Format ePUB (ang. electronic publication)
Jeden z obecnie najpopularniejszych formatów książek elektronicznych, będący następcą wcześniej rozwijanego formatu Open eBook.
ePUB przyjęty został oficjalnie przez IPDF – International Digital Publishing Forum w roku 2007. Nazwa pochodzi od skrótu angielskiej frazy electronic publication (elektroniczna publikacja).
Format ten opiera się na standardach internetowych, które definiują sposób kodowania strukturalnych i semantycznie ulepszonych treści. Mowa tutaj o HTML, CSS, obrazach i innych zasobach. Wszystko to zawarte jest w jednym pliku, a konkretnie archiwum ZIP, zawierającym struktury XML i wcześniej wspomniane zasoby HTML i CSS. W wersji ePUB 3 z kolei, mowa również o zasobach audio i wideo oraz kodzie JavaScript.
Z podstawowych, mniej technicznie ujętych kwestii, największymi jego zaletami są przede wszystkim możliwości, których nie posmakujemy w przypadku obchodzenia się z poczciwym PDF. Mianowicie mowa tutaj o automatycznym dostosowywaniu tekstu do ekranu. Dzięki temu możemy samodzielnie dopasowywać wielkość czcionki bez konieczności skalowania całości strony. Umożliwia on również wyszukiwanie w tekście.
W chwili obecnej, najświeższym wydaniem formatu ePUB jest wersja ePUB 3.1, która wspiera wewnętrzną interaktywność i wcześniej wspomniane wsparcie dla audio i wideo.
Książka elektroniczna w formacie ePUB, w chwili obecnej jest najpopularniejszym formatem, który może zostać odczytany na praktycznie każdym dostępnym dziś urządzeniu – od czytników ebooków (uwaga poniżej); przez tablety i smartfony z systemami Android, iOS, Windows Mobile, aż po komputery stacjonarne i laptopy z systemami Windows, MacOs i Linux.
Do najpopularniejszych i darmowych programów, które pozwalają otworzyć i obsługiwać pliki ePUB na komputerze, zaliczamy między innymi:
- Adobe Digital Editions
- Sigil
- Calibre
- EPUB File Reader
Istnieje również wiele wtyczek, które umożliwiają czytanie plików ePUB w przeglądarkach. Spośród najlepiej sprawujących się i najczęściej używanych wtyczek można wyróżnić Simple EPUB Reader dla przeglądarki Chrome.
Uwaga – jeśli mowa o czytnikach, należy pamiętać, że Kindle nie czyta formatu ePUB w oryginale. Wymagana jest konwersja z formatu ePUB na Kundelkowy format MOBI, co w najprostszy sposób jest do zrobienia za pośrednictwem wcześniej wspomnianego programu Sigil.