Czym jest czytnik ebooków?

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z czytaniem w formie elektronicznej, na pewno trafi na pojęcie jakim jest “czytnik ebooków”. Zastanawiając się w jaki sposób najwygodniej pochłaniać swoje ulubione tytuły w formie cyfrowej, to urządzenie jest zdecydowanym zwycięzcą. Dlaczego?

Sam czytnik ma na celu imitowanie książki papierowej. Tym samym waga i rozmiar klasycznego czytnika nie odbiega znacząco od rozmiarów i wagi przeciętnej książki.

Poza samą formą fizyczną, głównym aspektem mającym na celu imitację papieru jest zastosowanie w czytnikach technologii e-papierowego wyświetlacza. Technologia ta zastąpiła piksele znane z wyświetlaczy w innych urządzeniach (monitory, laptopy, tablety, telefony) kapsułkami z czarnym i białym pigmentem, które układają się w odpowiedniej pozycji w zależności od tego, co ma być wyświetlone obecnie na ekranie.

Przeczytaj więcej o: Czym jest papier elektroniczny?

Ekran e-papierowy sam w sobie nie emituje światła, a matowa powłoka ekranu dodatkowo wzmacnia efekt czytania na kartce papieru. Jeśli mowa o oświetleniu takiego ekranu, możemy skorzystać z zewnętrznego źródła światła (np. lampa, która zazwyczaj oświetla nam książkę papierową) lub ze zintegrowanego światła w formie diod, które oświetlają ekran z góry. Takie oświetlenie również jest zdrowsze dla wzroku (światło odbija się od ekranu w stronę oczu, analogicznie do światła zewnętrznego padającego na powierzchnię) w przeciwieństwie do oświetlenia stosowanego  w ekranach LCD, w przypadku którego światło świeci spod ekranu prosto w oczy użytkownika, co męczy nie tylko wzrok, ale i czytelnika.

Przeczytaj więcej o: Jaka jest różnica między zwyczajnym podświetleniem ekranu, a oświetleniem ekranu czytnika?

Dodatkowo, zdecydowana większość czytników ma na celu zapewnienie pełnego skupienia czytelnika na czytaniu, aby nie rozpraszał się innymi czynnościami, jak np. sprawdzanie poczty, czytanie powiadomień, pisanie wiadomości czy oglądanie śmiesznych filmików, od czego ciężko się oderwać podczas korzystania z tabletu czy telefonu.

Kolejną istotną zaletą czytników jest rozmiar plików z książkami. Dzięki dużej pojemności pamięci czytnika i niewiele ważących plików ebooków, jedno urządzenie potrafi pomieścić ich nawet kilkaset, które można dowolnie sortować i grupować w pamięci urządzenia, trzymając gigantyczną bibliotekę w urządzeniu, które zmieści się w torbie, plecaku, a nawet kieszeni.

Przeczytaj więcej o: Co to jest ebook?

Rosnąca popularność czytników i ebooków spowodowała również rozwój usług dostępnych na rynku, które zwykle nazywam “Netflixem dla czytelników”. Mowa tutaj o takich usługach jak np. Legimi, Empik GO czy Storytel, które za niewielką opłatą miesięczną dają dostęp do dziesiątek tysięcy tytułów dostępnych w formie ebooków i audiobooków. Opłata miesięczna zazwyczaj wynosi tyle, że przeczytanie dwóch książek w ciągu miesiąca sprawia, że kwota abonamentu już się zwraca.

Dlatego jeśli planujesz czytać ebooki, czytnik książek elektronicznych jest urządzeniem, które koniecznie musisz kupić, a Twoje czytelnicze życie nieodwracalnie rozkwitnie. Korzystając w tym celu z innych urządzeń, można się bardzo łatwo zniechęcić, a czytanie będzie męczarnią.

Oczywiście gdy na przykład nie wzięliśmy ze sobą książki/czytnika, wówczas inne urządzenia mogą być dobrą alternatywą (przy zastosowaniu np. filtrów światła niebieskiego, użycia trybu czytania, korzystania z trybu samolotowego), ale jednak to czytnik ebooków jest urządzeniem, które powinno być wykorzystywane do czytania ebooków, chcąc w pełni czerpać przyjemność z czytania w formie elektronicznej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie czytnika, napisz śmiało, a pomogę dobrać Ci model, który spełni Twoje oczekiwania.

Zostaw komentarz