Babciu, dziadku – mamy dla Was czytnik ebooków!

Wielu z nas na pewno pamięta, jak w dzieciństwie rodzice lub dziadkowie czytywali nam bajki do snu. Nadchodzące niebawem święto – Dzień Babci i Dzień Dziadka – to dobra okazja, żeby pomyśleć o e-czytelniczym prezencie dla naszych kochanych seniorów.

Dziś określenie „Babcia” i „Dziadek” jest tak pojemne jak „senior”. Stereotypowo widzimy osobę w wieku emerytalnym, z trudem poruszającą się, posiwiałą i niechętną nowościom technologicznym. Ale myśląc w ten sposób, pominiemy ogromną rzeszę aktywnych osób, które mają różnorodne zainteresowania i chętnie nadal poszerzają swoją wiedzę. Badania Biblioteki Narodowej wskazują, że nawet połowa respondentów cyklicznego badania czytelnictwa, którzy lubią czytać i to robią, to osoby powyżej 60 r.ż[1]. A co może być dla takiej babci lub dziadka lepszym prezentem niż czytnik książek elektronicznych?

Przyjazne dla wzroku, podręczne, poręczne

Wszystkie czytniki ebooków dostępne w tej chwili na rynku wyposażone są w technologię E-Ink, która imituje wygląd prawdziwego papieru. Dzięki temu zminimalizowane jest obciążenie dla oczu, a czytanie staje się tak naturalne, jak przy tradycyjnej książce. Dodatkowo nie emitują one szkodliwego światła niebieskiego, co jest dużym atutem dla zdrowia oczu.

Przenośne biblioteczki są także znacznie lżejsze i bardziej poręczne niż większość książek. Dla seniorów (ale także i każdej energicznej osoby), trzymanie ciężkiej książki przez dłuższy czas, to jest ogromna zaleta. Czytnik można łatwo przenieść z miejsca na miejsce, co czyni go idealnym towarzyszem podróży podczas wycieczek czy przejazdów komunikacją miejską.

W naszej ofercie mamy najróżniejsze modele, które można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika – wyjaśnia Maksym Zhelezniak, odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce. Od najbardziej poręcznych czytników, jak PocketBook Verse, z wyświetlaczem o przekątnej 6 cali, który waży tyle, co jedna gruszka, po największe – niemal 10-calowe.

Oprócz specjalnego wyświetlacza i rozmiaru czytników jest jeszcze kilka innych argumentów, które przemawiają za korzystaniem z tych urządzeń przez nasze babcie i dziadków.

Wielkość czcionki i podświetlenie

Dla wielu seniorów, szczególnie tych z pogarszającym się wzrokiem, czytanie tradycyjnej książki może być trudne i męczące. Czytniki ebooków oferują możliwość regulacji wielkości czcionki, co pozwala na dostosowanie tekstu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu, nawet osoby z problemami ze wzrokiem mogą cieszyć się czytaniem bez dodatkowego wysiłku.

Ponadto w takich urządzeniach jest wbudowane podświetlenie, które można dostosować do aktualnych warunków oświetlenia. Można regulować jasność i temperaturę światła, co pozwala na komfortowe czytanie zarówno w słoneczny dzień, jak i wieczorem, gdy światło jest słabsze. To jest szczególnie korzystne dla seniorów, którzy mogą mieć problemy z odczytywaniem tekstu przy słabym oświetleniu.

Od pewnego czasu nasze urządzenia mają dodatkowe udogodnienie: czytelnik nie musi przerywać lektury, żeby dobrać odpowiedni poziom czy barwę podświetlenia – tłumaczy Maksym Zhelezniak. Wystarczy, że przesunie palcem wzdłuż prawej krawędzi ekranu, a będzie mógł regulować natężenie podświetlenia. Jego barwę dostosuje zaś po lewej stronie wyświetlacza.

Biblioteczka na wyciągnięcie ręki

Przeciętny czytnik ebooków to prawdziwa skarbnica książek w cyfrowej wersji. Dzięki nim nasi kochani seniorzy mogą mieć dostęp do tysięcy książek w jednym, lekkim urządzeniu. Bez względu na to, czy jest to najnowszy bestseller, czy ulubiona powieść z lat młodości, prawdopodobnie jest dostępna w formie elektronicznej.

Pobieranie nowych tytułów nie jest trudne, ale jeśli sprawi babci czy dziadkowi kłopot, to takie zadanie będzie świetną okazją do częstszych wizyt wnuków – zachęca Maksym Zhelezniak. Wiemy, że starsze pokolenie często nie chce absorbować nas i angażować w swoje sprawy, ale jednak chętnie zwraca się o pomoc do młodszych pokoleń.

I tu wnuczęta mogą mieć pole do popisu. W prosty sposób można przecież pokazać babci czy dziadkowi jak włączyć czytnik i otworzyć książkę. Zwłaszcza, że są to urządzenia naprawdę łatwe w obsłudze.

Jeśli seniorzy radzą sobie choćby w podstawowym zakresie ze smartfonami, to czytniki PocketBook nie powinny sprawiać im trudności – przekonuje Maksym Zhelezniak.

Artykuł powstał przy współpracy z PocketBook

[1] Raport „Stan czytelnictwa książek w Polsce 2022” https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2022

Zostaw komentarz