowanie kodu QR, który umożliwi nam dostęp do zawartych w ofercie tytułów.

Witryna tegorocznej edycji Czytaj PL.

Czy warto kupować ebooki z legalnych źródeł?

Czy warto pozyskiwać książki elektroniczne z legalnych źródeł? Dlaczego nie lepiej skorzystać z jednego z licznych pirackich portali i mieć go po prostu za darmo?

1. Siódme przykazanie się kłania…

Ebook czy książka papierowa?Jeśli zadajesz sobie te pytania, wyobraź sobie teraz taką scenę: wchodzisz do księgarni, bierzesz do rąk interesującą Cię książkę, po czym wychodzisz z nią bez pożegnania, ani odwiedzin w kasie. Czym od takiego zachowania różni się ściąganie udostępnionego przez kogoś (oczywiście w zamyśle płatnego) ebooka w Internecie? Zupełnie niczym.

Jeśli uważasz inaczej, wiąże się to po prostu z błędnym podejściem do elektronicznej formy książki. Zapewne obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że w przeciwieństwie do kradzieży papierowej książki, skopiowanie ebooka nie sprawia, że właściciel go straci.

Miej jednak na uwadze, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie płacisz za swój egzemplarz. Oznacza to, że w obu przypadkach autor i wydawnictwo na tym tracą.

“Porównanie kradzieży książki papierowej do pobrania ebooka z Internetu jest bezsensu”
Przynajmniej teoretycznie. Owszem, to udostępnianie ebooka łamie prawo autorskie, a nie jego pobieranie. Możesz pobrać ebooka na własny użytek. Niemniej jednak jeśli pobierzesz dwadzieścia ebooków i nie planujesz zakupić oryginału, w efekcie autorzy i wydawcy zostają okradzeni. W końcu pozyskałeś płatne egzemplarze książek w sposób darmowy, a dwadzieścia sztuk to już niemała oszczędność.

2. Nie czyń drugiemu…

Gdzieś trafiłem na stwierdzenie, że bycie pisarzem w Polsce bardziej przypomina hobby, niż zawód. Zarobki z pisarstwa są tak przeciętne, że niektórzy z polskich autorów poza pisaniem książek, na co dzień podejmuje się również dodatkowych zajęć. Są nimi między innymi pisanie scenariuszy, czy pisanie artykułów dla gazet/portali informacyjnych.

Pisanie książek nie polega na zwykłym złapaniu za pióro i przelaniu na papier swoich myśli. Twórcza praca jest ciężka i wymagająca, zatem czytając książkę pamiętaj, że ktoś spędził kupę czasu, abyś mógł czerpać z tego przyjemność. Autor w nagrodę dostanie parę złotych za egzemplarz ebooka, którego kupisz. Znasz lepszy sposób na nagrodzenie autora za jego pracę?

A co jeśli prędzej czy później sam staniesz się znanym autorem? Jak poradziłbyś sobie ze świadomością, że ktoś marnuje Twój wysiłek, który włożyłeś w napisanie książki i udostępnia ją nielegalnie w Internecie?

3. Rozwijaj rynek wydawniczy

Na takie słowa trafiłem podczas jednej z dyskusji na ten temat – “PDFy interesujących mnie tytułów są dostępne za darmo, a księgarnie internetowe jeszcze ich nie oferują.”
Należy pamiętać, że pobierając nielegalne ebooki, nie tylko autor na tym traci, ale również wydawnictwo.

Ściągając ebooki, nie wspieramy rynku wydawniczego. Nie wspierając rynku wydawniczego, hamuje się jego rozwój. Jeśli rynek wydawniczy się nie rozwija, spowalnia się proces digitalizacji, przez co ściągamy kiepskie, pirackie wersje. I tak wąż zaczyna zjadać własny ogon.

Druga sprawa jest taka, że PDFy są popularne, ale nie są do końca książkami. Najczęściej, nielegalne PDFy zostały stworzone amatorsko przez ludzi, którzy mieli wystarczająco dużo wolnego czasu żeby go dla nas przygotować. Zrobione jest to po łebkach za pomocą jakiegoś amatorskiego OCRa lub – o zgrozo – ręcznie skanując zawartość książki.

Pamiętaj, że PDF jest przede wszystkim plikiem przystosowanym do wydruku. O ile kiepsko przygotowanego PDFa na komputerze odczytasz w sposób jakkolwiek przejrzysty, tak już na 6″ czytniku może być już słabo. Tak czy siak, na dłuższą metę czytanie pliku PDF w obu przypadkach jest uciążliwe – w pierwszym przez światło emitowane przez ekran, w drugim z kolei przez niemożliwość dopasowania czcionki do ekranu.

Zamiast wspierać właścicieli pirackich witryn, wspierajmy tych co powinniśmy. Pamiętaj – im więcej kupujemy, tym lepsza jest oferta na polskim rynku.

4. Kupujesz jakość

Era ebooków z literówkami, błędami i niedociągnięciami już mija. Wszystko przez to, że wraz z rozwojem rynku wydawniczego, wzrasta też budżet na cyfryzację tytułów. Ebooki robione są w sposób porządniejszy i bardziej konsekwentny.

Pamiętaj również, że jeśli Twój ebook zawiera jakieś błędy, możesz zgłosić reklamację do wydawnictwa.

5. Dozwolony użytek

Czy ebooki można kopiować?
Tak, dla użytku własnego. Na przykład jeśli chcesz dodatkowo zachować kopię na swoim smartfonie, tablecie lub w chmurze.

A jak jest z przekazywaniem ebooka osobom trzecim?
Możesz pożyczyć swój czytnik z ebookiem komuś z rodziny i najbliższym znajomym. Wówczas przypomina to pożyczanie tradycyjnej książki. Oczywiście same ebooki też możesz im pożyczać. Fachowo nazywa się takie osoby “kręgiem osób pozostających w stosunku osobistym“.

Przekazywanie ebooków osobom spoza tego kręgu jak i jego sprzedaż, jest już naruszeniem prawa autorskiego. Pamiętaj, że każdy zakupiony przez Ciebie ebook zabezpieczony jest znakiem wodnym. Jest to klucz, który definiuje Ciebie jako osobę, która zakupiła ebooka w danej księgarni.

Często licencja zakupionego ebooka zabrania zamieszczania zakupionego ebooka bez pozwolenia wydawcy w Internecie, jak i jego sprzedaży. Jeśli kupiony przez Ciebie ebook zostanie przez Ciebie dostanie się w niepowołane ręce, może zostać udostępniony nawet bez Twojej zgody. Niemniej jednak to Ty będziesz głównym podejrzanym. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że zostaniesz za to ukarany.

Ebook czy papier?Nie zapominaj o możliwości zakupu ebooka w prezencie, gdzie znak wodny zostanie przypisany osobie obdarowanej. Coraz więcej księgarni internetowych posiada taką możliwość. Niektóre księgarnie oprócz znaku wodnego, podpisują ebooka również imieniem i nazwiskiem kupującego / obdarowanego.

Przy okazji przyszło mi do głowy pytanie, które kiedyś usłyszałem – “Czemu mam płacić dodatkowo za ebooka, skoro kupiłem już książkę papierową?”
Tu sprawa jest nieco kontrowersyjna.

Niektóre księgarnie oferują zakup obu form naraz. Często w innych księgarniach organizowane są promocje, które również oferują taką możliwość.
Ściągnięcie ebooka, nawiązując do wcześniej opisanych możliwości, może zostać potraktowane jako kopia książki papierowej. Niemniej jednak znak wodny takiej książki nie należy do Ciebie.

W przypadku książek papierowych, możemy zastanowić się nad tym samym. Przykładem jest sytuacja, kiedy posiadana przez nas książka papierowa zostaje wydana w nowej odsłonie.
Odpowiedz sobie na pytanie – skoro raz ją kupiłeś, to czy w związku z tym przysługuje Ci ta sama treść, tylko w innej oprawie za darmo?