Sigil – zaawansowany i darmowy edytor ebooków

“Skąd się biorą ebooki?” – bynajmniej nie znajdujemy ich w kapuście. Bocianami natomiast możemy nazwać Edytorów, którzy w pocie czoła posiłkują się różnymi narzędziami, aby jak najlepiej zbudować ebooka, który będzie książkę przypominać. Podobną funkcję pełnią Konwerterzy, którzy starają się dokonać cyfryzacji książek papierowych, starając się osiągnąć efekt 1:1. Oba procesy muszą spełniać wytyczne organizacji IDPF, która ujednoliciła warunki tworzenia ebooków w specyfikacjach dot. budowy formatu ePUB. Chciałbym Wam przybliżyć jedno z narzędzi do edycji i tworzenia ebooków, które dostępne jest dla każdego użytkownika ebooków zupełnie za darmo, a do tego spełnia swoje zadanie w wyśmienity sposób.

Sigil jest darmowym edytorem ebooków, działającym na wielu platformach. Przeznaczony jest przede wszystkim do edycji ebooków w formacie ePUB. Mowa tutaj zarówno o ePUB2, jak i ePUB3. Z kolei od wersji 0.8.0, pojawiła się również wtyczka obsługująca format MOBI. Zorientowany jest na każdego fana ebooków, który chce zarządzać treścią elektronicznych publikacji, edytować i tworzyć własne pliki, które będą spełniały normy specyfikacji formatu ePUB.

Program Sigil po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w roku 2009. Był wówczas dość prostą aplikacją, która pozwalała na import pliku ePUB w celu zwyczajnej poprawy jego treści. W tym momencie, jego złożoność pozwala na procesowanie znacznie trudniejszych zadań.

Sigil - widok książki

Posiada intuicyjny edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get), który w prosty sposób umożliwia edycję treści, kompleksowe formatowanie oraz dodawanie wszelkiego rodzaju mediów do zawartości książki elektronicznej (m.in. tabele, hiperłącza, indeksy). Zapewnia też funkcjonalności dla zaawansowanych użytkowników, takich jak wgląd w składnię plików książki, umożliwiając bezpośrednią edycję kodu XHTML i CSS. Można z niego również skorzystać w celu uzupełnienia treści o dowolne metadane, obsługiwane przez specyfikację ePUB. Bez niepowołanej ingerencji w kod (nie wprowadza samodzielnych zmian, których nie jesteśmy bezpośrednim autorem), pozwala na jak najlepsze przygotowanie pliku ePUB, który będzie gotowy do bezpośredniej walidacji poprawności pliku ePUB.

Co warto wiedzieć o Sigil?

Podsumowując punkt po punkcie:

 • Jest darmowym, otwartym oprogramowaniem, działającym pod licencją GPLv3
 • Działa na wielu platformach: zarówno na systemach Windows, MacOS i Linux
 • Zawiera edytor WYSIWYG dostępny dla widoku książki
 • Zawiera generator spisu treści z obsługą wielopoziomowego nagłówka
 • Interfejs użytkownika przetłumaczony jest na wiele języków
 • Możliwość skorzystania z widoków: widok książki, widok kodu
 • Obsługuje formaty ePUB2 i ePUB3 (od wersji 0.8.0 obsługuje również format MOBI)
 • Umożliwia sprawdzanie pisowni za pomocą domyślnych i konfigurowalnych przez użytkownika słowników
 • Obsługuje import plików EPUB i HTML, obrazów i arkuszy stylów (CSS)

Dla zaawansowanych edytorów:

 • W pełni obsługuje kodowanie UTF-16
 • Zapewnia pełną kontrolę nad składnią pliku ePUB
 • Zawiera edytor metadanych
 • Zapewnia pełną obsługę wyrażeń regularnych dla funkcji Znajdź i zamień
 • Dokumenty można zweryfikować pod kątem zgodności ze specyfikacją ePUB
 • Zapewnia dostęp do licznych wtyczek, dodatkowo rozszerzających możliwości programu

Sigil - widok koduAktualnie Sigil dostępny jest w wersji 1.9.10, a opis wszystkich zmian deweloperskich znajdziemy tutaj (w j. angielskim).

Jak pobrać program Sigil?

Z racji tego, że oprogramowanie jest otwarte, Sigil bezpośrednio dostępny jest na GitHub, z dostępem do kodu źródłowego oraz odnośnikami do plików instalacyjnych, znajdujących się o tutaj.

Bezpośrednie odnośniki do plików instalacyjnych Sigil 1.9.10:

Ostatnią wersję podręcznika użytkownika znajdziemy pod tym linkiem. Pamiętajmy, że dokumentacja w oryginale dostępna jest w języku angielskim.

Informacyjnie – dlaczego o tym mówię?

Bo elektroniczne czytelnictwo, to nie tylko czytanie ebooków. Popularność czytania w nowej formie nadal może być określana jako średnia, ocierając się wciąż o niski poziom. Wszystko przez wzgląd na wciąż rozwijający się pod tym kątem rynek wydawniczy. Dlatego planuję na eCzytelniku poruszyć również techniczną część tego zagadnienia, mając na celu głębsze zaznajomienie Was z samą formą powstawania elektronicznych publikacji. Do tego celu chcę wykorzystać możliwości programu Sigil oraz jego zastosowanie w budowie plików książek elektronicznych.

Jest to pierwszy, wprowadzający artykuł, którym chcę rozpocząć zapoznawać Was z narzędziami do edycji ebooków. Temat, jakim jest accessible publishing jest wciąż w powijakach, o czym świadczy chociażby brak dokładnego polskiego odpowiednika dla tego zagadnienia. I również ten problem planuję poruszyć w najbliższej przyszłości. Z książki “Accessible EPUB3” autorstwa Matta Garrisha możemy jasno zrozumieć, że na tysiące pojawiających się elektronicznych publikacji, wciąż niewielki procent z nich jest dostosowany do właściwej pracy w różnych formatach, zgodnie z zasadą “Co autor miał na myśli?”.Walidacja ePUB

Jednak dlaczego Sigil, a nie Calibre?

Calibre nie zostanie tutaj pominięte. Niemniej jednak funkcjonalność Calibre poza edycją i zarządzaniem treścią, w moim mniemaniu nadaje się przede wszystkim do zarządzania posiadanymi książkami w formie ebooków. Wszystko przez wzgląd na często dokonywaną samodzielną ingerencję w konwertowane pliki przez silnik Calibre, co zazwyczaj skutkuje negatywną walidacją pliku pod kątem specyfikacji tworzenia plików ePUB. Absolutnie nie odradzam korzystania z Calibre, jednak polecałbym używanie go do poprawek i edycji ebooków do własnych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze, że spośród darmowych programów do zarządzania cyfrowymi treściami, Sigil jest dość skomplikowany, jednak to właśnie on najlepiej spełnia swoją funkcję.


Do zrzutów ekranu wykorzystałem ebook “Boska komedia” – Dante Alighieri;
źródło: WolneLektury.pl

4 Replies to “Sigil – zaawansowany i darmowy edytor ebooków”

  1. Można zapisać dokument Worda jako html/xhtml (możliwe z poziomu opcji “Zapisz jako”), wówczas plik tekstowy zapisuje się w formie webowej (razem ze stylowaniem). Dzięki, to bardzo dobry pomysł na poradnikowy artykuł 😉

 1. Chcę zrobić ebooka w formacie epub. Przestudiowałam artykuły o Sigili. Wgrałam program – Sigil-1.9.10 Niestety niektóre ikony się zmieniły, doszły jakieś nowe funkcje, brak ikon podglądu książki i ikony podglądu kodu. Po otwarciu programu w środkowa kolumna nie jest pusta. Jest w niej kod i ni ma jak się z niego przełączyć. Nie ma jak wstawiać treści ebooka i obrazków.
  Co ja mam zrobić w tej sytuacji?
  Bardzo proszę o poradę

  1. – Między podglądem kodu, a podglądem książki można przełączać się przy użyciu klawisza F2.
   – Podgląd zawartości książki (pliki) można otworzyć przy użyciu skrótu Alt+F1.

   Jeśli to nie pomoże, miałbym prośbę o zrobienie zrzutu ekranu otwartej książki w Sigilu (ekran aplikacji) i wysłanie go na kontakt@eczytelnik.com – podziałamy!

Zostaw komentarz