DRM – Digital Rights Management jest systemem, który ma za zadanie zapobiec wykorzystywaniu elektronicznych danych niezgodnie z wolą ich wydawcy. Zabezpieczenie to stosuje mechanizmy kryptograficzne, które szyfrują dane uniemożliwiając ich odczyt bez odpowiedniego klucza, który jest przypisany do konkretnego urządzenia.
Zabezpieczenia te pomimo, że są póki co jedynymi skutecznymi nie tylko utrudniają niejednokrotnie zakup ebooków, ale również sprawiają sporo kłopotów związanych m. in. z odczytywaniem, bezpiecznym przechowywaniem, a także z korzystaniem z zakupionych publikacji. Czym to jest spowodowane? Niektóre z zabezpieczeń nie są odczytywane na różnych modelach czytników, plik niewrzucony do chmury może nam się gdzieś “zapodziać”, a niektóre z nich mogą zostać przypisane do jednego, konkretnego urządzenia i niemożliwe jest przeczytanie ich nigdzie indziej. Przed zakupem czytnika warto więc dowiedzieć się o nim co nieco i zaopatrzyć się w model z obsługą zabezpieczeń DRM. Powinien służyć nam obsługując wszystkie formaty i materiały. Ułatwia to współpracę z księgarniami internetowymi korzystającymi z owych zabezpieczeń. Niektóre z nich współpracują tylko z jedną księgarnią, inne z kolei z wieloma, ale znajdziemy też urządzenia, na których w ogóle nie przeczyta się zabezpieczonych ebooków.
Dlaczego więc są stosowane?
Będąc w posiadaniu papierowej książki stajemy się właścicielem jednego, konkretnego egzemplarza, z którym możemy zrobić wszystko za wyjątkiem kopiowania. Kopiowanie wersji elektronicznej jest z kolei bardzo łatwe. Właśnie dlatego wydawcy zabezpieczają sprzedawane przez siebie materiały, aby kupujący mógł korzystać z nich tylko w legalny sposób.
Systemy DRM
Adobe DRM
Najpopularniejszy system DRM. Zabezpieczone pliki można przeczytać po wcześniejszym zainstalowaniu Adobe Digital Editions Software. Użytkownik uzyskuje Adobe ID, który pozwala na dostęp do zabezpieczonych książek. Adobe DRM często spotyka się również pod skrótem ADE (Adobe Digital Editions). Obsługuje pliki PDF i ePub. Wykorzystuje 256-bitowy algorytm AES.
Amazon
Wykorzystywany w czytnikach Kindle. Szyfruje pliki formatu natywnego Kindle (AZW). Identyfikowanie pliku jest bezproblemowe przez wzgląd na korzystanie z Whispernet. Pliki szyfrowane przez Kindle nie są dostępne na innych czytnikach poza Kindle. System wykorzystuje 128b algorytm PC1.
FileOpen
Wykorzystywane przez księgarnie internetowe. Wymagają instalacji dodatkowej wtyczki w programie Adobe Acrobat Reader w związku z czym format ten nie jest odczytywany na nielicznych urządzeniach.
Kolporter
Kolporter zabezpiecza pliki swoim systemem i czytać je możemy tylko na czytnikach eClicto.
Mobipocket
Aby uzyskać dostęp do zabezpieczonych plików należy zarejestrować konto na stronie Mobipocket, na którym można zainstalować urządzenia, na których ten dostęp otrzymać chcemy. System, którego szyfrowanie oparto w ten sposób jak w przypadku Amazon. Obsługuje formaty MOBI.
Sony
Szyfruje pliki w formacie LRX. Mogą być odczytywane tylko na czytnikach SONY i przez komputery z potrzebnym oprogramowaniem.