Czym jest papier elektroniczny?

Papier elektroniczny, zwany inaczej e-papierem, to rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na powierzchni e-papierowego wyświetlacza przede wszystkim wyświetlana jest treść książek, a coraz częściej można już też tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny „ołówek”).
E-papier ma zastępować zwykłą kartkę, jest bardziej ekonomiczny od zwykłego ekranu i poręczniejszy od zwykłego papieru. Jest to technologia, która bez dwóch zdań zrewolucjonizowała rynek technologiczny.
Często e-papier jest błędnie nazywany E Ink, co można przetłumaczyć dokładniej jako elektroniczny atrament. E Ink owszem, jest nazwą technologii e-papieru, jednak pochodzi od nazwy firmy, która tę technologię rozwija.

Historia

Twórcą e-papieru jest niejaki Nicholas Sheridon, który pracował w latach 70. w szeregach firmy Xerox nad wyświetlaczami, które mogłyby zastąpić ówczesne monitory CRT. Opatentował on swój wynalazek, który składał się z mikroskopijnych magnetycznych kulek. Z jednej strony białych, a z drugiej czarnych. Umieszczono je pomiędzy dwiema, cienkimi foliami, gdzie jedna przewodziła prąd. Zmieniały swoją orientację po przyłożeniu silnego pola elektrycznego.

Dwadzieścia lat później Joseph Jacobson opatentował kolejny rodzaj e-papieruVizplex, która jest do dziś rozwijana.
Zastąpił on dwukolorowe kulki w kapsułki wypełnione naładowanymi elementami. Te z kolei wypełnione zostały czarnym pigmentem z ujemnym ładunkiem oraz dodatnim w kolorze białym. Jackobson odpowiedzialny był również za zastąpienie stosowanego wcześniej szklanego ekranu, elastyczną powłoką z tworzyw sztucznych.
Działanie przewodnika elektrycznego powoduje przemieszczanie się ich, co w efekcie dawało pożądany obraz.

500px-E-Ink_Polish
Źródło: Wikipedia

Wady i zalety

Zalety tej technologii zdecydowanie przeważają nad wadami.
Wrażenia jakie daje czytanie tekstu z pomocą e-papieru są nieporównywalne do czytania tekstu na ekranie komputera czy tabletu. Oczy się nie męczą, a struktura wyświetlacza sprawia, że wyświetlana zawartość jest dobrze widoczna w słońcu i posiada bardzo dobre kąty widzenia.
Sporą zaletą e-papierowych wyświetlaczy jest niewątpliwie fakt, że energia pobierana jest tylko podczas “przewracania strony”. Niski pobór prądu skutkuje bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu.
W dodatku elektroniczne kartki powodują oszczędność zwykłego papieru, co wiąże się z ochroną środowiska naturalnego. Mniej papieru = więcej drzew.
Oczywiście wszystko ma swoje dobre jak i złe strony. E-papier nie jest w stanie zastąpić ekranów LCD do innych celów prócz czytania, przez wzgląd na słabą częstotliwość odświeżania prezentowanego obrazu.
Technologia e-papieru wykorzystywana jest coraz częściej w telefonach komórkowych i w zegarkach elektronicznych, jak i elektronicznych etykiet czy wizytówek, ale to rynek wydawniczy jest miejscem, na którym dzięki owej technologii dokonała się największa rewolucja. Cała książka, gazeta znajduje miejsce na jednej stronie, a co za tym idzie – za inwestycją w e-papier nie przemawia tylko ekologia, ale również ekonomia.

Jak działa papier elektroniczny?

Zostaw komentarz