Ilustracja, szczególnie w literaturze dziecięcej, odgrywa znaczącą rolę m.in. ułatwia percepcję, uzupełnia treści zawarte w książce oraz potęguje całą gamę uczuć przeżywanych przez dziecko w kontakcie z książką.
Wiele ciekawych pozycji, które ukazują się w księgarniach kusi nowatorskimi, oryginalnymi i kolorowymi ilustracjami, które nasi mali czytelnicy z przejęciem podziwiają i z niebywałą uwagą komentują.
Co zatem z książkami o nudnych, nieco staroświeckich ilustracjach, które „zdobią” strony wybranego dzieła? I jak tu zaciekawić dziecko, kiedy interesująca pozycja pozbawiona jest „ciekawych obrazków”?
Czy miejsce ebooków – pozbawionych ilustracji, zarezerwowane jest wyłącznie dla dorosłych i młodzieży?
Warto raz na jakiś czas kreatywnie podejść do tekstu, który przez każdego z nas może być inaczej odbierany i rozumiany.
Każdy z nas odmiennie wyobrażał sobie postacie z książki „Dzieci z Bullerbyn” lub małą Karolcię z niebieskim koralikiem. Pewne postaci zostały nam wykreowane dzięki pięknym lustracjom, inne z kolei wyobrażaliśmy sobie, jako jedyne i niepowtarzalne, bazując jedynie na usłyszanej charakterystyce.
A co kiedy to dziecko staje się ilustratorem tekstu czytanego przez rodzica czy nauczyciela na podręcznym czytniku, gromadzącym setki pozycji z literatury dziecięcej? Może naszkicować taką rakietę, jaką potrafi lub ozdobić suknię księżniczki dowolną ilością serduszek i koronek.
Warto spróbować pobawić się w ten sposób z dzieckiem lub z całą przedszkolną/szkolną grupą. Ilustrację własnoręcznie stworzone cieszą najbardziej i są świetnym dodatkiem do książki, którą jako „współautorzy” możemy podarować rodzicom, bądź najbliższym na święta.
Aktualne promocje na książki dla dzieci:
Kilka ciekawych pozycji do wykorzystania podczas zabawy w tworzenie ilustracji. I to wszystko w jednym miejscu na Twoim czytniku.