“Skąd się biorą ebooki?” – bynajmniej nie znajdujemy ich w kapuście. Bocianami natomiast możemy nazwać Edytorów, którzy w pocie czoła posiłkują się różnymi narzędziami, aby jak najlepiej zbudować ebooka, który będzie książkę przypominać. Podobną funkcję pełnią Konwerterzy, którzy starają się dokonać cyfryzacji książek papierowych, starając się osiągnąć efekt 1:1. Oba procesy muszą spełniać wytyczne organizacji IDPF, która ujednoliciła warunki tworzenia ebooków w specyfikacjach dot. budowy formatu ePUB. Chciałbym Wam przybliżyć jedno z narzędzi do edycji i tworzenia ebooków, które dostępne jest dla każdego użytkownika ebooków zupełnie za darmo, a do tego spełnia swoje zadanie w wyśmienity sposób.
Sigil jest darmowym edytorem ebooków, działającym na wielu platformach. Przeznaczony jest przede wszystkim do edycji ebooków w formacie ePUB. Mowa tutaj zarówno o ePUB2, jak i ePUB3. Z kolei od wersji 0.8.0, pojawiła się również wtyczka obsługująca format MOBI. Zorientowany jest na każdego fana ebooków, który chce zarządzać treścią elektronicznych publikacji, edytować i tworzyć własne pliki, które będą spełniały normy specyfikacji formatu ePUB.
Program Sigil po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w roku 2009. Był wówczas dość prostą aplikacją, która pozwalała na import pliku ePUB w celu zwyczajnej poprawy jego treści. W tym momencie, jego złożoność pozwala na procesowanie znacznie trudniejszych zadań.
Posiada intuicyjny edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get), który w prosty sposób umożliwia edycję treści, kompleksowe formatowanie oraz dodawanie wszelkiego rodzaju mediów do zawartości książki elektronicznej (m.in. tabele, hiperłącza, indeksy). Zapewnia też funkcjonalności dla zaawansowanych użytkowników, takich jak wgląd w składnię plików książki, umożliwiając bezpośrednią edycję kodu XHTML i CSS. Można z niego również skorzystać w celu uzupełnienia treści o dowolne metadane, obsługiwane przez specyfikację ePUB. Bez niepowołanej ingerencji w kod (nie wprowadza samodzielnych zmian, których nie jesteśmy bezpośrednim autorem), pozwala na jak najlepsze przygotowanie pliku ePUB, który będzie gotowy do bezpośredniej walidacji poprawności pliku ePUB.
Co warto wiedzieć o Sigil?
Podsumowując punkt po punkcie:
- Jest darmowym, otwartym oprogramowaniem, działającym pod licencją GPLv3
- Działa na wielu platformach: zarówno na systemach Windows, MacOS i Linux
- Zawiera edytor WYSIWYG dostępny dla widoku książki
- Zawiera generator spisu treści z obsługą wielopoziomowego nagłówka
- Interfejs użytkownika przetłumaczony jest na wiele języków
- Możliwość skorzystania z widoków: widok książki, widok kodu
- Obsługuje formaty ePUB2 i ePUB3 (od wersji 0.8.0 obsługuje również format MOBI)
- Umożliwia sprawdzanie pisowni za pomocą domyślnych i konfigurowalnych przez użytkownika słowników
- Obsługuje import plików EPUB i HTML, obrazów i arkuszy stylów (CSS)
Dla zaawansowanych edytorów:
- W pełni obsługuje kodowanie UTF-16
- Zapewnia pełną kontrolę nad składnią pliku ePUB
- Zawiera edytor metadanych
- Zapewnia pełną obsługę wyrażeń regularnych dla funkcji Znajdź i zamień
- Dokumenty można zweryfikować pod kątem zgodności ze specyfikacją ePUB
- Zapewnia dostęp do licznych wtyczek, dodatkowo rozszerzających możliwości programu
Aktualnie Sigil dostępny jest w wersji 1.9.10, a opis wszystkich zmian deweloperskich znajdziemy tutaj (w j. angielskim).
Jak pobrać program Sigil?
Z racji tego, że oprogramowanie jest otwarte, Sigil bezpośrednio dostępny jest na GitHub, z dostępem do kodu źródłowego oraz odnośnikami do plików instalacyjnych, znajdujących się o tutaj.
Bezpośrednie odnośniki do plików instalacyjnych Sigil 1.9.10:
Ostatnią wersję podręcznika użytkownika znajdziemy pod tym linkiem. Pamiętajmy, że dokumentacja w oryginale dostępna jest w języku angielskim.
Informacyjnie – dlaczego o tym mówię?
Bo elektroniczne czytelnictwo, to nie tylko czytanie ebooków. Popularność czytania w nowej formie nadal może być określana jako średnia, ocierając się wciąż o niski poziom. Wszystko przez wzgląd na wciąż rozwijający się pod tym kątem rynek wydawniczy. Dlatego planuję na eCzytelniku poruszyć również techniczną część tego zagadnienia, mając na celu głębsze zaznajomienie Was z samą formą powstawania elektronicznych publikacji. Do tego celu chcę wykorzystać możliwości programu Sigil oraz jego zastosowanie w budowie plików książek elektronicznych.
Jest to pierwszy, wprowadzający artykuł, którym chcę rozpocząć zapoznawać Was z narzędziami do edycji ebooków. Temat, jakim jest accessible publishing jest wciąż w powijakach, o czym świadczy chociażby brak dokładnego polskiego odpowiednika dla tego zagadnienia. I również ten problem planuję poruszyć w najbliższej przyszłości. Z książki “Accessible EPUB3” autorstwa Matta Garrisha możemy jasno zrozumieć, że na tysiące pojawiających się elektronicznych publikacji, wciąż niewielki procent z nich jest dostosowany do właściwej pracy w różnych formatach, zgodnie z zasadą “Co autor miał na myśli?”.
Jednak dlaczego Sigil, a nie Calibre?
Calibre nie zostanie tutaj pominięte. Niemniej jednak funkcjonalność Calibre poza edycją i zarządzaniem treścią, w moim mniemaniu nadaje się przede wszystkim do zarządzania posiadanymi książkami w formie ebooków. Wszystko przez wzgląd na często dokonywaną samodzielną ingerencję w konwertowane pliki przez silnik Calibre, co zazwyczaj skutkuje negatywną walidacją pliku pod kątem specyfikacji tworzenia plików ePUB. Absolutnie nie odradzam korzystania z Calibre, jednak polecałbym używanie go do poprawek i edycji ebooków do własnych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze, że spośród darmowych programów do zarządzania cyfrowymi treściami, Sigil jest dość skomplikowany, jednak to właśnie on najlepiej spełnia swoją funkcję.
—
Do zrzutów ekranu wykorzystałem ebook “Boska komedia” – Dante Alighieri;
źródło: WolneLektury.pl
Czy można przenieść jakoś formatowania z Worda?
Można zapisać dokument Worda jako html/xhtml (możliwe z poziomu opcji “Zapisz jako”), wówczas plik tekstowy zapisuje się w formie webowej (razem ze stylowaniem). Dzięki, to bardzo dobry pomysł na poradnikowy artykuł 😉
Chcę zrobić ebooka w formacie epub. Przestudiowałam artykuły o Sigili. Wgrałam program – Sigil-1.9.10 Niestety niektóre ikony się zmieniły, doszły jakieś nowe funkcje, brak ikon podglądu książki i ikony podglądu kodu. Po otwarciu programu w środkowa kolumna nie jest pusta. Jest w niej kod i ni ma jak się z niego przełączyć. Nie ma jak wstawiać treści ebooka i obrazków.
Co ja mam zrobić w tej sytuacji?
Bardzo proszę o poradę
– Między podglądem kodu, a podglądem książki można przełączać się przy użyciu klawisza F2.
– Podgląd zawartości książki (pliki) można otworzyć przy użyciu skrótu Alt+F1.
Jeśli to nie pomoże, miałbym prośbę o zrobienie zrzutu ekranu otwartej książki w Sigilu (ekran aplikacji) i wysłanie go na kontakt@eczytelnik.com – podziałamy!