Biblioteka Narodowa uruchomiła program “Digitalizacja na życzenie”, w ramach którego bezpłatnie wykonują skany zgłaszanych tytułów książek papierowych z domeny publicznej.
Jakie tytuły podlegają programowi “Digitalizacja na życzenie”?
Sugerując tytuł, Biblioteka Narodowa za jej skan nie weźmie ani grosza, a książka w formie cyfrowej zostanie udostępniona w Polonie. Zgłaszane książki muszą jednak spełniać kilka wymagań. Jak czytamy w źródłowym artykule:
- digitalizacji (…) podlegają tylko materiały biblioteczne należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego. Dotyczy to przede wszystkim publikacji powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie osób zmarłych przed 1 stycznia 1950 r.)
- dostęp do publikacji w POLONIE jest także możliwy, jeśli autorzy lub ich spadkobiercy przekażą Bibliotece Narodowej licencje na udostępnienie dzieł. Zachęcamy do tego twórców i osoby dziedziczące.
Jak zgłaszać sugestie tytułów?
Aby skorzystać z usługi, należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj, uzupełniając:
- sygnaturę
- tytuł książki
- w polu „Uwagi”, podać odnośnik do opisu z katalogów Biblioteki Narodowej
- dane kontaktowe
Miejmy jednak na uwadze, że Biblioteka Narodowa na pewno nie udostępni nam pełnych ePUBów, a książkę w formie PDF lub zdjęć, ale jest to już spory krok naprzód, jeśli chodzi o proces digitalizacji poszczególnych tytułów.
Biblioteka Narodowa nie określa konkretnych terminów wykonania skanów, ale zapewniają, że “dołożą wszelkich starań, żeby udostępnić wskazane materiały najszybciej jak to możliwe”.
Jak wygląda proces skanowania?
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami.
~ Biblioteka Narodowa
Czy projekt “Digitalizacja na życzenie” ma sens?
W stu procentach tak.
Zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy mamy ograniczone możliwości, aby osobiście skorzystać z papierowych katalogów Bibliotek, a potrzebujemy takich materiałów do pracy lub do nauki.
Tutaj otrzymujemy bezpośredni dostęp do tych materiałów z domu i to zupełnie bezpłatnie.
Drugą kwestią jest samo pojęcie cyfryzacji. Sam zajmuję się konwersją książek elektronicznych i wiem jak praco- i czasochłonnym procesem jest pozyskanie wysokiej jakości skanów, które można poddać dalszej obróbce, w celu konwersji książek do “koszernych” formatów czytnikowych.
Tak jak pisałem wyżej, otrzymanie w ramach projektu skanów nawet w formacie PDF, czy w formie graficznej, to już naprawdę kawał roboty, który jest kluczowym krokiem, którego trzeba się podjąć w procesie cyfryzacji.
Dlatego chapeau bas dla Biblioteki Narodowej za inicjatywę – jestem pod wrażeniem!