Czym jest ghosting? Dlaczego mój ekran miga na czarno?

Rynek ebooków ciągle się rozwija, a czytniki widywane są coraz częściej w rękach amatorów dobrej książki. Tym samym rośnie liczba eczytelników rozpoczynających swoją przygodę z czytnikami ebooków i pojawiają się ich pierwsze wątpliwości i pytania.
Najczęściej zadawane przez nich pytania dotyczą działania ekranu z papierem elektronicznym.

Czytając, widzę na aktualnej stronie pozostałości strony poprzedniej. Czym jest to spowodowane?

ghostingMamy tutaj do czynienia z tzw. ghostingiem, czyli po przejściu do następnej strony, częściowo widzimy zawartość strony poprzedniej. Znając zasadę działania papieru elektronicznego wiemy, że spowodowane to jest mniej dokładnym przemieszczaniem kapsułek z pigmentem w przypadku dłuższego czytania.

Mój ekran co chwilę miga na czarno. Co to oznacza?

Aby pozbyć się efektu ghostingu, wymagane jest pełne odświeżenie ekranu. Objawia się ono szybkim wypełnieniem ekranu tuszem i natychmiastowym jego wyczyszczeniem, aż wreszcie przywróceniem aktualnie czytanej strony, przez co mamy wrażenie migotania ekranu.
W starszych modelach czytników odświeżanie ekranu miało miejsce przy każdej zmianie strony. Oczywiście o wiele przyjemniejszym dla oka jest płynne przejście z jednej strony na kolejną, co przy okazji wydaje się być oszczędniejszym dla baterii. Jednakże odświeżanie jest konieczne, bo niestety z każdą kolejną przeczytaną stroną czytnik przeskakuje między nimi z mniejszą dokładnością. Dlatego nowsze czytniki stosują również pełne odświeżanie, ale ma to miejsce rzadziej, bo już co kilka stron.

Często czytniki oferują możliwość dostosowania częstotliwości odświeżania, jak i samodzielnego odświeżania.

Zostaw komentarz